משרד התקשורת מודה לראשונה: לא קיים כיסוי של 100% בקליטה סלולרית

ישנם מקומות רבים במדינה שאין בהם קליטה סלולרית וכיום זהו מצרך מציל חיים

הוועדה לצדק חלוקתי ושוויון חברתי בראשות ח"כ מיקי זוהר קיימה דיון שעסק במחסור בתשתיות תקשורת וסלולר באזור הערבה, בעקבות תאונת הדרכים הקשה שאירעה לפני כחודש סמוך למעלה עקרבים, במהלכה נפטר מפצעיו עוזי גדיש ממושב עין יהב לאחר שנפצע ורעייתו לא הצליחה להזעיק עזרה בשל חוסר קליטה.

בדיון השתתפה אלמנתו של עוזי ציפי גדיש שסיפרה על התאונה ״בשבת בבוקר נסענו לביקור חולים בדרום ובדרך חזרה בסביבות השעה 22:00 עוזי פתאום צעק ואיבד שליטה על ההגה, התגלגלנו עם הרכב עוזי עף החוצה ואני נותרתי קשורה ברכב, הוצאתי את המכשיר הסלולרי והיה רשום אזור ללא קליטה. נשארתי פצועה ברכב עד 7 בבוקר . אף רכב לא עבר .שועלים יללו מסביב והחזקתי מברג להגן על עצמי. רק בשעה 7:00 אותו רכב שהגיע איפס על גבעה והזעיק עזרה״

ראש המועצה האזורית ערבה תיכונה אייל בלום אמר בדיון: ״ברור לכולם שפיתוח הפריפריה תלוי קודם כל בתשתיות כבישים ותקשורת. אין בערבה סיבי תקשורת מהירים על מנת שיהיה ניתן להשתמש בטכנולוגיה בערבה, והקליטה הסלולרית ירודה. יש לנו מדינה קטנה ואין סיבה שדברים אלמנטריים אלו לא יהיו בערבה. זו סוגיה קריטית להצלת חיי אדם!. המקרה של עוזי גדיש קרה בסמוך לכביש הערבה וייתכן שקליטת סלולארי הייתה מצילה את חייו״.

יו"ר הוועדה ח"כ מיקי זוהר: "ישנם מקומות רבים במדינה שאין בהם קליטה סלולרית וכיום זהו מצרך מציל חיים. אין לי צל של ספק שיש שיקולים כלכליים לחברות הסלולר, אם יש לקוחות בודדים באזור אז ברור שאין הצדקה לחברה להקים תשתית אבל משרד התקשורת צריך להיכנס לעניין לצורך הצלת חיים. זו מדינה יחסית קטנה, זה אומר שמבחינת ההיקף זה הגיוני שהכיסוי יהיה יותר גבוה ממדינות אחרות. אני חושב שצריך בדיקה מחודשת"

רן שטרית, משרד התקשורת: "חברות הסלולר במדינה עומדות בחובתן. יש במדינה 99% כיסוי סלולרי בקרב ריכוזי אוכלוסייה. אין מדינה בעולם שיש בה 100% כיסוי. תשתית סלולרית היא לא של המדינה, והיא לא זו שבונה את האנטנות. המקרה הוא באמת מזעזע ואנחנו שואפים להגיע לכמה שיותר כיסוי. אנחנו מטפלים בכל תלונה שמגיעה אלינו, משרד התקשורת יבדוק באמצעות אגף הפיקוח כל תלונה שתתקבל בנושא כיסוי סלולרי"

ח"כ חיים ילין: "מצפצפים על הפריפריה ופה צריך את הרגולטור שהוא משרד התקשורת. לא ראיתי אי פעם שהביאו חקיקה של רגולציה בנושאים האלה. אני לא חושב שהחוקים צריכים להיכנס לזה כי זו עבודה של הרגולטור. ברור לחלוטין שהפריפריה היא לא כלכלית. הציונות עולה כסף. אני רוצה לראות את משרד התקשורת מכריח את החברות המסחריות לשים תקשורת במקומות האלה."

ניר יוגב, מנהל הרגולציה של סלקום: "בכל אזורי הארץ כולל בערבה יש כיסוי רחב מאוד. זה תלוי גם בעניין של טופוגרפיה. ברור שבאזור מישורי זה יותר קל לפרוס. ברגע שמדברים על תוואי כמו של מעלה עקרבים זה יותר בעייתי לייצר כיסוי לכל האזור וישנם חורי כיסוי. הכיסוי בישראל הוא רחב יותר מכל מדינה שתרצו להשוות אליה, כולל ממדינות קטנות ומישוריות כמו הולנד. אני לא מהנדס אבל למיטב ידיעתי אין אפשרות לכיסוי חירום של 100% משטחי המדינה."

יו"ר הוועדה ח"כ מיקי זוהר סיכם: "לא יכול להיות שיש ב2017 במדינת ישראל אזורים שלא מחוברים אונליין. יש הרבה דברים שאנחנו עושים במדינה לא בגלל שיש להם הצדקה כלכלית אלא הצדקה ערכית. המצב הזה לא יכול להימשך"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.