משרד העבודה והרווחה מפרסם את עיקר התוכניות והשירותים לצמצום ממדי העוני בישראל

כיום מפעיל משרד העבודה והרווחה 8 מרכזים הפרוסים בערים הגדולות בכל הארץ

בקרב כ-2,500 המשפחות שהשתתפו בשנת 2017 בתכנית "נושמים לרווחה" לטיפול במשפחות בעוני, חלה עלייה של 53% בהכנסה הכוללת (שכר וקצבאות) הממוצעת, ביחס להכנסתן הכוללת הממוצעת ערב הצטרפותן לתכנית. מדובר בעלייה של מכ-2323 ₪ בממוצע למשפחה, ל3558 ₪. עוד מראים הנתונים כי עומק העוני – המרחק הממוצע של המשפחות המשתתפות מקו העוני – צומצם ב-33% וכן כי כ-190 מהמשפחות (8%) המשתתפות עלו מעל קו העוני, נתונים המבוססים על ההכנסות והקצבאות ביחס לגודל משפחה עפ"י הגדרות הביטוח הלאומי. כמו כן, שיעור המועסקים בקרב המשפחות המשתתפות עלה ב27% תוך פחות משנה.

תכנית "נושמים לרווחה במרכז עוצמה" מופעלת כיום ב-104 רשויות ברחבי הארץ ומלווה כ-3,000 משפחות באופן אינטנסיבי ומנגישה שרות לעוד 13,500 לקוחות במגוון תחומי חיים – העצמה לשילוב בקהילה, תעסוקה, מיצוי זכויות, ניהול כלכלי, מסוגלות אישית ומשפחתית, בעלות כוללת של 100 מיליון ש"ח לשנה. המשתתפים בתכנית הם יחידים ומשפחות המתמודדים עם חיים בעוני והדרה, ריבוי חסמים ומיעוט הזדמנויות לשנות את מצבם, כמו גם קושי במיצוי זכויות ובשימוש במשאבי הקהילה והממסד.

בשנה הקרובה יגדיל המשרד את מספר המשתתפים בתכנית "נושמים לרווחה" לטיפול במשפחות המתמודדות עם חיים בעוני והדרה בכ-370 משפחות נוספות, ובסך הכל יטופלו כ-3,300 משפחות.

בנוסף מפעיל המשרד את תכנית מפ"ה – משפחות פוגשות הזדמנות, תכנית חדשנית שמטרתה שינוי מצבי חיים של משפחות המתמודדות עם מציאות חיים של עוני והדרה. במסגרת הפיילוט טופלו 120 משפחות, כאשר כל עו"ס טיפל/ה בשתיים עד חמש משפחות, המאפשר פיתוח קשר אישי ואינטנסיבי בין העו"ס למשפחות.כל משפחה המשתתפת בתכנית בתכנית מקבלת סל מענים גמיש בשוי 2,900 ₪ לשנה לצרכים מגוונים, כמו: סל מזון, רכישת תרופות, חיבור לגז ו/או חשמל, תשלום חובות למעון ילדים ועוד.

לצמצום מימדי העוני הבין מגזריים המשרד יסד את תכנית "אשת חיל" המפעילה 74 קבוצות ב-68 רשויות ברחבי הארץ, עבור 2,700 נשים מאוכלוסיות מסורתיות כגון יוצאות אתיופיה, יוצאות קווקז, יוצאות צרפת ונשים ערביות, המתאפיינות בהעדר רקע תעסוקתי ושיעור אבטלה גבוה במיוחד. שילוב בתעסוקה בקרב מסיימות התכנית עומד על 67.5%. משך התוכנית היא עד 3 שנים, ובמהלכה ניתנים כלים ומיומנויות להשתלבות מוצלחת בעבודה ופיתוח מקצועי ותעסוקתי. הנשים מקבלות סדנאות הכנה לעבודה, קורסים לרכישת מיומנויות מחשב ועוד.

כמו כן, מפעיל המשרד תכנית "תעסוקה לרווחה" ב-20 רשויות שמסייעת ל-608 משפחות להתקדם בתעסוקה עם 69% שיעורי הצלחה. מטרת תכנית זו היא שיקום כלכלי-תעסוקתי עבור משפחות המתמודדות עם אבטלה או תת-תעסוקה. משתתפים זוכים לליווי פרטני וקבוצתי ע"י עו"ס תעסוקתי, סדנת הכנה לעבודה וניהול כלכלי, וסל שירותים גמיש לצרכים תומכי תעסוקה.

תוכנית נוספת הינה "מרכזי הזדמנות" לשילוב אוכלוסיות רווחה בתעסוקה. במסגרת התוכנית, פועלים עובדים סוציאלים ומאמנים תעסוקתיים (קואוצ'רים) המספקים לפונים הדרכה, ליווי, הפנייה לתוכניות ייעודיות ומיצוי זכויות אשר יאפשר פניות טובה יותר והכנה יעילה של הפונים לשוק העבודה. כיום מפעיל משרד העבודה והרווחה 8 מרכזים הפרוסים בערים הגדולות בכל הארץ, כאשר החדש מבניהם נפתח לאחרונה בנתניה, אשר מיועד ל- 500 איש במקביל. תקציב המרכזים עומד על כ- 25 מליון ₪.

בנוסף, מפעיל המשרד את תוכנית "תנופה" אשר לראשונה נותנת מענה לאוכלוסיות אשר מקבלות הבטחת הכנסה ליותר משנה, ולהן חסמים וצרכים ייחודיים אשר מונעים מהם להשתתף בשוק העבודה. כך, מציע המשרד תוכנית שיקומית שמציעה ליווי צמוד של עובד סוציאלי, השלמת השכלה בתחומים חיוניים לשוק העבודה (כגון אנגלית, חשבון ותוכנות מחשב), מיצוי זכויות, אימון תעסוקתי והשמה בתעסוקה. בשנה החולפת השתתפו בתוכנית כ-1000 מופנים, כאשר השאיפה בשנת 2018 היא להכפיל את מספר המשתתפים.

משרד העבודה ממשיך להרחיב ולשפר את המענים במערך מעונות היום. בשנת 2017 בנה 134, מספר הגדול ב25% מיעד מספר המעונות שאמור היה להיבנות באותה שנה. בשנת 2018 יפעל המשרד לבינוי של 108 מעונות יום חדשים אשר יקלטו כ-7,500 פעוטות נוספים.

במסגרת "המיזם הלאומי לבטחון תזונתי" – סיפק המשרד בשנת 2017 כרטיסים נטענים לרכישה ברשתות המזון ב-48 רשויות מקומיות לכ-11,000 משפחות וניתנו ארוחות חמות לעוד כ-3700 ניצולי שואה נזקקים. בשנת 2017 תקציב המשרד את התוכנית ב- 53,000,000 ₪. שווי כל כרטיס עומד על 500 ₪ לחודש.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. תכנית שיקום תנופה

    אני מ-01/01/2018 בתנופה. עד עכשיו לא הבנתי מה הם רוצים ממני בתנופה. שיתפתי אתם פעולה מלאה עד עכשיו וממשיך לשתף,חודש 1 עברנו אימון אישי מה שנקרא CAOCHING ועכשיו פעמיים בשבוע מכריחים אותנו להתייצב בתנופה כל פעם לחצי שעה שבה חוזרים על אותם הדברים שנאמרו אולי איזה 1000 פעמים,מטענה שזה החוק חייבים להתייצב פעמיים בשבוע כדי לקבל את גמלת הבטחת הכנסה. למרות שבלשכה היינו מתייצבים פעם בשבוע ושם לפחוד מדי פעם היו מציעים לנו עבודה מה שלא קורה בתנופה. מאז 01/01/2018 לא הוצע לי שום עבודה. אני גם כתבתי מכתב למשרד הרווחה בקשר לתנופה וקיבלתי מהם תשובה: תכנית תנופה לא קשורה למשרדינו, אנו לא מתערבים לעניינים של משרדים אחרים. והם הציעו לי לפנות לפנות ציבור של לשכת התעסוקה וגם שם לא שמו עלי. כל הכבוד למדינת ישראל, מבזבזים את כספי המדינה כדי לסדר רווח קל לחברים שלהם. אלוהים שיעזור למדינת ישראל…

    משתתף תנופה מהבטחת הכנסה |
    הגב