"נבטל את רפורמת התמרוקים, אם לא יושגו הסכמות תוך זמן קצר"

"נפעל להרחיב את רשימת המדינות המוכרות לצורך יבוא תמרוקים"

דיון נוסף ברפורמת התמרוקים הסתיים בוועדת הבריאות של הכנסת ללא הצבעות וללא הסכמות על סעיפים עיקריים. יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אשר הקציב לדיון 3 שעות, נעל אותו כעבור שעה וחצי ואמר: "אנחנו טוחנים מים. משרד הבריאות, המבקש לתקן את התקנות, צריך לקחת על עצמו את ההובלה ולהגיע להסכמות עם משרדי האוצר והכלכלה תוך פרק זמן סביר. אם זה לא יקרה, נבטל את הרפורמה".

קודם לכן, כינה מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, את הרפורמה: "תהליך חקיקה לא מקצועי, שנולד עקום ומתגלגל עקום". עם זאת, הודיע כי משרד הבריאות מוכן לשינויים בכמה מהנושאים שבמחלוקת: "נפעל להרחיב את רשימת המדינות המוכרות לצורך יבוא תמרוקים, בהן דרום קוריאה וטאיוואן. הכל תלוי בנכונותן לשתף איתנו מידע. בנוסף, אנשים שמייצרים מותג פרטי במדינות שונות ומייבאים אותו רק לישראל, יורשו להכניס את המוצר לישראל, אבל יחולו עליהם חובות מלאות כאילו הם מייצרים בישראל והם יידרשו להמציא מסמכים ובדיקות לדרישתנו. לא אתפשר על בריאות הציבור". הדברים נאמרו בין היתר כתגובה לבקשת שגריר דרום קוריאה, יונגוואן צ'וי, שהגיע לדיון, לכלול את דרום קוריאה ברשימת המדינות המוכרות: "כל העולם אוהד את מוצרי הקוסמטיקה של דרום קוריאה ומשתמש בהם. אנחנו היצואנית מספר 4 של תמרוקים בעולם", אמר. רכז תעשייה באגף התקציבים במשרד האוצר, עידו סופר, התייחס לסוגיית המותג הפרטי ואמר כי החמרת האחריות עלולה להכביד וליצור חסם.

ח"כ מירב בן ארי (כולנו) תהתה האם כוח האדם במשרד הבריאות מספיק לשם ביצוע המשימות, ועל כך השיב בר סימן טוב: "נצטרך תוספת". ח"כ בן ארי קראה לכלול גם את תורכיה ברשימת המדינות המוכרות, והיו"ר אלאלוף השיב לה: "כשתורכיה תתנהג כלפי ישראל כמו שדרום קוריאה מתנהגת, גם אנחנו נתייחס אליהם בהתאם". בר סימן טוב הסביר: "דרום קוריאה היא מדינה מפותחת, לא כמו מדינות האחרות". יאיר כהן, בעלי חברת קוסמטיקס, המייבאת בעיקר מטורקיה: "אני מייבא לשופרסל, ועומד בכל התקנים הקפדניים. עד היום לא היתה ולו תלונה אחת על המוצרים שלי. מדוע לא אוכל לייבא יותר? זה רק מייקר ומסרבל". היבואן אלון אלבז: "תפסיקו להתייחס אלינו כאל עבריינים".

ח"כ אלאלוף מתח ביקורת על קצב הטיפול של משרד הכלכלה מול מוסדות האיחוד האירופי, בסוגיית ההכרה ההדדית שתאפשר שיתוף פעולה וכניסה מהירה של מוצרים שאושרו על ידי האיחוד לשוק הישראלי. "מדוע לא התחלתם לטפל בנושא כבר שאישרנו את החוק, בשנת 2016? בקצב הזה, לא נראה לי שיהיה הסכם בשנתיים הקרובות". יועצת משפטית לנושאים בינלאומיים במשרד הכלכלה , עו"ד דבי מילשטיין, הדגישה: "הבדיקה לא פשוטה. זה תהליך ארוך של שנים, הדורש הדדיות".

יו"ר מועצת המנהלים של ד"ר פישר, ד"ר נורית הראל, אמרה בקול רועד: "בזמן שפה מתמהמהים, אנחנו נאלצים להיערך מבעוד מועד ליישום הרפורמה, שוכרים כוח אדם ומקיימים הכשרות, וזה עולה לנו מיליונים. אתם על יבוא מקביל, אבל מה עם התעשייה המקומית? אנחנו לא יכולים עם הסחבת הזאת יותר". היו"ר אלאלוף הודיע כי יקבע בהקדם דיון שיוקדש כולו להיבטי התעשייה המקומית.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.