נאום ההבל של יאיר לפיד: רוב הישראלים הם רפורמים וקונסרבטיבים

בועידת היובל של התנועה ליהדות מתקדמת בשפיים הפגין לפיד בורות ואמר :איש אינו יכול לתבוע בעלות על האלוקים היהודי. פוליטיקה ישנה וקטנה לא יכולה לקבוע דבר שהוא ניצחי כמו הזהות היהודית, רוב הישראלים הם רפורמים

שר האוצר יאיר לפיד נאם בועידת היובל של התנועה ליהדות מתקדמת  בשפיים, בחסותו של  יו"ר התנועה הרפורמית בישראל עו"ד ירון שביט ולמנכ"ל התנועה הרב גלעד קריב.

לפיד פער את פיו על קודשי ישראל ודיבר על שורה של נושאים,  "שנה לאחר הבחירות צריך  לשלוף עכשיו את זכוכית המגדלת ולבחון מקרוב מה השתנה בנו. האם המערכת הספיקה כבר ללעוס אותנו ולהפוך אותה לחלק ממנה? האם נשארנו אנחנו, או שהשיטה גרסה אותנו?

 

וכך אמר לפיד, "אז באתי להגיד לכם שלא השתנה דבר במחוייבות שלנו לרעיונות שאנחנו חולקים. בעצם אני אדייק את זה, אם משהו השתנה אז זו העובדה שהיום אני אפילו יותר מחוייב לרעיון שבארץ ישראל חייב להתקיים שיוויון בין הזרמים ביהדות – בגיור, בנישואין, בגירושין, בתקציבים, בגישה למקומות הקדושים, בהכרה של המדינה בזכותו של כל יהודי להתפלל לאלוהיו ולחיות את חייו כפי שהוא מבין. הנסיון ליישם את העקרונות האלה הוא מלחמה מתמדת אבל אין חישוב קואליציוני שהיה או שיהיה שיפחית את המחוייבות שלנו לנושא.

 

בדבריו הוא הקדיש פרק לסוגיית דתיים חילונים ואמר: יש כל מיני יהודים. יש כאלה המקפידים קלה כחמורה, יש כאלה שעושים להם שבת ומועד, יש כאלה המקדשים את המצוות שבין האדם למקום, על חשבון המצוות שבין האדם לחברו – כמו החובה לעבוד ולפרנס את ילדיך והחובה לשרת בצה"ל – שזה בעיני לא מוסרי. ויש כאלה שמקדשים את המצוות לא בין אדם למקום אלא בין אדם למקומות מסויימים ביהודה ושומרון, שזה בעיני פשוט סילוף של המהות היהודית וערכי היהדות. היהדות היא שילוב בין מסורת למוסר, בין העבר להתחדשות, בין אהבת האל לאהבת האדם. המאבק שאנחנו מנהלים על השוואת הזרמים ביהדות הוא תוצר של תפיסת העולם הזו וההכרה בכך שלא ייתכן שישראל תהיה המדינה היחידה בעולם המערבי שבה אין חופש דת מלא ליהודים.

 

כאן פתח לפיד בחנופה לרפורמים שגבלה בלא מעט דברי הבל ורעות רוח,  "היהדות לא צריכה להיות בית כלא לרעיונות, אלא המשחררת הגדולה של רעיונות. היהדות לא צריכה להיות מה שמפריד בין בני אדם, אלא מה שמחבר אנשים ביחד. היהדות לא צריכה להיות כפופה לפוליטיקה קטנה, כי היא עונה לחוק עליון יותר. רוב הישראלים רוצים שהיהדות שלהם תהיה פלורליסטית, שפויה, מאירת-פנים. למעשה, רוב הישראלים הם רפורמים וקונסרבטיבים שפשוט לא יודעים את זה על עצמם. שואלים אותי תמיד מה אני – רפורמי? קונסרבטיבי? חילוני גמור? – התשובה היא שאני מחכה לבנייתו של בית הכנסת הישראלי, של בית הכנסת של הישראליות שכולנו צריכים לבנות כאן יחד, שכולנו נוכל לבוא בשעריו, הרב שי פירון והרב מאיר אזרי, הרב דב ליפמן ועליזה לביא, רות קלדרון וזהורית, ראש התא הגאה של יש עתיד, וגם אלעזר שטרן ודוד גרוסמן, רוני סומק וכל יושבי החדר הזה". אמר לפיד .

על המפלגות החרדיות אמר לפיד: "הקמת ממשלה ללא המפלגות החרדיות איפשרה לנו לחייב את "מעיין החינוך התורני", רשת החינוך של ש"ס, להכניס לימודי ליב"ה לכל בתי הספר שלה, ביטלנו את "חוק נהרי", הבטחנו את שיריון הנשים בוועדה לבחירת דיינים ובוועדה לבחירת שופטים, הנחנו הצעה למיסוד הקבורה האזרחית בישראל, שעון הקיץ בוטל, ברית הזוגיות הונחה על שולחן הכנסת, חוק הפונדקאות עבר את ועדת השרים לחקיקה ואנחנו נאבקים נגד הערר שהגישה נגדו מפלגת הבית היהודי, השיוויון בנטל הוא כמובן מהפיכה תודעתית ומעשית שמטלטלת את המדינה כולה, אנחנו תומכים בכל כוחנו בחוק הגיור של אלעזר שטרן.

כשאתם קוראים בעתון על זעזועים ומתחים בקואליציה, חלק גדול מהם נובע מכך שאנחנו לא מוכנים להפסיק את המאבק על זהותה של ישראל בענייני דת ומדינה. חברי לממשלה ולקואליציה מסבירים לי לא פעם שאנחנו סתם מסכנים את קיומה של הממשלה על משהו שלרוב הישראלים – כולל המצביעים שלנו – לא אכפת ממנו. אני חושב שהם טועים, אבל זה לא חשוב. לא נכנסנו לחיים הפוליטיים רק בשביל לשבת ולהסתכל על המציאות, אלא כדי לשנות אותה.

 

תנועת "יש עתיד" עושה, ותמשיך לעשות, ככל שביכולתנו להבטיח את השיוויון בין כל התנועות ביהדות בישראל – אורתודוכסי, קונסרבטיבי, או רפורמי. בגיור, בתקציבים, בעיני החוק. איש אינו יכול לתבוע בעלות על האלוקים היהודי. פוליטיקה ישנה וקטנה לא יכולה לקבוע דבר שהוא ניצחי כמו הזהות היהודית, זה פשוט שגוי, ולפיכך זה צריך להיעלם.

 

לסיום אמר לפיד: באנו לחולל מהפכה אזרחית שברית הזוגיות האזרחית היא נדבך חשוב שלה. אנו עומדים לעשות ככל שביכולתנו כדי שלכל אדם, יהודי או לא יהודי,  רפורמי או קונסרביטיבי, שרוצה לחיות יחד ולמסד את חייו המשותפים על פי תפיסת עולמו, תהיה היכולת לעשות זאת. אחת מזכויות היסוד האנושיות היא הזכות לאהוב בכל דרך שנראית לך נכונה. אין לנו שום ויכוח או עימות עם הממסד הדתי בשאלת הנישואים והגירושים, אבל אנחנו צריכים לתת לה גם פתרון אזרחי.

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.