מתווה הכשרות: מועצת הרבנות תתכנס בשבוע הבא לדון בנושא

אחרי ביקורת רבה של אלפי המשגיחים ברחבי הארץ על מתווה הרבנות וגם ההצטרפות של ההסתדרות להיאבק במתווה החדש של הרבנות שכל המשגיחים יצטרכו לעבור לחברת כוח אדם, מועצת הרבנות הראשית תתכנס ביום שני בשבוע הבא לישיבה מיוחדת שתדון בנושא המתווה.

כזכור, בשבוע שעבר דיווחנו כי ההסתדרות ממשיכה להילחם נגד המתווה שמתווה משרד הדתות שיפגע לדברי ההסתדרות במשגיחי הכשרות. במכתב למנכ"ל משרד הדתות עודד פלוס נכתב: "חזור בך ממתווה הפיכת משגיחי הכשרות לעובדי קבלן. הסדרת העסקת המשגיחים צריכה להיעשות רק בשיטת העסקה ממשלתית מטעם המדינה ששלחה אותם להשגיח".

במכתב נכתב עוד: "ההסתדרות שומרת לעצמה את הזכות לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותה ומתריעה על כך מראש לפני שמבוצעים צעדים חד צדדים על ידי משרד הדתות".

גורמים בענף הכשרות אומרים כי אף יתכן וההסתדרות תכריז על סכסוך עבודה של משגיחי הכשרות מטעם הרבנות.

בתגובה אומרים ברבנות הראשית לישראל ל'אקטואליק': "ממשיכים בהסדרה כוללת של מערכת הכשרות הממלכתית, נשמור על זכויות המשגיחים".

בתגובת הרבנות נמסר: "בהתאם להמלצת הצוות לבחינת מערך הכשרות בישראל אשר המליץ על הפרדת הזיקה בין המשגיח לבין בית העסק ובהתאם לפסיקת בית המשפט בבג"ץ הגינות שלטונית אשר קבע לוח זמנים להקמת מערך שבמסגרתו יועסקו משגיחי הכשרות באופן שתנותק הזיקה שבין משגיחי הכשרות ובתי האוכל המושגחים, התקיימו ישיבות רבות עם הגורמים הרלבנטיים בהשתתפות המשרד לשירותי דת, הרבנות הראשית ומשרד האוצר, במטרה לדון באופן יישום ההמלצות הוועדה ופסק הדין והקמת מסגרת המתאימה להעסקתם של משגיחי הכשרות שלא באמצעות העסקה ישירה על ידי בית העסק.

"במסגרת ישיבות אלו הוזמנו והשתתפו נציגי המשגיחים והוועדים. במסגרת הדיונים נבחנו מס' חלופות לבחינת צורת ההעסקה ואופן הסדרת ניגוד עניינים והפרדת הזיקה בין המשגיח לבין בית העסק. הרבנות הראשית המשרד לשירותי דת עמדו על כך שתנאי השכר של משגיחי הכשרות יהיו ראויים ויקבעו מראש כל זאת תוך שמירה על איכות הכשרות. יודגש כי בהתאם למצב הקיים היום במערך הכשרות, המשגיחים אינם עובדי ציבור ו/או מועסקים בצורה מוסדרת אלא מועסקים באופן ישיר על ידי בית העסק כך שבמקרים רבים זכויותיהם המינימליות ביותר אינם מבוטחות ובמקרים רבים ניתן למצוא משגיחים לאחר עשרות שנים של עבודה ללא זכויות פנסיוניות בסיסיות. בנוסף, במקרים בהם בית עסק נסגר המשגיח מוצא את עצמו ללא מקום עבודה ובמקרים רבים גם ללא כתובת לדרישה לפיצויי פיטורין וזכויות. במסגרת המערך שיוקם הרבנות תעמוד על כך שיובטחו תנאי העסקתם ושכרם של המשגיחים באופן המיטבי ביותר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.