נחשף: ה’פספורט’ של הרבי מבעלזא זצ"ל

בימים האחרונים נחשפה תעודת פספורט פולנית לא ידועה, עם תמונתו וחתימת יד קדשו של האדמו״ר רבי אהרון רוקח זצוק״ל מבעלזא. הפספורט הוכן לצורך אפשרות עזיבתו את הארץ בעיצומה של מלחמת השחרור

בימים האחרונים נחשפה תעודת פספורט פולנית לא ידועה, עם תמונתו וחתימת יד קדשו של האדמו״ר רבי אהרון רוקח זצוק״ל מבעלזא. הפספורט הוכן לצורך אפשרות עזיבתו את הארץ בעיצומה של מלחמת השחרור.

הדרכון הונפק בתל אביב ע"י הקונסוליה הפולנית ב-10 למרץ 1948. בפספורט חותמות, עם מילוי בכתב-יד של ויזות לצ'כוסלובקיה ושוויץ. הפספורט יועמד למכירה בחודש הקרוב בבית המכירות הפומביות 'קדם' בירושלים.

ה’פספורט’ הוכן על רקע הפצרתם של חסידיו של הרבי מאירופה שדאגו לשלומו בעקבות המצב המסוכן בישראל. תוכנית זו לא יצאה לבסוף אל הפועל על רקע החלטתו של האדמו"ר להישאר בארץ ישראל.

כך מסופר על פרשה זו בספר "בקדושתו של אהרן": "בימי מלחמת תש"ח הפצירו החסידים שרבנו ז"ל יעבור להתגורר באירופה. רבנו קיבל את דבריהם וציוה לר' משה (גרוס) מקורבו,שינפיק לו דרכון… וגם שיזמין לו מקום על המטוס… אח"כ שאל רבנו את ר' משה 'למתי הזמנת את הטיסה?', השיב ר' משה: 'ליום חמישי', שנפל אז ביום כ"א אדר. אמר לו רבנו: 'יום זה הוא יום היארצייט של אמי הרבנית ע"ה, אין א טאג פון א יארצייט בין איך נאך קיינמאל נישט געפאהרן (וביום של יארצייט מעולם לא נסעתי)'. רבנו דחה את הנסיעה למועד מאוחר יותר, וככה מספר פעמים. משנתוודע הדבר להרב אונטרמן, רבה הראשי של תל אביב, שלח משלחת אל בית רבנו לבקשו שלא יסע. ענה לו רבנו: שבעצם אין בדעתו לנסוע, רק שיש לו קבלה מאביו רבי יששכר דוב זי"ע שבזמן כזה צריכים להתכונן לנסיעה".

האדמו"ר הקדוש רבי אהרן רוקח מבעלז (תר"מ-תשי"ז), איש מופת, נערץ, שנודע בהנהגתו בקודש, עד שכונה בפי העם "אהרן קְדוֹש השם". מגדולי האדמו"רים מנהיגי היהדות באירופה לפני השואה, וממקימי עולם החסידות בדור שלאחר השואה. בנו של האדמו"ר רבי יששכר דוב (המהרי"ד) מבעלז ונכדו של האדמו"ר רבי יהושע מבעלז. מילדותו נודע בקדושתו הרבה ועמלו בתורה ובחסידות, מתוך פרישות מופלגת במיעוט אכילה ומיעוט שינה. נודע כסנגורם של ישראל וכאיש מופת פלאי הצופה ברוח הקודש, ומעודד בברכותיו את רבבות אלפי ישראל, אשר נהרו לביתו בבקשת ברכות, עצות וישועות.

מרון ארן, מבעלי בית המכירות הפומביות 'קדם' מציין כי "מדובר בפריט היסטורי נדיר בעל ערך יוצא דופן שהתגלגל לידינו, זהו פספורט לא ידוע שלא היה מוכר עד היום, לא בקרב חסידי בעלז ולא בקרב חוקרי התקופה. הפספורט מהווה ייצוג חשוב לתקופה הקשה אותה שרדה חסידות בעלז בימי קום המדינה – משואה לתקומה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.