משרד הפנים תומך בהעברת אוניברסיטת בר אילן לגבולות גבעת שמואל

"הפרמטר המשמעותי ביותר הינו הקשר הגיאוגרפי בין האוניברסיטה לגבעת שמואל"

מחוז תל אביב במשרד הפנים תומך בהעברת אוניברסיטת בר אילן מתחומה המוניציפלי של רמת גן אל תחומה של גבעת שמואל, וזאת בשל הסמיכות הגיאוגרפית שלה לאוניברסיטה. כך עולה מדיון שהתקיים בימים האחרונים בוועדת הגבולות בראשות מנכ"ל משרד הפנים לשעבר, גבריאל מימון.

בדיון הציגו הנהלת אוניברסיטת בר אילן, ראש עיריית רמת גן ישראל זינגר וראש עיריית גבעת שמואל יוסי ברודני את עמדתם בסוגיית שיוכה המוניציפלי של האוניברסיטה והשלכותיו. "הפרמטר המשמעותי ביותר הינו הקשר הגיאוגרפי בין האוניברסיטה לגבעת שמואל", צוין בפרוטוקול הדיון לגבי עמדת מחוז תל אביב במשרד הפנים. "קיימת זיקה בינה לבין גבעת שמואל המבוססת על גיאוגרפיה, מסחר, תעסוקה וכו'. לאור האמור, מחוז תל אביב במשרד הפנים תומך בשינוי שיוכה המוניציפלי של האוניברסיטה והעברתה לשטח השיפוט של גבעת שמואל".

הדיון התקיים בהמשך להחלטת משרד הפנים להקים ועדה לחקירת גבולות שתבחן האם נכון לשנות את שיוכה המוניציפלי של האוניברסיטה מגבעת שמואל לרמת גן. בדיון ציינה רמת גן כי בשל היותה עיר איתנה, היא מסוגלת לתמוך ולפתח את אוניברסיטת בר אילן, וזאת בניגוד לגבעת שמואל. היא התייחסה גם לסוגיה הגיאוגרפית, וטענה כי למרות שכביש 4 מפריד בין רמת גן לאוניברסיטה, כיום מזרח העיר רמת גן הוא חלק אינטגרלי מהעיר, ומתווספות אליו 15 אלף יחידות דיור, שטחי מסחר ותעסוקה הסמוכים לאוניברסיטה.

לעומת זאת, טענה גבעת שמואל בדיון כי היא תגבה ארנונה נמוכה יותר ממה שגובה כיום רמת גן מהאוניברסיטה, וכי הנהלת העיר מתכננת להשקיע כספים באוניברסיטה, שמהווה מוקד פיתוח משמעותי עבורה. לטענת גבעת שמואל, משרד הפנים מצא לנכון למנות את הוועדה בשל העובדה כי בעוד 53% מהארנונה שגובה רמת גן מגיעה מעסקים, לעומת 28% בלבד ארנונה מעסקים שנכנסת לקופתה של גבעת שמואל. העברת האוניברסיטה לתחומה של גבעת שמואל, תשנה את אחוז גביית הארנונה מעסקים ברמת גן מ-53% ל-52% בלבד, אך צפויה להעלות את היקף הארנונה מעסקים שתקבל גבעת שמואל מ-28% ל-39%.

בתום הדיון, ציין מימון כי הוועדה מעוניינת ונכונה לשמוע את כלל הגורמים הרלוונטיים לנושא, ומבקשת לקבל מעיריית רמת גן נתונים וביאורים אודות הפגיעה הצפויה בה לאור בחינת שינוי השיוך המוניציפלי של בר אילן. כמו כן, בכוונת הוועדה לקיים בקרוב סיור במרחב האוניברסיטה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.