נדיר: מסכת תמורה מדפוס ויניציאה

נדיר: מסכת תמורה מדפוס ויניציאה רפ"ח 1528 בדפוס דניאל בומברגי

 

בבית המכירות קדמון שבבני ברק מוצעת למכירה מסכת תמורה מדפוס ונציה בשנת 1528 רפ"ח בדפוס דניאל בומברגי. מדובר על מסכת נדירה וחשובה ממהדורת שנת 1528. זוהי הוצאה שנייה של הש"ס בכללות שיצא בין השנים רפ"ו-רצ"א. לאורך דפי המסכת יש עשרות ציונים ומראי מקומות בכתב אשכנזי עתיק.

דניאל בומברג נולד בשנת 1475 בעיר אנטוורפן, שם למד את מלאכת הדפוס מאביו, סוחר בשם קורנליוס, ובגיל צעיר בא לוונציה, שם חי רוב ימיו. בהשפעת יהודי מומר בשם פליקס פראטנסיס הוא פתח ב-1515 בערך בית דפוס שבו הדפיס בשנים הבאות כמאתיים ספרים עבריים. לצורך הגהת הספרים והכנתם לדפוס הוא נעזר ביהודים כמו רבי אליהו בחור, אך בעיקר ביהודים מומרים, בהם יעקב בן חיים אבן אדוניהו. לצורך ההדפסה הוא גם פיתח אותיות דפוס חדשות ובכלל השקיע ממון רב.

בשנים ר"פ-רפ"ג, 1520 – 1523 הוציא ברישיון האפיפיור לאו העשירי מהדורה מלאה של התלמוד הבבלי (ש"ס ונציה). זו הייתה המהדורה הראשונה שכללה את כל התלמוד, לאחר שחלקים ממנו כבר הודפסו בבית הדפוס של משפחת שונצינו. בומברג הוא שקבע (ככל הנראה בעקבות שונצינו) את עיצוב העמוד המקובל היום, שבו נוסח התלמוד במרכז העמוד, פירוש רש"י בצד הפנימי ופירוש התוספות בצד החיצוני. במהדורה זו גם נקבעה חלוקת התלמוד לדפים המשמשת עד היום. בשנים רפ"ג-רפ"ד, 1523 – 1524 הדפיס את התלמוד הירושלמי על פי כתב יד ליידן. הוא גם הראשון שהדפיס את ספר רב אלפס (הלכות הרי"ף, בשנים רפ"א-רפ"ב), את התוספתא, את הקונקורדנציה "מאיר נתיב" של רבי יצחק נתןועוד עשרות חיבורים יהודיים.

הקהילה היהודית בוונציה, שבה היו גם יהודים רבים ממגורשי ספרד, התייחסה בחיוב למפעליו של בומברג, ואף קראה לו "ראש המדפיסים". הוא מצדו פעל לתת ליהודים שעבדו אצלו הקלות בחובות שהיו חייבים בהם, כגון בלבוש מיוחד ליהודים. ככל הנראה בסביבות שנת 1540 הפסיק להדפיס, וייתכן שאף חזר לעיר הולדתו אנטוורפן.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.