נדיר: מכתב האדמו"ר מסאטמר עומד למכירה פומבית

מכתב המלצת האדמו"ר ר' יואל מסאטמר עבור ישיבת שומרי אמונים עומד למכירה פומבית מחיר הפתיחה עומד על אלפי דולרים משום שהמסמך טומן בחובו חשיפה היסטורית

המסמך שנחתם במילים "יואל טייטלבוים אבד"ק סאטמר והגלילות בעיה"ק ירושלים כעת בברוקלין ניו יורק" הנושא את התאריך תש"ח [1948] עשוי להמכר תמורת אלפי דולרים.

משום שבתקופה בה נכתב, מעט לאחר שעזב האדמו"ר את ירושלים, שררה מתיחות בין האדמו"ר למספר קבוצות המשתייכות לעדה החרדית ובמכתב הזה הוא מגלה כי מחל וכי אין לו קפידא עליהם יותר.

בדבריו כותב האדמו"ר: "שליח מצוה רבה מהישיבה החשובה שומרי אמונים בעיה"ק ירושלים תובב"א אשר שם לומדים תורה וטהרה ועומדין על משמרת התורה והעבודה על דרך ישראל סבא בזהירות יתירה".

במכתב זה שנכתב בתוך שנת פטירת האדמו"ר רבי אהרן ראטה, מביע האדמו"ר את תמיכתו בחסידות 'שומרי אמונים' ומזים את השמועות שנפוצו, כאילו הייתה לו בקורת על השיטה של רבי אהרן ראטה (ר' אהרלה) מייסד החסידות.

בבית המכירות הפומביות "ווינרס" מעריכים כי מחירו הסופי של המסמך יהיה גבוה משמעותית ממחיר הפתיחה וכבר כעת הוא מעורר עניין רב בקרב אספנים.

האדמו"ר רבי יואל טייטלבוים מסאטמר [תרמ"ז 1887-תשל"ט 1979], בן ה"קדושת יום טוב" ואחיו הצעיר של ה"עצי חיים", ממשיך דרך אביו בהנהגת החסידות. היה האדמו"ר הראשון של חסידות סאטמר. נודע בגדלותו כבר לפני השואה, וכבר כשהיה בן שבע עשרה ונפטר אביו, משך את תשומת לב החסידים שהחלו להתרכז סביבו מאז. הנהיג עדה וכיהן כרב בקהילות חשובות למעלה משבעים שנה. ניצל בדרכים מופלאות מהשואה, עלה ארצה ולאחר מכן היגר לארצות הברית והיה ממקימי העולם החסידי. הקים את עטרת החסידות שאבדה את רוב בניה בשואה והפריח את השממה הרוחנית בקרב הניצולים, פעל ללא ליאות להקמת מוסדות תורה ותפילה ולשיקום היהדות אחר חורבן אירופה. נודע בשיטתו הקנאית ומסרת הפשרות נגד הציונות. מחבר הספרים 'ויואל משה', 'אמרי יואל', 'דברי יואל', ועוד.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.