מתיחות בין ניר ברקת לסיעות החרדיות

הנציגים החרדים זועמים על הכוונה להפר את הסטטוס קוו בשכונת קרית יובל. חבר המועצה משה ליאון מתייצב לצידם {הקרב על השבת}

הקרב על השבת בבירה: מתח רב נרשם השבוע בין ראש עיירית ירושלים ניר ברקת לראשי הסיעות החרדיות בעירייה עקב הכוונה להפר את ה'סטטוס קוו' בשכונת 'קרית יובל'

בסוף השבוע העניקה סיעת 'ירושלמים' בראשות חבר המועצה, תמיר ניר, גיבוי לחילול שבת על ידי המנהל הקהילתי בשכונת קרית יובל ,כאשר הכוונה היא להקים מרכז 'תרבות עירונית' הכולל הקרנת סרטים ופעילות ספורט בעיצומה של השבת. הדבר גרם להחרפה משמעותית של המתח – הקיים ממילא – בין הציבור החרדי לחילוני בשכונה המעורבת, שבנוסף הוא הוביל, כאמור, למתיחות בין רה"ע לנציגים החרדים בכיכר ספרא.

גם חבר המועצה ויו״ר סיעת הליכוד, משה ליאון, הצטרף לעמדת הנציגות החרדית והביע התנגדות לבקשת המנהל. ״שינוי מדיניות מסוג זה של פעילות המנהלים הקהילתיים בירושלים בערבי שבתות וחגי ישראל מחייב דיון והחלטה אסטרטגית של העירייה ומועצת העיר, מאחר והמנהל הקהילתי אינו גוף פרטי אלא עמותה מעין עירונית הפועלת בהתאם למדיניות הכלל עירוני, ומכוח הסמכות והתקציבים והתמיכה של העירייה והחברה למתנ"סים. ניתן לקיים פעילויות שבקונצנזוס -סטטוס קוו , ובהסכמה, כמו שבת תרבות או הפעלות למשפחות עם ילדים וצעירים במרחבים הציבוריים ללא חילול שבת ופגיעה ברגשות הזולת״, כתב ליאון לחברי העירייה.

חבר המועצה מטעם סיעת 'ירושלמים', תמיר ניר, תקף את משה ליאון על תשובתו וכתב: "נראה לי שהגיע העת להיפרד מזה, הרי אנו לא חיים 'בסטטוס קוו' בכל המקרים בהם נעשה שימוש בטיעון זה, היה זה רק תרוץ לנגח קהילה אחרת, למנוע ממנה להתפתח".

ניר מתעלם מהעבודה שהשמירה על הסטטוס קוו מתייחסת לשמירת השבת במרחב הציבורי כפי שהונהג מאז קום המדינה, לטענתו שמירה על הסטטוס קוו חייבת להיות דו צדדית ולכן יש למנוע את ריבוי החרדים בשכונה.

ואילו, חברתו לסיעה, אמרה לנציגים החרדים כי היא בעד הסטטוס קוו כפי שנוסח בתקופת בן גוריון, לרבות: פיקוח על תוכניות לימוד בבתי ספר, פתיחת עסקים פרטיים בשבת ועוד. כמו כן, היא הזכירה כי בנושא הגיוס שנחתם ע"י בן גוריון כתוב 'רק' 400 בחורי ישיבות ולא יותר.

חברי מועצת העיר החרדים אינם מתכוונים להרים ידיים והודיעו כי ילחמו על קדושת השבת. "לא ניתן לשבור את הסטטוס קוו הקיים בעיר על פי חוק, רוב התושבים החילונים רוצים שלום בין האוכלוסיות בעיר ולא להגרר למלחמות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.