"מתי יושוו הביקורות במכללות ובאוניברסיטאות כמו בישיבות?"

בעקבות הבדיקות והספירות הדרקונית שאל ח"כ הרב ישראל אייכלר את שר החינוך:

"מתי יושוו הביקורות במיכללות ובאוניברסיטאות כמו בישיבות?" { אייכלר לבנט}

 

 

בעקבות פסילת ישיבת מיר, והביקורות בעיצומם של ימי הפורים בהיכלי הישיבות הגיש חבר הכנסת אייכלר שאילתא לשר החינוך נפתלי בנט ,בו הזכיר כי  "בתענית אסתר ולמחרת פורים נפסלו כמה ישיבות שלא עמדו במכסת התלמידים. דבר זה עלול לפגוע בתקציבם לקראת פסח.

אייכלר תהה,:מדוע נפסלו המוסדות, למרות שהביקורת נערכה בסמוך ונראה לימי הפורים? 2. מתי יושוו הביקורות בישיבות, במכללות ובאוניברסיטאות המתוקצבות על-ידי משרד החינוך? משרד החינוך טען שלא התקיימו ביקורות בימי הפורים עצמם אלא למחרת הפורים. אך ח"כ אייכלר המשיך והקשה:"יש הרבה הבדלים בין המוסדות להשכלה גבוהה ובין הישיבות. המוסדות להשכלה גבוהה מקבלים 10 מיליארד שקלים בשנה וכל הישיבות והכוללים יחד מקבלים מיליארד ו-200 מיליון שקל.  בישיבת מיר, לומדים אלפי תלמידים ואברכים בבתי-כנסת רבים בשכונת בית-ישראל. הייתה שם השבוע ביקורת. לקחו באופן שרירותי מידגם של שמות על פי אותיות ושמות של אנשים, ופסלו את הישיבה כולה. זאת בגלל שהאנשים שהיו באותיות האלה לא היו בחדר האוכל או באולם צדדי, שם נערכה הביקורת. כולם עומדים שם בספירה עם תעודות זהות, ממש מעמד מביש. בשום אוניברסיטה לא בודקים כמה סטודנטים באים לשיעורים או לא באים לשיעורים. זה בכלל לא קיים שם. השיטה הזו של ספירת ראשים, היא משפילה ומקוממת".

 

לדברי אייכלר, "הגיע הזמן שיהיה שוויון ביקורות בין כל מוסדות החינוך שהמדינה מתקצבת. אין שום סיבה להפלות דווקא את המוסדות התורניים, לספור אותם ממש כאילו הם היו אסירים או פליטים. לעומת זאת מוסדות אקדמיים יש להם עצמאות מוחלטת. הוות"ת בודק את יציבותם הפיננסית ומתקצב אותם, אפילו לא משרד האוצר. אני מוכן שתבדקו את האיתנות הפיננסית של המוסדות ושל הישיבות. אולי תוסיפו קצת בתקציב, לאחר הבדיקה. אבל אל תספרו את האנשים כאילו היו מספרים, זו בושה.

הגשתי פעם הצעת חוק לשויון בביקורת מוסדות המתוקצבים על ידי המדינה. השאלה שלי חוזרת ונשנית – מתי יהיה שוויון בביקורות בין מוסדות מתוקצבים שנקראים השכלה גבוהה לבין מוסדות תורניים שמתוקצבים על-ידי המדינה?" אמר ח"כ הרב ישראל אייכלר בשאילתא.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.