עיתון לבנוני מפרסם: החיזבאללה עושה ניסיונות להפיל מטוסים ישראלים מעל שמי לבנון • אמש נורו 2 טילי נ"מ

מטוסים ישראלים בשמי לבנון זה כבר לא מחזה נדיר בשבועות האחרונים, בין אם מדובר במטוסי קרב, מזל"טים או מל"טים.

פחות נפוץ היה המחזה שנראה בצהרי יום ראשון, אדי ההתעבות שנראו ע"י כתב הדיילי מייל, האם מדובר בשובל של טיל נ"מ? כיוון של השובל מהאיזור בו עמד הכתב בלאקלואק, מלמד כי שיגור הטיל היה מאיזור הבעלבק.

העיתון הלבנוני "אננהאר" דיווח ביום שני (אמש) כי שני טילים נורו מאיזור הבקעה ב"נסיבות מסתוריות" מבלי לפרט יותר. צבא לבנון אמר בהצהרה ביום שני כי שלושה מטוסים ישראלים – שני מטוסי קרב ומזל"ט חגו מעל שמי לבנון ביום ראשון.

המזל"ט חצה את הגבול בשעה 15:10 וטס בצורה מעגלית סביב איזורי ריאק ובעלבק לפני שחזר לשטח ישראל בשעה 17:35. הצלבה של המידע מתאימה: המזל"ט חג מעל בעלבק באותה שעה בה נראה 2 טילי נ"מ בשמי בעלבק – בשעה 16:15.

התצפית הנ"ל מגיעה ארבעה ימים בלבד אחרי שנראה שובל של טיל נ"מ שהתרסק בסמוך לגבולה הדרומי של עיירת הגבול דיר אל-אשייאר.

נסיבות הירי עדיין אינם ברורות,עם זאת מספר דיווחים מהרשתות הסוריות והלבנוניות מספרים על הפלת מזל"ט ישראלי בידי צבאו של בשאר אל-אסד. ישראל לא הגיבה בנוגע לדיווחים.

2 מקרי הירי הללו הם חריגים מאוד ביחסים בין ישראל לחיזבאללה,זאת אחרי נוכחות ישראלית יוצאת דופן בשמי לבנון בשבועות האחרונות במקביל לדיווחים על תקיפות ישראליות בסוריה לפני 3 שבועות.

בשנת 2009 דווח כי לוחמי החיזבאללה אומנו על SA-8 Gecko בבסיסים סוריים לפני פרוץ המרד, למרות שבאותו הזמן על פי הדיווחים טילי הSA-8 לא עברו לידי החיזבאללה באותה העת. לאחר התקיפה הישראלית במתקן הגרעיני באל-קובאר בסוריה בשנת 2007, סוריה רכשה 3 סוללות SA-17, על פי הדיווחים האחרונים 2 סוללות SA-17 נפרשו בגבול סוריה-לבנון והשלישית נמצאת במסגרת אימונים, לכן לא סביר שאחת הסוללות עברה לידי החיזבאללה.

ההערכה היא כי מדובר ככל הנראה בטילי הSA-8 שהועברו לידי החיזבאללה – אם הדיווח מדוייק,הלוא מדובר ב"נשק שובר שיווין" על פי ההגדרה הישראלית.

עם זאת אסור לשלול את האפשרות שמדובר בתאונת אימונים של החיזבאללה. באוגוסט 2005 דווח כי 3 טילים קרקע-קרקע לטווח בינוני שוגרו בשוגג במהלך אימונים בשטח החיזבאללה בוואדי סאלוקי.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.