מצילים חיים מסביב לשעון – הרב אברהם רייכמן מספר על הסערה

הרב אברהם רייכמן יו״ר צוות הצלה – מד"א מספר על הסערה הקשה, הבעיות ההלכתיות וההתנדבות הבלתי פוסקת:

לסערת השלגים נערכנו כבר באמצע השבוע. מיד כשהחזאים חזו שיהיה שלג רציני, ישבתי יחד עם חבריי מצוות הצלה בישיבות ההיערכות של מרחב ירושלים במגן דוד אדום וסיכמנו את ההיערכות הנכונה.

באמצע השבוע דיברו החזאים על כך שהשלג ירד עד יום שישי, אולם אנחנו בהערכות המצב החלטנו להיערך לכל תרחיש ופתחנו בהיערכות גם להמשכות השלג גם בשבת. בדיעבד היינו הגוף היחיד שהיה באמת ערוך ומוכן לכל תרחיש וכולם ראו את פעילות מד״א והצלה.

מאז תחילת השלג בבוקרו של יום חמישי היינו כמאה וחמישים מתנדבי צוות הצלה במרחב ירושלים עסוקים במתן מענה רפואי ללא הפסקה.

האמבולנסים של מד״א סופקו לכוננים ומוקמו בכל רחבי העיר – מה שאיפשר מענה מהיר ומקצועי. הכוננים דאגו להתאים את רכבם לעבירות בשלג, והיה גם כונן ששכר במיוחד ג׳יפ על מנת להגיע במהירות ובבטחה לכל קריאה. והקריאות זרמו ללא הפסקה.

מלבד ההיערכות המקצועית נערכנו מבחינה הלכתית כאשר הגאון רבי מאיר סירוטה רב צוות הצלה שנמצא כעת באוקראינה, עמד איתנו בקשר טלפוני בכל שעה עגולה על מנת להנחות אותנו מבחינה הלכתית בכל נושא הקשור לשבת וכדומה.

ולא רק לקריאות רפואיות יצאנו. המתנדבים אירחו בביתם אנשים שנתקעו בירושלים. אחד המתנדבים שלו רכב שטח סיפק חלות לשבת עבור כל השכונה מן המאפיות הירושלמיות, היות שהאספקה הייתה בעייתית.

מתנדבים הגיעו לבתי חולים וקשישים והעניקו להם את הסיוע הנדרש כשבין לבין הם יוצאים לקריאות דחופות בכל רגע נתון.

גם בשעת כתיבת השורות בצהרי יום ראשון, שעה שבצורה רשמית הסערה חלפה, הקריאות ממשיכו להגיע מעבר לממוצע היומי. אם ביום רגיל ישנן כ-120 קריאות בירושלים הרי שנכון בשעות הצהריים המוקדמות של יום ראשון, הקריאות כבר עברו את הממוצע היומי, והיום עוד לפנינו.

גם עכשיו כאשר אנו מותשים ותשושים פיזית מהפעילות הרצופה לאורך שלושת היממות האחרונות, האדרנלין זורם ואנו יודעים כי גם בעוד דקה כאשר תגיע קריאה נוספת, ימשיכו מתנדבי צוות הצלה להציל חיים.

הכותב הרב אברהם רייכמן הוא יו"ר הצלה – מד"א.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. כל הכבוד לאברום רייכמן ולצוות הצלה שעושים לילות כימים למען הצלת חיים, דוגמה לארגון בלי שקל אבל עם כמויות של הצלת חיים..

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. כל הכבוד!! רק חבל שאין איחוד וסינכרון בין כל גופי ההצלה, אל תשכחו שהוא מדבר על כמאה וחמישים חובשים פעילים בי-ם ולאיחוד הצלה יש יותר מזה…

  חבל שאין שת"פ!!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב