מתי צפויות להיערך הבחירות?

ביום ד' תעלה הצעה לפיזור הכנס. בתוך 90 יום ישראל צפויה ללכת לקלפי. הלו"ז המלא.

עוד קודם הפגישה המכרעת בין נתניהו ללפיד: סיעות העבודה ומרצ הניחו הבוקר (יום ב') על שולחן נשיאות הכנסת הצעת חוק לפיזור הכנסת. משמעות הגשת הצעת החוק לפיזור הכנסת, היא למעשה רצונם של הרצוג וגלאון להגיע עם ראש הממשלה לתאריך מוסכם שבו ייערכו הבחירות.

 

שני תרחישים שקיימים ביחס להקדמת הבחירות ושהולידו שני תאריכים שונים: התרחיש הראשון, המועדף על נתניהו, הוא להעביר חוק מיוחד לפיזור הכנסת – ואז מגיעים לתאריך בחירות מוסכם מול רוב המפלגות. במצב כזה, הבחירות ייערכו ככל הנראה במהלך חודש מרץ, לפני חג הפסח.

 

הבעיה בתרחיש זה היא להגיע להסכמה מול אותן מפלגות שאינן רוצות בחירות בקרוב, ומן הסתם יעשו הכול כדי לדחות את הקץ. יש עתיד והתנועה הן שתיים מאותן מפלגות.

 

אך מרגע שהצעת המפלגות לפיזור הכנסת תאושר בקריאה טרומית, יועברו ההצעות לוועדת הכנסת ולאחר מכן יובאו ההצעות לקריאה ראשונה ובהמשך לקריאה שנייה ושלישית. בקואליציה מעריכים שתהליך כזה צפוי להימשך כשבוע שבמהלכו ינסו הגורמים השונים לגבש הסכמות סביב התאריך הסופי של הבחירות. לאחר מכן יצביעו על כך בקריאה שנייה ושלישית. אם לא יושגו הבנות יוצאות דופן, כבר ביום רביעי יתגבש רוב להצבעה בעד פיזור הכנסת. הבחירות בישראל מתקיימות 90 יום לאחר שמאושר החוק לפיזור הכנסת, אלא אם מסכימים על תאריך מאוחר יותר.

 

ע"פ המסתמן כעת הבחירות יתקיימו במהלך חודש מרץ, אלא אם כן יוסכם על תאריך מאוחר יותר על ידי המפלגות.
על פי חוקי יסוד הכנסת, הבחירות לכנסת אמורות להיערך ביום שלישי בשבוע השלישי בחודש חשוון (או יום שלישי בשבוע הראשון בחודש חשוון אחרי שנה מעוברת) שחל בחלוף 4 שנים מהבחירות הקודמות. עם זאת, הכנסת רשאית להחליט ברוב של 61 חברי כנסת על פיזורה המוקדם. במקרה כזה עשויה הכנסת הבאה לכהן יותר מארבע שנים (אך לא יותר מחמש שנים), עד חודש חשוון שבא אחרי תום ארבע שנים.

 

עם הנהגת שיטת הבחירה הישירה לראש הממשלה נקבע שראש הממשלה, בהסכמת נשיא המדינה, רשאי לפזר את הכנסת ולהקדים את הבחירות. לאחר ביטול השיטה הזאת נותר האמצעי הזה בידי ראש הממשלה, אך נקבע שהכנסת תוכל לחסום יוזמה כזאת: מרגע פרסום הצו לפיזור הכנסת מונים 21 ימים שבהם יכולות סיעות הכנסת לנהל משא ומתן ולהציג מועמד חלופי להרכבת הממשלה, שהוא חבר כנסת ואינו ראש הממשלה המכהן. בחלוף 21 יום, אם לא הוצע מועמד חלופי, מתפזרת הכנסת ונערכות בחירות ביום שלישי האחרון לפני היום ה-90 מפיזור הכנסת.
בסך הכול, משעה שפורסם הצו ברשומות ועד הבחירות עוברים כ-110 ימים. אפשרות נוספת לפיזור הכנסת היא מקרה שבו לא הצליחו להרכיב ממשלה, וגם במקרה זה רשאים 61 חברי כנסת להציע מועמד לראשות הממשלה תוך 21 יום, ואם לא עשו זאת, מתקיימות בחירות תוך 90 יום.

 

עד היום הוקדמו רוב מערכות הבחירות לכנסת, חלקן הוקדמו אך מעט מטעמים טכניים של שינוי מועד, ורק מיעוטן התקיימו במועדן הנקוב בחוק. הכנסת השנייה, השלישית, החמישית, הששית, השביעית, השמינית והאחת עשרה הן היחידות שהשלימו את מלוא תקופת כהונתן.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.