מתגבשת פעולה צבאית בצ' קוריאה: "מלחמה יכולה לפרוץ בכל רגע"

לקראת מלחמה? על רקע המתיחות הגוברת בין וושינגטון לפיונג יאנג, טוען בכיר במודיעין האמריקני כי ארה"ב מתכננת מתקפת פתע במידה והניסויים הגרעינים בקוריאה יימשכו. שר החוץ הסיני, וואנג הזהיר כי "המשבר עם צפון קוריאה יכול להתפרץ בכל רגע".

 

המתיחות בקוריאה הצפונית הולכת וגוברת: בצפון קוריאה מאשימים הבוקר (שישי) את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בהגברת המתיחות באזור, ומזהירים אותו כי הממשל יערוך ניסוי גרעיני בימים הקרובים.

בעקבות דיווחים כי ארה"ב צפויה להגיב במתקפת מנע כנגד צפון קוריאה, סגן שר החוץ הצפון קוריאני, האן סונג-ריול, האשים את הציוצים ה"אגרסיביים" של טראמפ, בכך שהם "גורמים לצרות" והזהיר: "קוריאה הצפונית תגיב לכל פעולת מנע שארצות הברית תוציא לפועל, לא נשב בחיבוק ידיים במקרה של תקיפה".

מוקדם יותר, קציני מודיעין בצבא ארצות הברית מסרו הלילה לרשת NBC האמריקאית כי צבא ארה"ב מוכן לבצע תקיפה מקדימה נגד קוריאה הצפונית וזאת באם קוריאה תבצע ניסוי גרעיני. אותם גורמים  איימו כי ארה"ב לא תהסס לבצע זאת אם כל המאמצים האחרים לעצירת הניסוי ייכשלו.

במקביל, ארצות הברית הציבה שתי משחתות המסוגלות לשגר טילי טומהוק באזור, כמו כן,  מפציצים כבדים המוצבים בבסיסים באי גואם ישתתפו גם הם במבצע.

שר החוץ הסיני, וואנג יי, הזהיר כי המשבר עם צפון קוריאה יכול להתפרץ בכל רגע,  "המשבר יכול להתפרץ בכל רגע, דיאלוג הוא הפתרון היחיד למצב. המנצח בעימות לא יהיה זה שידבר הכי קשוח ויחשוף יותר שרירים. אם תהיה מלחמה התוצאה תהיה שאף אחד לא יוכל לצאת כמנצח".

בפנטגון סירבו להתייחס לדיווחים ואמרו כי אינם דנים במבצעים עתידיים ולא משתתפים בהשערות על תרחישים אפשריים באופן פומבי. "מפקדים תמיד שוקלים את כל טווח האפשרויות להגן על ארה"ב מסכנות", אמרה דוברת הפנטגון דנה וויט. "אנו מחוייבים להגן על בנות בריתנו, בהן דרום קוריאה ויפן, אל מול איומים אפשריים".

 

על רקע המתיחות בין המדינות, נחת אתמול סגן הנשיא מייק פנס בדרום קוריאה, כחלק מסיורו במדינות המזרח. פנס אמר לממשל הדרום קוריאני כי הנשיא טראמפ רואה בממשלו של קים ג'ונג און "בעיה" וכי בכוונתו "לטפל בה"

 

פקידים צפון קוריאנים אמרו ל- CNN השבוע כי החלטתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להפציץ את שדה התעופה הסורי ולשלוח משחתת של חיל הים האמריקני לצפון אסיה, מוכיחה את חשיבותה של תוכנית הגרעין של פיונג יאנג. "המעשים התוקפניים מצידה של ארה"ב נעשים פזיזים יותר ויותר", אמר הפקיד.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.