מתוך 74 אלף רק 43 תלונות על מוהלים

מתוך 75,000 בריתות היו ב-2017 43 תלונות על מוהלים שאינם רופאים ו-12 תלונות על רופאים מוהלים יחסית למספרם יש יותר תלונות על מוהלים-רופאים, כך נחשף בוועדת הפנים

מתוך 75,000 בריתות היו ב-2017 43 תלונות על מוהלים שאינם רופאים ו-12 תלונות על רופאים מוהלים יחסית למספרם יש יותר תלונות על מוהלים-רופאים, כך נחשף בוועדת הפנים

"ב-2017 היו 43 תלונות על מוהלים שאינם רופאים ו-12 תלונות על מוהלים רופאים. באותה שנה היו בישראל 75,000 בריתות" כך דיווח הבוקר (ראשון) פרופ' אברהם שטיינברג, יו"ר הוועדה לפיקוח על מוהלים ברבנות הראשית, לוועדת הפנים, שדנה לבקשת הח"כים עמר בר לב (המחנה הציוני) ומיכל רוזין (מרץ) "במוהלים שמתרשלים ומסכנים חיי תינוקות וממשיכים בתפקידם". הוועדה הבינמשרדית לפיקוח על מוהלים מונה 10 חברים: 3 רופאים, 3 רבנים, 3 מוהלים כשפרופ' שטיינברג עומד בראשה.

ח"כ רוזין שאלה בפתח הדיון: "למה ההסמכה והפיקוח וולונטריים? אפשר לקבוע חובת הסמכה ופיקוח בחוק, או בתקנות או נהלים".

ח"כ בר לב הצטרף אליה, וטען כי "אנחנו רוצים לשפר את המצב. להתקין תקנות וסנקציות, בוודאי כנגד מוהלים לא מוסמכים. לאו דווקא חקיקה, אבל במקרי רשלנות שיהיו לכם סנקציות".

לדברי פרופ' שטיינברג: "הוועדה בודקת כל מקרה תקלה, הן בעקבות תלונות הורים או אנשים שנכחו בברית, ובין אם המקרה הגיע לבית חולים. אם המוהל רופא, התלונה מגיע למשרד הבריאות. רוב התלונות הן על דימום קל, שגרם לפחד מצד ההורים, ולאחר חבישה העניין הסתדר ללא תקלה. יש מספר מקרים חמורים יותר בשנה".

עוד מסר שטיינברג: "מספר הרופאים המוהלים זעיר – כ-22 מוהלים רופאים. 350 מוהלים שאינם רופאים מוסמכים ומפוקחים. כך שיחסית יש יותר תקלות בקרב המוהלים הרופאים. מספר המוהלים שנמצאה אצלם תקלה והופעלה כנגדם סנקציה של השעיה –  כ-3-4 בשנה".

המוהל הרב דוד צדוק, יו"ר מכון ברית טוביה להוראת מילה, ורב המושבים אורה עמינדב ואבן ספיר: "לא תמיד דימום זו פשלה של מוהל. לפעמים יש בעיות קרישה. אם מוהל מזהה שהדם דליל הוא מפנה את ההורים לרופא לבדוק אם יש בעיה. ישבתי בקורס טר"ם והצלה למצבי חירום עם אחים ואחיות ורופאי חדר מיון והם אמרו לי שבבריות הם לא מבינים שום דבר. יש מה ללמוד וכדאי להניף את הידע של המכונים. שהרבנות תסמיך רק מי שלומד במכון. לומדים אצלנו על המבנה האנטומי, מושגים בחבישה ומבחנים פנימיים".

עו"ד אלה סקעת, תהתה: "למה לא לחייב את המוהלים בביטוח מקצועי?" בתגובה השיב שטיינברג: "זה לא חלק מהדרישות שלנו, אבל אנחנו מאד ממליצים. אין לנו יכולת לחייב. גם רופא יכול לעבוד ללא ביטוח. אין מקצוע חופשי שיש בו חובת ביטוח. אם הכנסת מחוקקת חוק שמחייב מוהל להיות מבוטח, שום חברת ביטוח לא תבטח מוהלים בחו"ל וזה יהיה תירוץ מצוין להפסיק בריתות בחו"ל".

מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ יואב בן צור סיכם את הדיון הסוער: "אולי צריך לבדוק איך לתת יותר שיניים לוועדה לפיקוח על המוהלים. לעקוב שאם מוהל הושעה, שאכן הוא לא ממשיך לעשות בריתות, וגם לפרסם באתר שמות של מוהלים שהושעו, גם אם הם לא מוסמכים. יכול להיות שאפשר בתקנות לשפר את המצב. נבוא בדברים עם השר לשירותי דת".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.