נחשף: אשתו של אייכמן ביקרה אותו בכלא חודש וחצי לפני מותו

53 שנה אחרי הוצאתו להורג נחשפים היומנים ומהם עולה כי אשתו ורה ביקרה אותו בחשאיות קודם מותו. עוד עולה ברישומים כי בעניין הוצאתו להורג היו חילוקי דעות בממשלה והיו שסברו שעדיף לתת לו חנינה

לאחר 53 שנה מהוצאתו להורג של הצורר הנאצי אדולף אייכמן, חושף ארכיון המדינה את יומני התקופה וממנו עולה כי אשתו של אייכמן ורה, ביקרה אותו בחשאיות בכלא, חודש וחצי לפני הוצאתו להורג.

הביקור המעניין היה סוד שמור שמעטים ידעו עליו, וכעת עם חשיפת הארכיון אנו מתוודעים לפרטים נוספים סביב הביקור. לפי הרישומים, חדשיים לפני ביצוע גזר הדין הגישה ורה אייכמן בקשה באמצעות עורך דינו של בעלה לשר המשפטים דאז דב יוסף לפגוש את בעלה לפני שיבוצע עונש המוות.

בעקבות ההחלטה, התקיים דיון פנימי בממשלה ונידונה האפשרות לקיים את הביקור. יוסף שר המשפטים, הביא בפני הנוכחים את דעתו של בן גוריון לפיה מדינת ישראל תתקשה לעמוד בביקורת הבינלאומית במידה ויסרבו לבקשה, וההחלטה שהתקבלה היתה לקיים את הביקור כמה שיותר מהר ובחשאיות גמורה.

ב-30 באפריל 1962, מעט לאחר חצות, נכנסה אשתו של אייכמן לבית הכלא מלווה במפקד הכלא ושתי קצינות שב"ס, ולאחר שעה עזבו את המתחם.

מהמסמך עולים גילויים נוספים בכל מה שקשור להוצאתו להורג. לפי הרישומים, הדעות בממשלה היו חלוקות והיו שסברו כי יש להעניק חנינה לפושע הנאצי. אולם מרבית חברי הממשלה החזיקו בדעה כי למרות שבישראל לא נהוג עונש מוות, במקרה הנוכחי יש חובה מוסרית להטיל עליו את העונש. שר המשפטים דב יוסף טען בדיון כי ויתור על עונש המוות יתפרש כאמירה "שמעשיו של אייכמן אינן כאלה נוראים".

גם שרת החוץ גולדה סברה, כי יש להטיל על אייכמן עונש מוות. לדבריה חשוב להבדיל בין מקרים חמורים ככל שיהיו שבהם אין מקום לעונש מוות, לבין המקרה הנוכחי. "אי ביצוע העונש יראה לא עליות של העם היהודי אלא נחיתות", אמרה גולדה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.