מתחת לרדאר: כך "משחדים" החרדים את בני הנוער החילונים

בערוץ 2 מודאגים: ארגונים חרדיים שכללו כעת את שיטת הקירוב ופועלים מתחת לרדאר, ללא פרסום גלוי, ומתחת לאף של ההורים. צפו

בשעה שהנערים החילונים נאבקים בשעמום  אברכים במודיעין עילית משכנעים את הנערים בעיר מודיעין לחזור בתשובה, אותם אברכים מבטיחים פרסים ואוכל לנערים החילונים שיקשיבו להרצאות. יוסי מזרחי מערוץ 2 יצא לסקר את התופעה אותה הוא מגדיר "ניצול", וטוען כי החרדים "גונבים" לכם את הילדים.

שמעון יהודה, שמכנה את עצמו "הרב שמעון" הוא אחד האברכים.  "כל מי שלמד בבית ספר חילוני, באה לשם איזו מורה מטומטמת, שמשלמים לה ממשרד החינוך והיא עושה לו חינוך, אמר יהודה לאחד הילדים וסיפר לו שהמורה משלמת על ה"גיהנום" שהילדים עוברים. "אתה לא יודע כמה מלאכי חבלה, טונות, גדודים של מלאכי חבלה מחכים לרגע שהיא תמות".

יוסי מזרחי וצוות חדשות 2 מסקרים בכתבה רחוב צדדי במבנה של ארגון לב לבנים במודיעין עילית שם פועלות כמה עמותות שמייעצות ומלוות בני נוער. בערוץ 2 מכנים את השיטה כמיסיונרית. "על כל שני נערים בני 14 ו-15 מופקד אברך מבוגר אחד שמטיף להם במרץ, אחד הנערים מספרכי  "היה שם קורנפלקס, מעדנים וקולה, והיה שם גם חדר עם משחקים, עם סנוקר ופלייסטיישן".

וכך מתאר יוסי מזרחי את "השיטה": "האברכים נצמדים אל חבורות של נערים, מציעים התקרבות לאלוקים תמורת פיצה ב-19.90 או תפילה עבור תלוש להמבורגר –  "כל מי שמסיים איתנו מקבל 500 שקל", אומרים האברכים לנערים .

ההורים  החילונים מביעים דאגה "הרגשתי שהנה, הולך להתחרד לי הילד", סיפר אחד מהם. אם נוספת מספרת: "אחד האברכים האלה בא אליו ואמר לו שאם הוא יביא למפגש הבא ארבעה ילדים נוספים הוא ייתן לו 50 שקלים, וכך היה". על השיעורים אמרה: "הוא סיפר לי דברים קשים, הוא אמר לי שאמרו להם שם שהרצל הוא עוכר ישראל, ושהאסון שהיה על הכרמל והשואה, אלוקים בעצם העניש את בני ישראל, זה הכול היה רשום בתורה, זה ידוע מראש, הכתובת הייתה על הקיר – אז החלטתי שאני עוצרת את זה".

 גם אנשי חב"ד נוהגים להציע טילון לכל ילד שיקשיב לעשרת הדיברות, ספינרים ורחפנים במתנה.

מעמותת "לב לבנים" נמסר בתגובה לערוץ 2: "המבנים והציוד שלנו שלנו נמסרו לעמותת יד לאחים לפני חודש. אין לנו קשר לפעילות, אך למיטב ידיעתנו הפעילות מבורכת ובאישור ההורים".

תגובת עמותת לב לאחים: "עמותת לב לאחים מקיימת פעילות לימודית חווייתית לבני נוער, להקניית ערכי היהדות והמסורת, גמרא ופרשת השבוע. בני הנוער משתתפים בפעילות מרצונם החפשי. במהלך הפעילות מוגש כיבוד וניתנים פרסי עידוד כמקובל בפעילויות נוער".

תגובת עמותת שמעון יהודה: "הפעילות אינה עוסקת בחזרה בתשובה אלא בהקניית ערכים מידות ודרך ארץ. יש לנו קשר עם הורי הנערים המבקרים בפעילות באופן קבוע, והם מלאי הערכה. אין הגיון שנעדכן הורי כל ילד שמבקר בבית הכנסת. הרחוב ותחלואיו מגרים את הנוער לאלימות ולשימוש באלכוהול וסמים. לכן נאלצנו להגיש כיבוד עשיר והגרלנו פרסים כמו תלושים להמבורגר או לזארה. פרס גדול יינתן למי שיסיים בהצלחה את הפרק שבו אנו עוסקים. המימון לפעילות מגיע מאנשים פרטיים שמעוניינים למנוע הדרדרות של הנוער".

תגובת חב"ד: "אנו גאים בפעילויות שלנו ובערכים שהן מקנות. מי שאינו מעוניין בהן כבודו במקומו מונח, אך המציאות מראה כי מדובר במתי מעט קולניים במיוחד". תגובת משרד החינוך: "למשרד אין קשר לפעילות הזאת לא במישרין ולא בעקיפין"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.