נוירו-ארתרופתיה: קיבוע כף הרגל יכול לסייע במחלה הגורמת לפגיעה בעצמות ובמפרקים

מחקר בשערי צדק קובע כי קיבוע כף הרגל יכול לסייע בהתמודדות עם מחלת נוירו-ארתרופתיה ע"ש שרקו, הגורמת לפגיעה קשה בעצמות ובמפרקי כף הרגל.

המרכז הרפואי שערי צדק בירושלים מפרסם מחקר חדש במגזין 'טיפול בפצעים', אשר בוצע בידי ד"ר יונתן רוזנבלום, מנהל השירות סוכרתי ביחידת הקרסול וכף הרגל, ד"ר שמואל וייס, מנהל יחידת הקרסול וכף הרגל, ד"ר מיכל עמית-כהן וד"ר נחום גרינברג מהמחלקה האורתופדית בשערי צדק. המחקר מציג שיטה יעילה לטיפול בכף רגל שרקו על ידי קיבוע, טיפול רדיולוגי, טיפול תרופתי ובמידת הצורך ניתוחים משקמים. שיטה חדשה זו בוצעה בהצלחה לראשונה במטופל עם כף רגל שרקו בן- 63, ולאחר מקרה המבחן, 7 מטופלים נוספים טופלו באמצעות שיטה זו בהצלחה.

מחלת כף רגל שרקו מופיעה בדרך כלל במטופלים עם נוירופתיה פריפרית שאינם מבחינים בכאב השברים בעצמות ובמפרקים עקב פגיעה במערכת העצבית, וממשיכים ללכת ולעמוד על כף הרגל הפצועה. כתוצאה מכך נגרם הרס במפרק ונוצרים עיוותים בכף הרגל והקרסול. בנוסף, עלולים להתפתח כיבים ודלקות שעשויים להיות מסכני חיים.

"אם החולה לא מטופל מספיק מוקדם הוא עלול לאבד את כף רגלו", מסביר ד"ר וייס ומרחיב, "כאשר הא מאובחן בשלב מספיק מוקדם אנו מקבעים את קרסולו ואת כף רגלו בגבס בכדי למנוע את הרס העצמות והמפרקים עד שהמחלה תחלוף. הגבס נשאר במקומו שבועות ארוכים ולעתים חודשים, אבל למרות אי הנוחות אם נצליח להציל את המפרקים והעצמות, כף הרגל תינצל. בדרך כלל יופיעו אצל החולה פצעים בעור המסכנים את כך הרגל. במחקר שעשינו הראינו כי טיפול באולטרא סאונד מיוחד מסייע בטיפול. בסוף הטיפול, כאשר המחלה חולפת, אנו מבצעים הערכה של הנזקים ובמידת הצורך מבצעים ניתוחים משקמים בכדי לטפל במפרקים ועצמות שניזוקו ולאפשר למטופל חזרה להליכה תקינה ככל הניתן".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.