"נטפלים לדת"ל, בחיילים החרדים לא נוגעים"

סערה בעקבות ההוראות החדשות של צה"ל: הרב אבינר בהוראה חריגה, אב לבן שאולץ להתגלח מאשים את הצבא בהתנכלות. לסיפור המלא {"גזירת הזקן"}

התקנות החדשות של צה"ל בענין צמצום הפטור מגילוח מעוררות תסיסה בציונות הדתית: הרב שלמה אבינר, ממובילי הגישה הממלכתית בציונות הדתית, מפתיע הבוקר וקורא לחיילים שיאולצו להתגלח – לסרב פקודה.

"ימים אפלים בצה"ל. לצערנו אין זו פרשיה חדשה. זו הוראת ראש אכ"א מלפני שלושה חודשים. הוא שינה את ההוראה עד כה, שהרב הצבאי הוא שמחליט, עתה זה הקשל"פ", כותב הרב אבינר בשו"ת שפורסם הבוקר באתר 'סרוגים'.

הרב אבינר מוסיף: "איפה כתוב שליהודי לא דתי אסור לגדל זקן? לפי היהדות כולם צריכים לגדל זקן. דוד המלך שלח אנשים לנחם את חנון מלך עמון על מות אביו. תפסו אותם וגלחו להם חצי זקן. הורה להם דוד לשבת בצד עד שיצמח זקנם בחזרה כי היו "נכלמים מאוד (שמואל ב י ה). כמובן, חצי זקן מבייש, אך יכלו להתגלח. מכאן אומרים המפרשים שאז מנהג כל היהודים היה לגדל זקן. על כל פנים, לא כתוב בשום מקום שיהודי לא דתי חייב להתגלח, מלבד אצל הנאצים בגרמניה… יש תמונה מפורסמת בה עומדים שני יהודים וחיילים גרמנים מאלצים אחד מהם לגלח את זקנו של חברו לעיני האוכלוסיה המשועשעת".

הוראה חריגה. הרב אבינר. צילום: פלאש 90
הוראה חריגה. הרב אבינר. צילום: פלאש 90

במענה לשאלה "מה לומר לחייל שמקבל פקודה לגזוז זקן?" השיב הרב אבינר: "לא לגזוז גם אם יקבל מאה מכות וישב בבית הסוהר".

בתוך כך, אב לחייל דתי שאולץ להתגלח העניק הבוקר ראיון ל'קול חי' וטען לאפליה בין דתיים לחרדים סביב נושא הזקן. לדבריו, "בחיילים החרדים לא נוגעים. רק לדתיים לאומיים והמסורתיים מגלחים…זה הכי מקומם אותי. צה"ל מפחד להתעסק עם המפלגות החרדיות".

במהלך הראיון סיפר האב: "אנחנו משפחה דתית, אני עם זקן וכך הוא התחנך. המוטיבציה שלו לשרת בצבא היה מהחינוך שלו. ביום שישי, לאחר שקיבל אישור מהרב להשאיר את הזקן הם קבלו הודעה שכולם חוזרים ביום ראשון בלי זקן.

כרגע הוא נשאר בבית ולא מוכן לחזור. צבא זה רוח ולא שירים של אלתרמן. כל הרבנים בצבא צריכים להניח את המפתחות, לוותר על המשכורת ולהתפטר הבוקר. ילד שמוריד זקן פורק אחר כך כל עול, מפסיק להתפלל ועוזב את הדת".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.