הנאום הקודר של הנגידה (וידאו)

הנגידה פלוג קראה להכניס לימודי מתמטיקה ואנגלית למערכת החינוך החרדית לבנים, "כדי לאפשר להם להשתלב בשוק העבודה הכללי, באופן שלא ימשוך את המשק למטה". { "בלי לימודי אנגלית תחול האטה בצמיחה"}

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, נאמה בכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה של המכון הישראלי לדמוקרטיה בו הקדישה את מרבית נאומה להשפעה של מערכות החינוך והבריאות על הצמיחה של ישראל בעתיד.

הנגידה פלוג קראה להכניס לימודי מתמטיקה ואנגלית למערכת החינוך החרדית לבנים, "כדי לאפשר להם להשתלב בשוק העבודה הכללי, באופן שלא ימשוך את המשק למטה".

"בחינה של חטיבת המחקר בבנק בחנה את האפקטיביות של סוגים שונים של השכלה במערכת החינוך מבחינת שוק העבודה. נמצא שממוצע של 17 שנות לימוד גבר חרדי שקולות מבחינת כושר ההשתכרות ל-10 שנות לימוד בקרב האוכלוסייה הכללית. מנגד, לא נמצאו פערים מהסוג הזה למשל לגבי ההשכלה של נשים חרדיות או גורמים אחרים. "האפקטיביות של ההשכלה במערכת החינוך בקרב בנים חרדים לא מקנה את הכישורים הנדרשים לשוק העבודה במידה מספקת וזה משתקף לא רק בשיעורי השתתפות נמוכים בשוק העבודה אלא גם בשכר מאוד נמוך", אמרה פלוג וציינה כי "משנת 1974 ועד 2011 מחצית מהצמיחה של המשק נבעה משיפור איכות כח האדם וההשכלה שלו."

 

הנגידה הוסיפה על המגמות, "אם אנחנו לוקחים את האפקטיביות הזו ומחברים אותה למגמה הדמוגרפית של גידול בשיעור האוכלוסייה החרדית באוכלוסייה העתידית מקבלים שממוצע שנות הלימוד האפקטיביות צפוי לגדול בצורה בשנים הבאות והעוצמה. לכן חשיבות השאלה עד כמה בתי הספר החרדים ייכללו נושאים כמו מתמטיקה ואנגלית".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.