מתקפה דת"ל על ליפא: "ריקנות ומוזיקה מופרעת"

הקליפה של ליפא שמעלצר ממשיך לעורר סערה: רב דת"ל: "על עולם החסידות מוטל להתנער משיר זה ואולי אף מהמשורר"

אחרי הביקורת נגד ליפא שמעלצר מצד אנשי חינוך ועסקנים חרדיים, גם בציונות הדתית מבקרים את הזמר על רקע הלהיט האחרון שהפיק ("רבי נחמן").

באתר 'סרוגים' התפרסמו דבריו של הרב ברוך אפרתי, ראש ארגון 'דרך אמונה' ואחד מבכירי רבני האגף החרד"לי בציונות הדתית, שנשאל על השיר: "כאשר רבינו הגר"א קפץ מהחלון וסרב לפגוש את גדולי החסידות זכר צדיקים לברכה, לא רק המחלוקת על פרשנות סודות התורה עמדה מול עיניו, אלא גם החשש מסכנה פוטנציאלית. הגר"א התייחס ברוח קדשו למנגינת הדיוטא התחתונה הזו ששלחת לי. תרבות גויית אליה יכולים להגיע אנשי דלא מעלי, כאשר ממעיטים אצלם את היראה מהקב"ה ומשוחחים רק על שמחה כערך יחידאי. הגר"א ראה מה קורה כאשר שמים אהבה ונעימות במרכז, ואת מורא שמים דוחקים הצידה- עלול לצאת קלקול כעין השיר הזה".

הרב אפרתי הוסיף: "ועתה, על עולם החסידות מוטל להתנער משיר זה ואולי אף מהמשורר. פריקת העול נשאה ראש, והיא מכתימה חלק מההמון ששר שירים כאלו הנראים כדתיים בעודם ריקים מכל תוכן. דווקא הציבור החרדי מועד לטעויות כאלו, משום שהוא בודק חידושים רק בפריזמה ההלכתית ופחות בפריזמה החברתית התרבותית, בעוד למען האמת המבחן התרבותי הוא חלק מעבודת ד'…לשאלתך, ודאי לא ראוי להשמיע את הריקנות הזו בשמחות. אין בשיר עניין של עבודת ד' בתוכן המילים, חוץ מזעקות שמו של רבי נחמן מברסלב זצ"ל כאחוזי טירוף. גם גוי יכול לדבר אידיש, וכי השפה האידישאית מקדשת את העיוות הזה?!"

"המוזיקה מופרעת, נוגדת את המידות אליהן חינכו אותנו הראשונים בספריהם- ענווה, ביישנות, חכמה, יישוב הדעת, הרחקה מהשכרות והדומה לה. שיר זה הוא עמדת היצר הרע אשר היום אומר לך עשה כך, ומחר אומר לך לך עבוד ע"ז, באותו ניגון ממש. אל תשמיע אותו", מסכם הרב אפרתי.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. הבעי' שחושבים שליפא חסיד. הוא לא חסיד, הוא זמר פופ שבמקרה נולד לאם יהודי וגדל בין יהודים. אולי בילדותו הוא התחנך בחינוך חסידי.

  שולם |
  הגב
 2. כבוד הרב!
  הגנאי שאתה אומר על ציבור שלם, גרוע פי מיליון מהשיר הטפל הזה….

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב