מתיחות גוברת בין ארה"ב לבין צפון קוריאה / פרשנות

בחודשים האחרונים, חלה הידרדרות ביחסי ארה"ב-צפון קוריאה, וזאת בשל שרשרת אירועים חמורים, שהביאו את ממשל טראמפ להכרה כך שעליו לפעול במהירות. לישראל – זה טוב

המשטר בצפון קוריאה הינו אחד משרידיה האחרונים של "המלחמה הקרה". זהו המשטר היחיד בעולם שמשמר עד היום את אופי המשטר הקומוניסטי (מבחינה כלכלית וכו'), וזוהי המדינה בעלת משטר הדיכוי האימתני והרודני ביותר (שאחראי למאות אלפי הוצאות להורג). משטר נוקשה זה הוביל בשנות החמישים למלחמה איומה נגד דרום קוריאה (וארה"ב), שבה נהרגו מיליוני אנשים רחמ"ל.

באותה מלחמה נוראית (בשנים תש"י-תשי"ג), פלשו כוחות צפון קוריאה לשטחה של דרום קוריאה, וזאת בתמיכתן של ברה"מ (בהנהגת סטלין) וסין, שגם חימשו, אימנו ובנו את הצבא. הצבא הצפון קוריאני הפתיע את צבא הדרום (שגם לא היו לו כוחות שריון וארטילריה משמעותיים), והצליח תוך 3 ימים בלבד לכבוש את סיאול, בירת דרום קוריאה. בהתאם להחלטת מועצת הבטחון של האו"ם, הועברו במהירות לדרום קוריאה כוחות מכ- 15 מדינות באו"ם, ובמיוחד כוחות גדולים מארה"ב (שרצתה למנוע נצחון קומוניסטי שיאיים בהמשך גם על מדינות אחרות). כוחות אלו נדחקו ע"י הצבא הצפון קוריאני ונסוגו לקצה הדרום מזרחי של המדינה, שם הקימו, ביחד עם שרידי הצבא הדרום קוריאני, קווי הגנה מוצקים וקיבלו תגבורות (שחלקן הועבר דרך נמלים ביפן).

נקודת המפנה בלחימה הייתה מבצע הנחתה ימי מוצלח באינצ'ון, שבו הצליחו כוחות אמריקנים גדולים להפתיע את הצבא הפולש, לנתק אותו ממקורות האספקה שלו, לכתר חלק גדול ממנו, ובהמשך לכבוש מחדש את הבירה סיאול.

סין נכנסת למלחמה

הצבא האמריקני וכוחות האו"ם ניצלו את הצלחתם, פלשו לשטחה של צפון קוריאה, ואף כבשו את בירתה פיונגיאנג. אולם, משהתקרבו כוחות אלו יתר על המידה לסין, נכנסה זו למלחמה, והזרימה למעלה מחצי מיליון חיילים לשטחה של צפון קוריאה. הצבא האמריקני וכוחות האו"ם הותקפו על ידי הצבא הסיני, ספגו מכה קשה, ולאחר סדרת קרבות קשים, נסוגו בחזרה לשטחה של דרום קוריאה, וסיאול בירתה נפלה בידי הצבא הסיני (ובהמשך נכבשה שוב בידי הצבא האמריקני). במקביל ללחימה הקשה על הקרקע, נערכו גם מאות קרבות אוויר בין טייסים של ברה"מ (שהעניקה חיפוי אווירי לצבא הסיני) לבין טייסים אמריקנים.

בארה"ב נשקלה הפעלת נשק גרעיני, והיה חשש כבד ממלחמת עולם שלישית, בין העולם המערבי לבין ברה"מ וסין.

לאחר יותר משנתיים נוספות של לחימה, ומשא ומתן ממושך, וכשבועיים לאחר מותו של סטלין שהיה בעד המשך המלחמה (ומת בפורים תשי"ג כידוע), התקבלה החלטה בברה"מ על סיום המלחמה. בהמשך, נחתם הסכם הפסקת האש, שמתקיים למעשה עד היום (ומוגדר כ"הסכם הפסקת האש הארוך ביותר בהיסטוריה").

תוצאות המלחמה – השלכות עד לימינו

המלחמה הקשה, שהתחוללה במשך כמה שנים בעומק השטח של שתי המדינות, הובילה למיליוני נפגעים בקרב אזרחיהן, ולהרס עצום של ערים ותשתיות (בסיאול לבדה נהרסו כ- 250,000 בנינים ובתים!). וזאת בנוסף לאבדות הכבדות מאוד שסבלו הצבאות של שתי הקוריאות. מספר האבדות של הצבא הסיני נאמד ב 200-400 אלף הרוגים, ובכמות כפולה של פצועים. הצבא האמריקני איבד למעלה מ- 36,000 חיילים, ולמעלה מ- 100,000 פצועים.

המלחמה הותירה משקעים כבדים ביותר, והמשטר הצפון קוריאני עשה בה שימוש ניכר במשך השנים על מנת להאדיר את העוינות כלפי ארה"ב, דרום קוריאה ויפן (ששלטה במשך עשרות שנים על קוריאה, וגם סייעה לכוחות האמריקנים במהלך המלחמה).

משטר עריצות נורא

משטר העריצות בצפון קוריאה משעבד, מזה עשרות שנים, את משאבי המדינה באופן טוטאלי להחזקת צבא ענק (בין הגדולים בעולם) ופיתוח נשק גרעיני וטילים, וזאת על חשבון מחייתם של אזרחיו אשר מאות אלפים מתוכם (ואולי אף יותר) גוועו ברעב ובתנאי מחיה קשים. אמצעי התקשורת במדינה פועלים תחת מרותו המוחלטת של המשטר, וכל הבעת ביקורת ברחבי המדינה, מטופלת בעונשים אכזריים, הן כלפי המבקר, והן כלפי משפחתו. רק בודדים מקבלים אישור לעזוב את גבולות המדינה, וגם זה רק לזמן קצר, ובתנאי שבני משפחותיהם ישארו במדינה, כבני ערובה לכל נסיון עריקה או הבעת ביקורת. על מנת לדכא כל נסיון התנגדות משתמש המשטר במחנות מעצר, בהם אסורים מאות אלפי אזרחים, בתנאי מחסור קשים, בעבודת פרך, ותחת סכנה יום יומית לחייהם.

טרור ואיומים על מדינות רבות

המשטר אחראי באופן ישיר גם למעשי טרור מזוויעים. בין היתר, שליט צפון קוריאה הקודם (אביו של הרודן הנוכחי) הורה אישית על פיצוץ מטוס דרום קוריאני על 115 נוסעיו!

צפון קוריאה מואשמת כיום גם בהפעלת טרור סייבר (לוחמה ברשת – באמצעות מחשבים ותוכנות הגורמות נזקים), וכן בייזום מתקפות סייבר על ארה"ב ומדינות נוספות.

בנוסף מאיים המשטר הקיצוני על מדינות רבות – דרום קוריאה, יפן, ארה"ב ומדינות נוספות – בנשק הגרעיני ובטילים ארוכי הטווח שברשותו, והוא פועל להפצת נשק לא קונוונציונלי וטרור ברחבי העולם. עובדות אלו הביאו את ארה"ב להכליל את המשטר ב"ציר הרשע" העולמי [ביחד עם איראן ועיראק (לפני נפילת משטר סדאם)].

בחודשים האחרונים, חלה הדרדרות ביחסי ארה"ב-צפון קוריאה, וזאת בשל שרשרת אירועים חמורים, שהביאו את ממשל טראמפ להכרה כך שעליו לפעול במהירות על מנת למנוע מצפון קוריאה להפוך לאיום קיומי ח"ו על ארה"ב.

לטובת עם ישראל

התפתחות זו היא ככלל, לטובת עם ישראל, וזאת משום שצפון קוריאה הינה האחראית הישירה לפיתוחם של הטילים ארוכי הטווח של איראן, סוריה ומצרים, והיא גם מעורבת במאמצים שלהן להשיג נשק גרעיני. מאמץ אמריקני מרוכז יכול להוביל בסייעתא דשמיא לבלימת הפעילות הצפון קוריאנית בתחומים אלו, או עכ"פ לריסונה, ויש בזה ברכה גדולה עבור עם ישראל.

בכתבות הבאות בעזהי"ת, נביא את ההתפתחויות האחרונות בענין זה, וכן את המשמעויות (החיוביות) שיש לכך לגבי ישראל.

הכותב שירת בצה"ל בתפקיד מיוחד, והינו פרשן לעניני צבא ובטחון, ראש ישיבת חב"ד כפר סבא, ומרצה ליהדות ולתורת הקבלה והחסידות.

 

 

 

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.