נגוסה זועם: "המוהלים האלו הם רוצחים" (וידאו)

בעקבות תחקיר המוהלים של "כאן", מבטיח ח"כ אברהם נגוסה כי יכנס דיון דחוף בוועדה כבר בעוד מספר ימים וטוען כי: "אלה רוצחי תינוקות. שולחים אדם שלא מוכשר לחתוך ומשחקים בחיים של בני אדם. אף אחד שמזלזל ביוצאי אתיופיה לא עמד לדין" {בעקבות התחקיר}

בעקבות תחקיר המוהלים של "כאן", מבטיח ח"כ אברהם נגוסה כי יכנס דיון דחוף בוועדה כבר בעוד מספר ימים וטוען כי: "אלה רוצחי תינוקות. שולחים אדם שלא מוכשר לחתוך ומשחקים בחיים של בני אדם. אף אחד שמזלזל ביוצאי אתיופיה לא עמד לדין".

מתחקיר "כאן בהקמה" שבוצע ע"י הכתב אוריה אלקיים עולה שמוהלים ותיקים נוהגים לשלוח את התלמידים הכי לא מנוסים שלהם, גם כאלה בלי יום אחד של הכשרה, דווקא לאוכלוסיות הכי חלשות.

במהלך התחקיר תועד במצלמה נסתרת אחד המוהלים הבכירים בארץ מציע לתחקירן "כאן" לעבור "מסלול מקוצר" בדרך להפיכתו למוהל. תמורת 11 אלף דולר, הציע המוהל לתחקירן להתלוות אליו לברית מילה ולמול תינוק מבלי שעבר כל הכשרה ללא ידיעת ההורים.

"תראה האתיופים לא מבינים כלום. הם חושבים ששנינו מוהלים. על הטיפוסים האלה אתה לומד הכי טוב. כי אין שם קהל, אין אנשים, רק אני ואתה. לא תיאוריה – בפועל", אמר אחד המוהלים הוותיקים בישראל.

לפי הרבנות הראשית כל תלמיד חייב לצפות מהצד בעשרות בריתות לפני שהוא יערוך ברית מילה בעצמו, תחת השגחתו של מוהל מומחה. עם זאת הרב שתועד על-ידינו הציע לתחקירן להפוך למוהל תוך זמן קצר ולקבל ממנו תעודה, עוד לפני סיום ההדרכה. השיטה: התנסות על משפחות קשות יום ממוצא אתיופי.

מהתחקיר של כתב "כאן" אוריה אלקיים עולה כי מתנהל בארץ שוק פרוץ ולא מפוקח בו לוקחים חלק מעכרים שמתווכים בין משפחות קשות יום לרבנים שמעוניינים לשלוח את תלמידיהם הלא מנוסים דווקא לאוכלוסיות חלשות, בהן גם עובדים זרים, מבלי לגלות להן כי המוהל שמצע את הברית הוא חסר הכשרה מינימלית.

במהלך התחקיר דחק הרב המוהל בתחקירן "כאן" לבצע ברית מילה בבית בדרום תל-אביב בו מתגוררת עובדת זרה שביקשה למול את בנה. זאת מבלי לגלות לאישה כי התחקירן חסר ניסיון. תחקירן "כאן" סירב להשתתף בטקס ומאוחר יותר ננזף על-ידי הרב והמעכר.

למערכת "כאן" הגיעו עדויות נוספות של מוהלים בכירים המאשרים כי מדובר בתופעה נפוצה בשוק הבריתות.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. למה מעוותים? בכל הכותרות מדברים על אתיופים, ובתחקיר לא מדובר באתיופים אלא בעובדים זרים בלבד: פיליפינים, אריתראים וסודאנים, ואתיופים גוים. אז די לצביעות!

    משה |
    הגב