נחשף בגליל: מערת נטיפים חדשה (וידאו)

רשות הטבע והגנים חשפה מערת נטיפים מרהיבה וייחודית שהתגלתה באזור הגליל. המידע הראשוני על המערה, הכוללת מרבץ ייחודי וגדול יחסית של אלמוגי מערות, הגיע על ידי הקרן לשיקום מחצבות, שעסקה בעבודות פיתוח באזור. צפו {פלא טבע}

רשות הטבע והגנים חשפה מערת נטיפים מרהיבה וייחודית שהתגלתה באזור הגליל. המידע הראשוני על המערה, הגיע מהקרן לשיקום מחצבות, שעסקה בעבודות פיתוח באזור.

לאחר חשיפת המנהרה,  הגיעו אנשי רשות הטבע והגנים והמרכז לחקר מערות למקום הנדיר. מדובר במערה בת אלפי שנים, קטנה יחסית בגודלה, 8 מטרים על 4 מטרים, אך כוללת מגוון גדול מאוד של אלמוגי מערות, נטיפים, זקיפים ו"אוזני פיל".

"מדובר בגילוי מלהיב ומרגש, אך יחד עם זאת לצערי נראה בשלב זה שלא נוכל לפתוח אותה לציבור הרחב בגלל מאפייני המערה וגודלה הקטן", הסביר לדברי שי קורן, מנהל מרחב גליל תחתון ברשות הטבע והגנים. "כמו כן בשלב זה לא נוכל למסור את מיקומה המדויק, מאחר והכניסה אליה אסורה ומסוכנת בשלב זה. אציין בנוסף כי נטיפים וזקיפים מוגנים בחוק כערך טבע מוגן ועל כן אסור לפגוע בהם".

ד"ר ינון שבטיאל, מהמרכז לחקר מערות, המכללה האקדמית צפת, מסביר כיצד נוצרים הנטיפים. "נטיפים וזקיפים הם תופעות קרסטיות – המסה והשקעה – המתרחשות מתהליכי המסת סלעי גיר לאורך שנים", הוא אומר. "אלמוגי מערות כפי שנמצאו במערה, קשורות לפעילות קרסטית, שמשקיעה בסלע הגיר תופעות בצורה של ניצני פרחים בעלי כותרת, שבמקרים רבים נראים כמו אלמוגים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.