משרד העבודה והרווחה רשאי להפחית עיצומים כספיים של קבלני בנייה שתיקנו הפרות בטיחות

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה , ברוב של 8 תומכים מול מתנגד אחד, תקנות שהוגשו על ידי משרד העבודה והרווחה, לפיהן ממונה מטעם המשרד יוכל להפחית חלק מהעיצומים הכספיים, בסך 20 עד 35 אלף שקלים, אשר מפקח בנייה יכול להטיל על קבלן באתר בנייה בו נמצאו ליקויים בטיחותיים. הפחתה תתבצע רק בתנאי שהקבלן הפסיק את ההפרה ותיקן אותה. לדרישת יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), התקנות אושרו לתקופה של חצי שנה בלבד, אז תתכנס שוב הוועדה לבחון את יעילותן, על סמך נתונים שיגיש לה משרד העבודה והרווחה.
ההפחתות שרשאי הממונה לתת הן: 40% במידה והקבלן לא הפר הוראות בטיחות בחמש השנים האחרונות, או הפסיק על דעת עצמו את העבירה לפני שפנה אליו המפקח. 30% אם הסתמך על בדיקות תקופתיות של בודק שכר, 25% אם הוא מעסיק פחות מ-10 עובדים ויש לו נסיבות אישיות קשות, 20% אם נקט פעולות למניעת הישנות ההפרה והקטנת הנזק שנגרם ממנה. בנוסף, סכומי העיצומים לא יעלו על 2.5% ממחזור העסקאות למעסיק שמחזור העסקאות שלו אינו עולה על 10 מיליון שקלים ו-4.5% ממחזור העסקאות למעסיק שמחזור העסקאות שלו עולה על 10 מיליון שקלים.
סגנית בכירה ליועמ"ש משרד העבודה והרווחה, עו"ד דבי ספיר אליעזר, אמרה בדיון כי אפשרות ההפחתה היא הגיונית ומוסרית, לאור זאת שמי שמטיל את העיצומים על הקבלנים הוא מפקח בנייה ולא שופט, ואין הליך פלילי, אלא העיצום מבוסס על התרשמות המפקח בלבד: "יש לאפשר לקבלן לערער על ההחלטה. בנוסף, מחקרים מוכיחים שההרתעה פועלת יותר טוב, אם יש מנגנון שמאפשר הפחתות במידה ומתקנים את ההפרה", טענה.
מפקח עבודה ראשי במשרד העבודה והרווחה, אריק שמילוביץ', הוסיף: "אנחנו רוצים שלקבלנים תהיה מוטיבציה גם לשיפור תהליכים, ולא רק לשלם קנס ולשכוח מהכל".
ח"כ אילן גילאון (מרצ), אשר הצביע נגד התקנות, אמר: "אני לא מבין למה צריך לתת פרס למי שלא עבר על החוק. יום אחד עוד תתנו לקבלנים שלא מת להם אף פועל להדליק משואה ביום העצמאות".
ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני): "אני מתקשה לרחם על אדם שעלול לגרום למוות של אדם אחר. עם זאת, אני בעד הגבלת פרק זמן של חצי שנה, במהלכו נבחן את התהליך".
ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת), קרא לא להחיל את ההפחתות על הפרות בתחומי עבודה בגובה, גידור וחשמל.

יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), הודה במהלך הדיון כי הוא "אמביוולנטי" לגבי התקנות, אך הוסיף: "השיטה הקיימת נכשלה. בואו ניתן הזדמנות למערכת ונבחן את הדברים לאחר מספר חודשים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.