מתנות והטבות מקופות החולים – רק לחרדים (וידאו)

תחקיר חדשות 2 עולה כי ביישובים חרדיים יש הרבה יותר סניפי קופות חולים, רופאים מסביב לשעון, מלונית חינם ליולדות וסבסוד של חוגים כמו בלט. צפו. { ערוץ 2 מציג }

בערוץ 2 שודרה כתבה מתריסה שמציגה כיצד קופות החולים דואגות יותר למגזר החרדי לעומת המגזר החילוני. מתחקיר חדשות 2 עולה כי ביישובים חרדיים יש הרבה יותר סניפי קופות חולים, רופאים מסביב לשעון, מלונית חינם ליולדות וסבסוד של חוגים כמו בלט.

בתחקיר נטען כי הקופות כולן מחזרות אחרי המגזר. כך למשל נשות חסידות צאנז ייהנו ממסיבת פורים על חשבון ה"כללית", "מכבי" משתתפת במימון נופש בבית מלון לנשות החסידות, ויש משקפיים בחינם, וקייטנות ושעורי שחיה ועוד.

"באוכלוסיות כמו המגזר החרדי יש הרבה יותר ילודה, הרבה יותר צעירים בריאים, לכן התחרות תהיה לאוכלוסיות האלה", מסביר פרופסור אשר אלחיאני, מנכ"ל קופת חולים מאוחדת לשעבר לערוץ 2. "ניתן למצוא הרבה יותר תחרות בבית שמש, מאשר בשכונת התקווה ודרום תל אביב".

בקופת חולים מאוחדת תיהנו ממגוון חוגי התעמלות ובלט, הפעלות לילדים ואין ספור חוגים בסבסוד נדיב של הקופה, בתנאי שאתם מתגוררים בבית שמש החרדית, ואת התחרות ניתן למצוא גם בשטח. בשעה עשר בלילה, כשבכל הארץ פועלים רק מוקדי חירום חיצוניים בתשלום, בירושלים ובערים החרדיות הסמוכות תוכלו לראות רופא בסניף "מאוחדת" אל תוך הלילה ובחינם. "זה דבר שלא יתנו בקריית שמונה, וכן יתנו בישוב חרדי", מוסיף פרופסור אלחיאני.

בתחקיר ערוץ 2 עולה כי באזורים החרדיים ישנם הרבה יותר סניפים באופן בולט, גם כשמספר המבוטחים נמוך בהרבה. כך למשל במודיעין עילית חיים 67 אלף תושבים, ויש בעיר 18 סניפים של קופות החולים. במודיעין הסמוכה: 85 אלף תושבים, עם 12 מסניפים בלבד.

בקופות מסבירים כי לרוב הציבור החרדי  אין רכבים ולכן יש יותר קופות בבית"ר עילית יש  15 סניפים על 54 אלף מבוטחים, בהוד השרון או נהריה, 9 סניפים על מספר זהה של מבוטחים.

מנכ"ל קופת חולים מעריך כי הקופות מוציאות מאות מיליוני שקלים על התחרות הפרועה במגזר החרדי והערבי. כסף שהולך למתווכים, למוקדים שתפקידם להעביר מבוטחים, ועל רופאים שלדבריו סוחטים מיליונים מהקופות כשהם מאיימים לעבור למתחרים עם הפציינטים שלהם.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה לחדשות 2: "משרד הבריאות פועל במישורים שונים על מנת להבטיח כי פעילות קופות החולים תעשה באופן שוויוני. לצורך כך, המשרד קובע ומעדכן כללים הנוגעים לעניין זה. בכלל זה, כללים הנוגעים לאספקת שירותי בריאות שאינם בסל, מעקב אחר פתיחת שעות של מרפאות והיקף השירותים הרפואיים הניתנים בהם לאורך שעות היממה. כמו כן מתקיים איסור למתן הטבות למטופלים באופן לא שוויוני".

מקופת חולים כללית נמסר בתגובה: "הצעת תשלום עבור מעבר קופה מהווה עבירה על החוק. מיותר לציין כי אם אכן נעשתה הצעה כזאת ע"י אדם כלשהוא, היא נעשתה שלא בידיעתנו ללא כל סמכות ובניגוד לכל ההנחיות. אם יועבר אלינו מידע קונקרטי בנושא הוא ייבדק וימוצה בחומרה הראויה".

מקופת חולים לאומית נמסר בתגובה: "לאומית שירותי בריאות פועלת כחוק ועל פי הנחיות משרד הבריאות ותמשיך לעשות כך".

מקופת חולים מכבי נמסר בתגובה: "מכבי מעניקה שירות לכלל הציבור בארץ ומתאימה אותו לפי צרכי האוכלוסייה כמתחייב. כפי שקיימת הזירה הדיגיטלית עבור הציבור הרחב באמצעותה מעבירים פניות ובקשות, כך קיימים מתאמי קשרי הקהילה במגזר החרדי בו השימוש באמצעים הדיגיטליים אינו מקובל. הטענה העולה מן הכתבה היא מופרכת. מטופלים שנזקקים לסיוע פונים אלינו במגוון ערוצים ומקבלים מענה מיטבי, ללא כל הבדל מגזרי".

מקופת חולים מאוחדת נמסר בתגובה: "מאוחדת גאה לשדרג רמת השירות הרפואי דווקא בפריפריות החברתיות והגיאוגרפיות במדינה ואנחנו ורואים ברכה רבה שמרפאות שלנו מקבלות קהל עד 22:00 ואף 23:00 בלילה. מלקוחות מאוחדת זה מונע את הצורך להיסחב באוטובוסים לבתי החולים ולהמתין שם שעות בחדרי המיון ולנו, במאוחדת, זה מאפשר להעניק שירות איכותי, נגיש, זמין ויעיל יותר במונחי עלות-תועלת. יש מי שמנסים לזרוע שנאה ולעשות מניפולציה כאילו יש כאן אפליה לטובה חרדים".

"המציאות היא שמאוחדת שמחה מאוד להזדמנות להעניק שירות מעולה ללקוחותיה החרדים – בדיוק באותה מתכונת ובאותן שעות כפי שפועלות מרפאות מאוחדת – מבוקעתא שברמת הגולן, דרך סחנין, טייבה, בית שמש, ביתר ועד לרהט ויישובי הפזורה הבדואית בנגב. וגם בירושלים, מחוז שבו מבטחת מאוחדת כחצי מיליון נפש – נתח שוק של 50%, פועלים עד אחת עשרה בלילה המרכזים הרפואיים ברחוב הטורים, בטיילת ארמון הנציב, בשכונת גילה, במזרח ירושלים, בבית שמש הוותיקה ("החילונית"), במעלה אדומים, במבשרת ציון ועוד. כל אלו – כידוע, אינן שכונות חרדיות".

"באשר למדיניות הגביה, נדגיש כי זו נקבעת – בכל הארץ ובכל הסניפים ע"פ היקף השירות ולא ע"פ מקבל השירות. מוקדים שמעניקים שירות מלא – גובים אגרה כחוק. מוקדים שבהם אין עדיין שירותי מעבדה ודימות – אינם גובים אגרה. באשר לסדנאות הבריאות – בין אם אלו מתקיימות במזכרת בתיה, בית שמש, חדרה, חיפה או ערערה, הלקוחות מחוייבים בתשלום בהתאם לרגולציה. אכן קורה שגם הבקרה שלנו מאתרת ספק כזה או אחר שבניגוד להתחייבותו כלפינו כי יעניק סדנת קידום בריאות, ממיר את השירות לפעילות אחרת  כמו חוג ריקוד או שיווק נעליים במקום מדרסים, אך אלו תופעות שבשוליים ומאוחדת נוקטת בכל מקרה כזה בצעדים המתחייבים – עד כדי הפסקת התקשרות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.