נחשף: נתניהו דחה את הבחירות בשל חשש מהנשיא

לפי פרסום הבוקר ב'ישראל היום', נתניהו החליט לפזר את הכנסת, אך מקורביו גילו כי הנשיא ריבלין עשוי שלא להטיל עליו את הרכבת הממשלה גם אם ינצח. ריבלין הגיב בחריפות

רק לפני שבועות ספורים היה נראה כי באופן סופי הממשלה הולכת לבחירות. ימים לאחר מכן, נתניהו עשה פליק פלאק אחורה, וכבר דיבר  על תאריך הבחירות המקורי. מה קרה?

'ישראל היום' חושף הבוקר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט ברגע האחרון לעצור את הקדמת הבחירות בשל אינדיקציות שהתקבלו בקרב מקורביו, כי נשיא המדינה ראובן ריבלין לא מתכוון להטיל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה גם במקרה של ניצחון בבחירות.

ב"ישראל היום" פורסם כי נתניהו אף שיתף בחשש זה כמה ממקורביו ובכירים בליכוד עמם נועץ בטרם קיבל את ההחלטה למנוע בכל מחיר את הקדמת הבחירות בשלב זה, עד להתייעצות והדיינות מהם הדרכים בהם ניתן לטפל בעניין.

בעיתון נטען כי אחת הדרכים לעשות זאת תהיה באמצעות שינוי החוק על מנת למנוע תרחיש זה. בנוסף, נודע כי גורם בליכוד המקורב מאוד לריבלין שוחח בימים האחרונים עם חבר וחברת כנסת מהליכוד וכן עם איש תקשורת המקורב לליכוד, הציג בפניהם את המהלך וביקש מהם לשתף פעולה במידה שייצא לפועל. בכיר נוסף בליכוד שנחשף למהלך אמר כי "זה התרגיל המסריח של כל הזמנים. זה ניסיון פוטש. הם יודעים שאת נתניהו אי אפשר להחליף בבחירות אז הם מנסים כל דרך שעולה בדעתם להזיז אותו ממקומו".

על פי החוק, נשיא המדינה מטיל לאחר הבחירות את מלאכת הרכבת הממשלה על אחד מחברי הכנסת שהינו בעל הסיכויים הגבוהים ביותר להרכיב את הקואליציה, זאת לאחר שנועץ עם כלל ראשי הסיעות המרכיבות את הכנסת החדשה. החוק לא קובע כי אותו חבר כנסת חייב להיות ראש המפלגה הגדולה ביותר. הוא אף אינו קובע כי אותו חבר כנסת חייב להיות בכלל ראש מפלגה.

בכירים בליכוד, סיפרו לעיתון כי בימים האחרונים, לאחר שכבר גמלה בליבו של נתניהו ההחלטה להקדים את הבחירות על ידי העברת חוק לפיזור הכנסת בימים הראשונים של מושב החורף של הכנסת, התקבלה בסביבתו הקרובה אינדיקציה לכך שגורמים פוליטיים שונים, כולל מתוך הליכוד, פועלים לכך שריבלין לא יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נתניהו, וזאת למרות שהליכוד בראשו עשויה להיות המפלגה הגדולה ביותר. הסיבה שנידונה ביניהם היא עניין החקירות הפליליות של ראש הממשלה, שעשויות כביכול לשמש לנשיא עילה להטלת הרכבת הממשלה על ח"כ אחר, או ממפלגה אחרת במידה של ניצחון דחוק לליכוד, או במקרה של פער גדול – על ח"כ אחר מהליכוד שאינו נתניהו. פעולה זו יכולה הייתה להיתמך על ידי מפלגות האופוזיציה שעל מנת להוריד את נתניהו מהשלטון עשויות לתמוך במהלך ולהודיע שיסכימו לשבת בקואליציית הליכוד בתנאי שלא נתניהו הוא שירכיב את הממשלה.

לדבריהם, שצוטטו בישראל היום, לאחר שהתברר כי אכן שיחות כאלה מתקיימות, החליט נתניהו לעצור את הבחירות ולהעביר מסר לכל שותפות הקואליציה, בעיקר ליהדות התורה, כי בכוונתו להעביר את חוק הגיוס ובכך להימנע מהמשבר שהיה באופן ודאי גורם לפירוק הממשלה ולהליכה לבחירות מוקדמות.

בימים הקרובים יניח יו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם הצעה לשינוי החוק שתביא לצמצום שיקול הדעת של נשיא המדינה בבואו להכריע מי ירכיב את הממשלה. על פי החוק שיוצע ושיונח בקרוב על שולחן הכנסת, נשיא המדינה יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על חבר כנסת שהינו ראש המפלגה שהצליח להשיג את תמיכתם מספר חברי הכנסת הרב ביותר מבין ראשי המפלגות.

לדברי אמסלם ב'ישראל היום', "המחשבה הזויה בכל רובד. זה לא מוסרי, לא דמוקרטי ולא הגיוני. אני חושב שזה לא יקרה ולא יכול לקרות, אבל לצערי גם דברים מובנים מאליהם יכולים לקבל פרשנות מעוותת ולהיות מנוצלים לרעה. לכן אנסח הצעת חוק שתסדיר את העניין".

לדבריו, "ראש המפלגה הוא האדם הכי דומיננטי והוא זה שלרוב מביא את קולות המצביעים לאותה מפלגה. המחשבה שאפשר לעקוף אותו ולמנות מישהו אחר במקומו אחרי הבחירות זה סוג של מהפכה. לנשיא יש סמכות חוקית לפעול על פי שכל ישר ולא לעשות מניפולציות. בגלל שהדבר לא מוסדר בחוק אני מתכוון להניח הצעת חוק שנשיא המדינה יטיל את הרכבת הממשלה על ראש המפלגה שהביא את מרב ההמלצות להרכבת הממשלה".

 

ריבלין: "פרנויה לחלוטין"

 

בית הנשיא הגיבו הבוקר לפרסום ב"ישראל היום" ותקפו במילים בוטות את העומדים מאחורי המהלך: "קראנו לעומק את הדברים אך התקשינו למצוא מידע של ממש מלבד תיאור מפורט של פרנויה שאינה נשענת על שום צעד מוחשי או אפילו מחשבה שהתרחשו במציאות. כידוע, את הטיפול בתופעות שכאלה יש להשאיר בידי אנשי מקצוע שאינם דוברים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.