נחמת עניים: גפני נבחר לראש ועדת המדע "יש סנגור בכנסת"

נחמת עניים: לראשונה ח"כ חרדי בראשות ועדת המדע והטכנולוגיה.  אין ספק כי גפני היה מעדיף לספוג את העלבון, אולם לגפני לא נותרה כל ברירה אלא לעמוד בראש הועדה החדשה.

  ח"כ משה גפני (יהדות התורה) נבחר היום, פה אחד, לעמוד הראש הוועדה האמונה בין השאר על תחום המחקר והפיתוח, המדענים הראשיים ונושא החלל. בין המברכים את היו"ר הנכנס היה גם ח"כ יריב לוין (הליכוד ביתנו) שציין כי קידום המדע נשען בראש ובראשונה על תקציבים ולפיכך העובדה שח"כ גפני היה יו"ר ועדת הכספים היא בגדר יתרון משמעותי.

 לדברי יו"ר הוועדה הנכנס, ח"כ גפני, "לאורך השנים מדינת ישראל קיצצה באופן עקבי בתקציבים שהופנו למחקר ופיתוח ובכלל זה נראה כי בישראל אין יד מכוונת האמונה על מכלול הרכיבים המרכיבים את התמונה המלאה". מהיום לדברי ח"כ גפני "למדע והטכנולוגיה בישראל יש סנגור בכנסת". עוד הוסיף יו"ר הוועדה כי "למול ההתפתחות הטכנולוגית, חייבים לתת את הדעת לכך שבמקביל אנשים מאבדים את פרטיותם ".

שר המדע הטכנולוגיה והמדע ח"כ יעקב פרי  מיש עתיד שהשתתף בדיון ציין כי "במהלך השנים לקחו ממשרד המדע  סמכויות ותקציבים לא מבוטלים. נכון להיום תקציבו של המשרד עומד על 92 מיליון שקל". לגודל התקציב הזעום של המשרד התייחס ח"כ גפני באומרו כי "זה לא יימשך כך". עוד הוסיף השר כי  "ההון האנושי הוא המשאב המרכזי והחשוב ביותר של מדינת ישראל – אם בהייטק ואם באקדמיה. זה הוא המפתח לאיתנות וצמיחה כלכלית של המדינה. לכל השקעה במדע מחזירה את עצמה בהמשך ריבית דריבית.

יו"ר המועצה המועצה הלאומית למחקר ולפיתוח ויו"ר סוכנות החלל הישראלית, אלוף במיל פרופ' יצחק בן – ישראל   הדגיש בדיון כי אומנם בישראל משקיעים באופן יחסי הכי הרבה כסף במחקר ופיתוח ביחס לעולם, אך בפועל מרבית הכסף מגיע מהגזר העסקי או הצבאי. בפועל הממשלה משקיע במו"פ האזרחי רק 15 אחוז לערך מהסך הכולל.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.