נחשפה מנהרת טרור – שהייתה מוכנה לשימוש

הותר לפרסום: בסוף השבוע צה"ל איתר והשמיד מנהרת טרור מוכנה לשימוש, שחדרה לעומק ישראל בכמה מטרים. צפו בצילומים מתוך המנהרה

במהלך סוף השבוע סוכלה מנהרת טרור מוכנה לשימוש של חמאס לשטח מדינת ישראל מול ג'באליה בחלק הצפוני של עזה. זו המנהרה הראשונה שמתגלה בחטיבה הצפונית מאז צוק איתן (עד עתה הכל היה בחטיבה הדרומית).

תוואי המנהרה זוהה וסוכל בפעולה הנדסית בשטח ישראל, בהובלת פיקוד הדרום, אוגדת עזה, אגף המודיעין, חיל האוויר ומפא"ת. התוואי זוהה בשלב מוקדם והיה במעקב כוחות הביטחון עד סיכולו.

בחודשים האחרונים וביתר שאת בשבועות האחרונים פועל ארגון הטרור חמאס במטרה להפוך את מרחב הגדר לאזור טרור ולחימה. הפרות הסדר האלימות הן כסות לניסיונות טרור מעל ומתחת לקרקע. מצה"ל נמסר כי "צה"ל לא יאפשר פגיעה בביטחון אזרחי ישראל או בריבונותה, וימשיך לפעול בנחישות כנגד טרור מכל סוג.

"צה"ל מבצע תהליך שיטתי, מבצעי מודיעיני וטכנולוגי לאיתור וחשיפת מנהרות טרור לצד בניית מכשול להגנת אזרחי ישראל וריבונותה. חמאס מוסיף להשקיע משאבי עתק במאמצי טרור חסרי תוחלת במקום להשקיע אותם לרווחת תושבי הרצועה. צה"ל ימשיך לפעול ולבצע את משימתו להגן על אזרחי ישראל וריבונותה. אין בפעילותו משום כוונה לדרדר את המצב הביטחוני, אך עם זאת צה"ל ערוך למגוון תרחישים".

דובר צה״ל תת אלוף רונן מנליס: "מדובר בעוד הישג של המאמץ המודיעיני המבצעי נגד מערך תת הקרקע. אנחנו מתקרבים ליעד של סיכול המנהרות עד סוף 2018. אוחזים במנהרה תקופה ארוכה. זו המנהרה החמישית של החודשים האחרונים שסוכלה שטח מדינת ישראל והפרה את הריבונות שלנו. המנהרה לא היוותה סכנה למדינת ישראל. ההחלטה על הסיכום והחשיפה שלה נלקחה תוך כדי שיקולים מבצעיים. התפיסה הזו משתרשת בחודשים האחרונים".

המנהרה הושמדה קילומטרים לתוך הרצועה ומחוברת לרשת מנהרות ברצועה לכן זה הישג גדול מאוד שהסב נזק לפרויקט המנהרות בעזה. השמדנו קילומטרים של מנהור באדמת עזה.

במקביל ממשיך להיבנות המכשול, עומדים סביב הקילומטר התשיעי מתוך 66 קילומטר.

מנליס: "יש ניסיון של חמאס להפוך את מרחב הגדר למרחב טרור. בסוף השבוע האחרון ראינו שימוש במטעני צינור ובקת"בים וניסיון להוציא פיגועים. 4 פעילי גא"פ נהרגו בדרך להפגנה ב״תאונת עבודה״. ניתן ללמוד מכך שכוונתם הייתה לבצע פעילות טרור כי הם היו חמושים וכך הם גם נהרגו בגלל תקלה.

"המנהרה שלהם נמצאת סמוך לאיזור ההפגנות ופתח היציאה שלה סמוך לגדר. תרחיש הייחוס שלנו והרעיון למנוע פגיעה בגדר נועד גם להרחיק את איומי הטרור וגם לא לאפשר להם להשתמש בתשתיות טרור כמו מנהרות. אם היו חודרים מהגדר יכלו להשתמש במנהרה. המנהרה נמצאת מספר מטרים בשטח ישראל אך היא עמוק בתוך הרצועה.

"זה רק מראה את הציניות של חמאס שמשקיע את הכסף במנהרות ותשתיות טרור. פנינו לא להסלמה אבל אנחנו ערוכים לכל תרחיש.

"צה"ל מצליח לשמור על מוכנות ולמנוע התדרדרות במצב הביטחוני. עושים הכל כדי שיהיה אפשר לחגוג את יום העצמאות השבעים למדינה בשקט".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.