מתחת לאדמה: שרקי בעקבות מצוקת הדיור החרדית (וידאו)

מתחת לאדמה: יאיר שרקי הכתב לענייני חרדים של חדשות 2 החליט להתחקות אחר מצוקת הדיור הקשה הפוקדת את המגזר החרדי. לשם כך הוא חזר אל המחסנים הצפופים בירושלים { חרדים לדירה – פרק 1}

כשיצאנו לצלם את הכתבה ידענו שמשבר הדיור במגזר החרדי חריף יותר מהמצוקה הכללית במדינה, אבל תוך כדי הצילומים נתקלנו בדברים שלא האמנתי. מאות משפחות שגרות בתת תנאים במחסנים, רבעי דירות או חניונים, באמת כי אין להם אפשרות אחרת. צפו בכתבה המלאה מתוך המהדורה המרכזית:

‎Posted by ‎יאיר שרקי‎ on‎ ראשון 2 אפריל 2017

מתחת לאדמה:  יאיר שרקי, הכתב לענייני חרדים של חדשות 2 החליט להתחקות אחר מצוקת הדיור הקשה, הפוקדת את המגזר החרדי. לשם כך הוא חזר אל המחסנים הצפופים בירושלים, בו מתגוררים זוגות צעירים, ושמע מהם לראשונה כמה הם משלמים על "התענוג" .  4 אלף שקלים עולה לשכור דירה במחסן צפוף – 4 קומות מתחת לאדמה", מספרת אחת הנשים שמתגוררת בדירה.

כמידי שנה מתווספים לסטטיסטיקה 7,500 זוגות חדשים – שמתקשים למצוא דירה באיזור המרכז וירושלים "מדובר בכ-10,000 חרדים המתגוררים במקומות שאינם מותאמים", אומר סגן ראש עיריית ירושלים יצחק פינדרוס מהמכון החרדי למחקרי מדיניות בראיון לחדשות . "כשמצמידים ציבור לקיר ולא נותנים לו פתרון, אז זו התוצאה לצערי ולבושתי".

"בבניין שיש בו 34 יחידות דיור, יום אחרי טופס 4 (חיבור לתשתיות) זה יהפוך ל-51", מוסיף קבלן השיפוצים אהרל'ה יקטר. את ההרחבות עושים באמצעות פיצולי דירות, וכן הוספת דירות על הגג ואפילו בחניה. "בחור מתחתן בגיל 18, הופך לאבא בגיל 19, בגיל 21 הוא כבר אבא לשניים או לשלושה ילדים ובגיל 36 כבר מחתן את הילד הראשון שלו – אז המצוקה היא בהרבה יותר גדולה".

"כשהחרדי מחפש דירה, יש לו הרבה פחות אופציות מאשר לחילוני", מבהירה ד"ר לי כהנר, חוקרת חרדים במכון הישראלי לדמוקרטיה. "אנשים מהציבור הכללי לא רוצים לגור לידו, הוא מחפש דיור מאוד-מאוד מוזל מבחינת טווח המחירים שהוא יכול לעמוד בהם. בנוסף, הוא רוצה לגור עם קהילתו".

 

"חייבים להבין שאם לא נפתור את המצוקה הזו, יהיו מצבים לא נעימים כפי שקרה בבית שמש", מנסה להסביר  ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול. "הציבור החרדי זה כמו מים: מקום שסוגרים עליו, הוא זוחל מלמטה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.