מתכונן לכיפור: חוק הצלת המזון של ח"כ מקלב מיושם בכנסת

הצעת החוק של ח"כ אורי מקלב מבקשת להקל בביורוקרטיה לתורמי עודפי מזון לנזקקים. כיום אדם המבקש לתרום לנזקקים חשוף לתביעות בגין נזקים שייגרמו מהפעולה. הצע"ח מבקשת להסיר את האחריות

לקראת אישור הצעת חוק הצלת מזון של ח"כ אורי מקלב בסוף המושב החלו בחודשים האחרונים במשכן הכנסת לפעול לביצוע מלא של הצעת החוק, כבר כיום מחלקים עובדי מזנון הכנסת יחד עם מתנדבי ארגון לקט ישראל מאות מנות עודפות ממטבחי הכנסת שלא באו לידי שימוש באותו היום, האיסוף החל לאחר שהתקבלו כל האישורים ממנכ"ל הכנסת, ומחברת ההסעדה סודקסו, כאשר אוכלוסיית היעד בעיקר קשישים, משפחות מרובות ילדים.

רוב הסועדים בבית התמחוי אינם מזדמנים אלא על פי רוב חוזרים מדי יום. מלבד ההסעדה בבית התמחוי המזון מועבר לנקודות נוספות כמו בתי דיור ציבורי המאכלסים קשישים, המזון שנאסף הינו עודפים, זו מהות הפעילות שלנו, אומרים בלקט ישראל, הספק אינו מכין במיוחד מזון נוסף לצורך איסופו. כיום נאספות מהכנסת בממוצע כ 100 ארוחות ביום על ידי נהג ורכב ייעודי של לקט ישראל.

הצעת החוק אותה יזם ח"כ אורי מקלב ואשר מקודמת בימים אלו מבקשת להקל בבירוקרטיה מעל תורמי עודפי מזון לנזקקים, כיום אדם המבקש להעביר עודפי מזון מחברות וארגונים לנזקקים חשוף לתביעות ועתירות בגין נזקים שיגרמו מהפעולה, הצעת בחוק מבקשת להסיר את האחריות ולאפשר לארגונים ועמותות להעביר עודפי מזון לנזקקים ללא אחריות פלילית.

יוזם החוק חבר הכנסת אורי מקלב הסביר באחד מהדיונים במליאת הכנסת כיום כל ילד רבעי נמצא תחת קו העוני, אלפי ילדים הולכים לישון מדי ערב רעבים ויש לנו את הפתרון לכך, יש לנו פתרון הנמצא מעבר לחומה ועלינו מוטלת החובה להסיר את החומה הזו, ח"כ מקלב הסביר כי לא מדובר במזון מסוג נחות או מזון מקולקל אלא מדובר במזון איכותי אשר מועמד למכירה או להגשה בבתי מלון ומסעדות ומושלך לאשפה בגלל בירוקרטיות כאלה ואחרות,

על פי נותנים אשר הוצגו בדיון בוועדה באחרונה למרות החקיקה הקיימת כיום מדי יום מסתכנים בתי המלון בישראל בתביעות ותורמים 1,765 ארוחות חמות. ואפשר להכפיל את הכמות, אם יוסר איום התביעה אמרו נציגי התאחדות המלונות, בנוסף הוצג כי מעל לשמונים אחזים מהיצרנים הביעו רצון להצטרף להפניית מזון לתרומות, אך הם חוששים מתביעות. מנכ"ל ארגון לקט ישראל, גידי כרוך אשר פועל בנושא זמן רב אמר בסיום הדיון כי מדובר בחוק חברתי ממעלה ראשונה, והזדמנות לצמצם פערים ולהעביר מזון איכותי וטוב לכל האנשים הזקוקים לו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.