נגיף הפוליו מתפשט – אמהות חרדיות עמדו בתור לחסן את ילדיהם

 

 לאור התפשטות נגיף הפוליו – לחץ בריכוזים החרדים: הוראות:  הבאים במגע עם מי ביוב ושפכים נדרשים להקפיד ללבוש אמצעי מיגון אישיים לרבות: חלוק/אוברול, משקפי מגן, כפפות, נעלים סגורות, כובע ו"נשמיות", להקפיד על היגיינה אישית, רחיצת ידיים תכופה עם סבון לפני מגע עם אוכל ועישון והימנעות ממגע ידיים באזור הפנים, הימנעות מאכילה, עישון ושתייה באזורי העבודה, הסרת בגדי העבודה והשארתם במקומות המיועדים לכך. ראש מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד הכלכלה, ורדה אדוארדס: "גלו ערנות לגבי הופעת תסמיני מחלת הפוליו. אם מופיעים תסמיני מחלה חדה, כגון חום, כאבי ראש, עייפות, ישנוניות, כאבי שרירים, בחילה, הקאות או חושלת שרירים, יש לפנות לטיפול רפואי ללא דיחוי."

בריכוזים החרדים ברחבי הארץ נרשמה  הבוקר היענות גבוהה לקראת  משרד הבריאות לתושבי ישראל להתחסן מפני מגיפת הפוליו שפשטה בעיקר באיזור הדרום.

בקופות החולים בערים החרדיות, ובעיקר בדרום, נרשמו עומסים כבדים מצד אמהות מודאגות שבאו לחסן את ילדיהם מפני המגיפה.

בהודעה לעובדי הביוב שפרסם הבוקר מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד הכלכלה, מפרסם משרד הכלכלה הנחיות לעובדים במערכות הביוב שמטרתן לצמצם ולמנוע הידבקות במחלה הנוראה. במכתב, החתום ע"י הגב' ורדה אדוארדס, ראש מ"מ ראש מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד הכלכלה נאמר כי: "לאחרונה התגלו שרידי נגיף הפוליו במקורות ביוב באזור הדרום. לאור כך, קיים סיכון של חשיפה לנגיף לעובדים העוסקים בביוב, קולחין ואנשי המעבדות הדוגמות מי ביוב." עוד כותבת אדוארדס כי "נגיף הפוליו הינו נגיף מדבק הגורם למחלת מערכת העצבים הנקראת פוליומייליטיס או  שיתוק ילדים. ההדבקה מתרחשת מאדם לאדם באמצעות מגע עם רוק או צואה של האדם החולה. במקרים רבים הנגיף מופרש מהגוף ללא כל סימנים. על פי רוב (למעלה מ- 90% ) ההדבקה אינה גורמת לתסמינים. אולם, באחוז אחד מן המקרים, חודר הנגיף למערכת העצבים ואז הוא גורם לשיתוק, לרוב ברגליים. במקרים נדירים עוד יותר, גורם הנגיף לשיתוק של שרירי הנשימה ולמוות."

 אדוארדס מפרטת את אמצעי המיגון ומנחה את העובדים הבאים במגע עם מי ביוב ושפכים במסגרת עבודתם לנקוט במשנה זהירות ולהקפיד ללבוש אמצעי מיגון אישיים לרבות: חלוק/אוברול, משקפי מגן, כפפות, נעלים סגורות, כובע ו"נשמיות". עוד קוראת אדוארדס לעובדים להקפדה יתרה על היגיינה אישית הכוללת רחיצת ידיים תכופה עם סבון, במיוחד לאחר יציאה מהשירותים ולפני מגע עם אוכל ועישון והימנעות ממגע ידיים באזור הפנים, הימנעות מאכילה, עישון ושתייה באזורי העבודה עם שפכים ומי ביוב, הימנעות בסוף יום העבודה יש להסיר את בגדי העבודה ולהשאירם במקומות המיועדים לכך. אין לכבס בגדי עבודה בבית, אלא במרוכז, במקומות העבודה, בהתאם לסידור הקיים אצל המעסיקים.

 בכל הנוגע לחיסונים, כותבים במינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד הכלכלה כי "על פי המלצת משרד הבריאות, עובדי הביוב ומכוני טיהור השפכים חייבים להיות מחוסנים נגד המחלות הבאות: שיתוק ילדים ( פוליו), טטנוס (פלצת) ודיפתריה ( אסכרה) . יש להפנות את העובדים שטרם חוסנו או לא קיבלו מנות דחף של החיסונים הנ"ל לקבלת החיסונים בלשכות הבריאות ולתעד קבלת החיסונים על ידי העובדים כולל סוג החיסון ומועד קבלתו."

 ראש המינהל, ורדה אדוארדס, פונה אל המעסיקים והעובדים הבאים במגע עם ביוב ושפחים ומבקשת מהם: "גלו ערנות לגבי הופעת תסמיני מחלת הפוליו. אם מופיעים תסמיני מחלה חדה, כגון חום, כאבי ראש, עייפות, ישנוניות, כאבי שרירים, בחילה, הקאות או חושלת שרירים, יש לפנות לטיפול רפואי ללא דיחוי."

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.