נהיגה בשכרות: על המדיניות, האכיפה והענישה

בתי המשפט רואים בחומרה רבה עבירות תנועה, ביניהן נהיגה בשכרות. אם חשבתם שבמידה ונתפסתם נוהגים שיכורים יפטרו אתכם בקנס, או קורס נהיגה מונעת לכל היותר, חישבו שנית.

מדיניות האכיפה והענישה בתחום עבירות תעבורה היא בין המחמירות ביותר, כאשר בשנים האחרונות גם חלה החמרה במדיניות זו.

החטא ועונשו

עד לפני זמן לא רב נהג שנתפס נוהג בשכרות קיבל מהשוטר כתב איום ונשלח לדרכו. בהמשך נערך משפט ובו ניתן העונש, שפעמים רבות הסתכם בשלילת הרשיון לתקופה קצרה, בקנס כספי ובקורס נהיגה מנועת.

לא עוד.

לאור ריבוי תאונות הדרכים, כאשר רבות מהן נגרמות עקב נהיגה בשכרות, הוחמרה מדיניות הענישה, ואדם שנתפס נוהג בשכרות יכול למצוא את עצמו נשלח למאסר. במקרים בהם היה מעורב בתאונת דרכים בה נגרם נזק לאדם אחר, עלול אפילו להיפתח נגדו תיק פלילי, בעוד שרוב עבירות התעבורה הינן אזרחיות.

אז איך זה עובד? אם שתיתם אלכוהול ולאחר מכן נהגתם ונעצרתם על ידי שוטר, הוא יבקש מכם לבצע בדיקה שמוודאת את אחוזי האלכוהול בדם. הבדיקה נערכת במקום, באמצעות מכשיר הנקרא ינשוף.

מכשיר זה אליו יש לנשוף, בודק את ריכוז האלכוהול בדם ומספק תוצאות מיידיות.

עד לשנת 2011 ההגדרה של נהיגה בשכרות חלה על נהגים שנמצא בדמם ריכוז אלכוהול שהוא מעל 0.05 אחוזים.

אולם, במסגרת החמרת המדיניות, כיום השתנתה ההגדרה ונהגים צעירים, עד גיל 24, או נהגים חדשים שנמצא בדמם יותר מ 0.01 אחוז אלכוהול, נחשבים לנהגים בשכרות.

סוגי הענישה

כאמור, החוק חל על נהגים צעירים וחדשים, או על נהגים שכבר נתפסו בעבר נוהגים בשכרות וכעת שוב חזרו על המעשה.

כמו כן, נהגים שמסרבים להיבדק, נחשבים כנהגים שנהגו בשכרות. כמו כן, נהגים שכבר נתפסו בעבר לאחר שנהגו בשכרות וזוהי הפעם השנייה, או יותר שלהם, עלולים לקבל פסילת רשיון מיידית, עד לתום ההליכים המשפטיים, כשלעתים ההליך מלווה אפילו במעצר על ידי המשטרה.

ישנם מספר מאפיינים בולטים של נהיגה בשכרות, למשל טווח הגילאים שנע בין שבע עשרה לשלושים וחמש, ריבוי מקרי נהיגה בשכרות בסופי שבוע ועוד. המשטרה, שמודעת למאפיינים אלו, מציבה יותר שוטרים בסופי שבוע, אז הסבירות שצעירים שיוצאים לבלות ישתו ולאחר מכן ינהגו תחת השפעת אלכוהול.

הליכים משפטיים

כאמור, בתי המשפט אינם מקלים כלל וכלל בנושא נהיגה בשכרות, כאשר אותם החוקים חלים גם על נהיגה בהשפעת סמים. פסילת רשיון נהיגה לשנתיים לפחות, ביצוע מבחן מעשי ועיוני במשרד הרישוי לאחר הפסילה, לימודי נהיגה מונעת ועוד הם חלק מהעונשים שנהגים שנהגו בשכרות יכולים לקבל.

יחד עם הנאמר, אם המשטרה לא פועלת ממש לפי הספר ובשקיפות מלאה, הנהג שנהג בשכרות יכול לערער בעזרת עורך דין לדיני תעבורה על התנהלות החקירה ואפילו לפטור את עצמו מעונש  ועד לסגירת התיק שנפתח נגדו.

למשל, השוטר שמבצע את בדיקת הינשוף חייב להראות את תוצאות הבדיקה לנהג ולוודא שהבין את משמעות התוצאות הללו וחתם על מסמך שמאשר זאת. אם זה לא קרה, יש מקום לערער על ההליכים המשפטיים.

עבור רבים מהנהגים מתפרשת ההחמרה במדיניות נגד נהיגה בשכרות כטרחנות לכל דבר. יחד עם זאת, לאור המספרים המדאיגים של תאונות דרכים שהסתיימו באסון, בעיקר בגלל נהיגה בשכרות, יכול להיות שדווקא ההחמרה במדיניות הענישה תגרום לרבים לחשוב פעמיים לפני שיתחילו לנהוג תחת השפעת אלכוהול, ובכל שמרו על חייהם ועל חיי הסובבים אותם.

 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.