מתכננים לפוש בימי בין-הזמנים? תוציאו את הכינרת מהרשימה • חוקרים: מומלץ להימנע מרחיצה בכינרת

גם אם תכננתם רחצה מיוחדת בחופי הכינרת ימים לפני פסח, כדי שתוציאו את הרעיון מהר מאד מרשימת האטרקציות שתכננתם לעשות החופש הזה. הסיבה: חוקרי המעבדה לחקר הכנרת מתריעים היום מפני רחיצה בכנרת, וזאת בשל פריחה של אצות כחוליות המכילות רעלנים ועלולות לעקוץ ולגרום לצריבה וגירוי בעור ובעיניים.

אלפי בני-ישיבות וסתם כאלה שתכננו לראות בחופשת הפסח את גובהה החדש של הכינרת ואולי גם לרחוץ בה, יתאכזבו לשמוע כי חוקרי המעבדה לחקר הכנרת, חקר ימים ואגמים בישראל, מצביעים על תופעה מדאיגה המבצבצת מתחת לפני המים המתוקים: אצות כחוליות ("מיקרוציסטיס") המכילות רעלנים ועלולות לגרום לצריבה וגירוי בעור ובעיניים.

מנהלת המעבדה לחקר הכנרת, ד"ר תמר זוהר, הסבירה כי "מדובר בפריחה יחסית מוגברת לעומת השנים האחרונות. לאצות יש נטייה לצפוף על פני המים, והן עלולות ליצור גירוי וצריבה בעור ובעיניים. על ציבור הרוחצים לנהוג במשנה זהירות ולא להיכנס לקטעים בכנרת בהן ניתן לראות אצות בצבע חום צהבהב".

זוהרי סיפרה כי לא מדובר בתופעה חדשה, אלא בפריחה של אצות שהחלה עוד בראשית שנות ה-90'. "אחד הסימפטומים לכך הוא פריחת האצות בעיקר בחודשי הקיץ". ציינה זוהרי.

פרופ' משה גופן, מומחה לאגמים החוקר את הכנרת, סיפר כי אחד הגורמים העיקריים לפריחה מואצת של אצות הוא כניסה של חנקן אל מים האגם. "מה שממאיץ את הדחיפה ליצור פריחה של האצות הרעילות הם ריכוזים גבוהים של חנקן במים". הסביר גופן. "אנו עדים לפריחה מוגברת בעיקר בשל שיטפונות מי הגשם שסחפו אחריהם כמויות גדולות של חנקן".

פרופ' אסף סוקניק, חוקר נוסף במעבדה לחקר הכנרת, אמר כי "במצב הנוכחי לא הייתי נכנס לרחוץ באגם עד שהאצות ייעלמו, מיד עם חודשי הקיץ החמים והרוחות העזות בצידה המזרחי של הכנרת שיפזרו אותן באופן סופי. אנחנו אכן מודעים לבעיה לכך שבנקודות מסוימות ישנו ריכוז גבוה של האצות הרעילות. חשוב לציין כי האצות הרעילות לא פוגעות בטיב המים, אלא רק עלולות ליצור אלרגיות שונות בקרב הציבור. אני הייתי ממליץ בתקופה הנוכחית להימנע מכניסה לאגם".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. מישהו יודע עד כמה הצריבה של העור גרועה? זה מסוכן או סתם לא נעים?

    בצלאל |
    הגב