נדחתה העתירה להתיר תחבורה ציבורית בשבת

בית הדין הגבוה לצדק (בג"צ) מחק היום את העתירה שדרשה להתיר הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, העתירה נמחקה בכפוף לשמירת זכויות הצדדים

בית הדין הגבוה לצדק (בג"צ) מחק היום את עתירתם של ח"כ תמר זנדברג, תנועת "ישראל חופשית", עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון והמרכז הרפורמי לדת ומדינה, שדרשו להתיר הפעלת תחבורה ציבורית בשבת.

העתירה נמחקה בכפוף לשמירת זכויות הצדדים תוך שהעותרים נענים להצעת בית המשפט לבחון הגשת עתירה נוספת ככל שתידרש באמצעות מפעיל תחבורה ציבורית. לדברי בית המשפט, זאת מאחר והעותרים אינם מייצגים חברה כלשהי המעוניינת לפעול בשבת.

בדיון בעתירה המדינה הציגה את עמדתה כי במישור המשפטי הסדר מתן הרישיונות לנסיעה בשבת מבוסס על איסור עקרוני לתת רישיון כאמור. "האיסור מבוסס על הוראת המחוקק שלפיה על השר להתחשב ככל שניתן במסורת ישראל בכל הנוגע לתנועת כלי רכב בשבת".

עוד ציינה המדינה כי מתן רישיונות לנסיעה בשבת במקרים ספורים המפורטים בתקנות הוא אפוא חריג, ומשכך הוא מפורש בצמצום על ידי המשיבים. לפיכך החלטת הרשות שלא לבצע בחינה כללית יזומה לגבי העילות שבגינן היא רשאית לאשר רישיון לנסיעה בשבת, ולהסתפק בעניין זה בבחינה נקודתית על פי הצרכים שיובאו בפניה מצויה במתחם הסבירות".

יצוין כי פרקליטות המדינה קיבלה את עמדת שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, שיש להגן על עמדת המדינה לשימור הסטטוס קוו בנושא התחבורה הציבורית בשבת, ולדחות את העתירה הדורשת להתיר תחבורה ציבורית חופשית בשבת.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני על פסיקת בג"ץ בעניין התח"צ בשבת: "פסק הדין לא התקבל בהפתעה, זה היה ברור לחלוטין. היו נסיונות רבים של קבוצות כאלה ואחרים להעביר הצעת חוק שתהיה תחבורה ציבורית בשבת, היה ברור שבית המשפט לא יכול להעתר לבקשה הזאת והוא עשה את זה בצורה הטובה ביותר במקרה הנוכחי. זאת מציאות שבעצם הוא זרק את הרפורמים ואת כל הארגונים האחרים מכל המדרגות, בצדק מבחינה משפטית."

"אני מאד משבח את השר ישראל כץ בנושא הזה. הוא עמד כל הזמן על העובדה שהסמכות שלו היא גם להתחשב במסורת ישראל, זה כתוב בחוק. הוא עמד על זה במליאת הכנסת כאשר הוגשו הצעות קנטרניות כדי להפעיל תח"צ בשבת שתשנה לגמרי את החיים כאן בארץ גם לאנשים דתיים וגם לשאינם דתיים. וישראל כץ לא נתן שזה יקרה. היום ההחלטה של בית המשפט נזקפת לזכותו יחד איתנו".

ח"כ הרב אורי מקלב הגיב היום (ב) על דחיית העתירה בנושא תחבורה ציבורית בשבת: העתירה הייתה למטרות פופליסטיות ורק להרבות מחלוקת, לא ראיתנו את הדאגה שלהם לציבור לשיפור התח"צ כושלת למרכזים רפואיים או למרכזים חיוניים לאזרחים, כך שגם בית המשפט קיבל והבין את זה.

בתגובה להחלטת בג"ץ לדחות את העתירה להפעלת תחבורה ציבורית בשבת ברך יו"ר סיעת ש"ס בכנסת ח"כ הרב יואב בן צור על ההחלטה ואמר: "מדובר בהחלטה ראויה לבית משפט במדינה דמוקרטית בעלת צביון יהודי" עוד הוסיף ח"כ בן צור כי להחלטה מרכיב חברתי חשוב והדגיש כי ציבור הנהגים שעושה עבודה אינטנסיבית ראוי לקבל את השבת כיום חופש שוויוני לכל אדם ולכל בע"ת באשר הוא".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.