ניסיתם הכל ולא עזר? הכתבה הזאת עושה סדר בבחירת משחת השיניים

איך לבחור משחת שיניים?

למשחת שיניים חשיבות רבה בשמירה על בריאות והיגיינת הפה. עם זאת ולמרות הפרסום הענף של מוצר זה, מדובר סך הכל במוצר פשוט למדי. מעבר לכך, מחקרים מראים שהתרומה של משחת השיניים מעבר לתרומה של מברשת השיניים היא לא גדולה במיוחד.

מה יש במשחת שיניים?

 • חומרים פעילים – הכוונה לקבוצת החומרים החשובה ביותר, האחראית ליתרון העיקרי של משחת השיניים על-פני צחצוח במברשת שיניים בלבד. החומרים שונים מאוד בהתאם ליצרנים השונים, למרות שרובם מכילים ריכוז מסוים של פלואוריד (לרוב בצורת מלח מסיס כלשהו, כמו סטנוס פלואוריד או אמין פלואוריד). לפלואוריד יכולת מוכחת לחיזוק הגבישים הבונים את זגוגית השן.

•  חומרי טעם וריח – כמו כל מוצר תרופתי אחר, גם משחת השיניים – כדי שתשיג את מטרתה יש להבטיח כי בעליה יעשו בה שימוש. לכן מוסיפים לה חומרי טעם וריח נעימים ומגוונים, כדי להפוך את השימוש בה לנעים וטעים. הנפוץ ביותר הוא מנטול, המייצר את אפקט הקרירות, מעניק תחושה של ניקיון (למרות שאין לו שום יכולת ניקוי או חיטוי). בנוסף, נפוצים ממתיקים מלאכותיים, דוגמת קסיליטול וסורביטול, שאפשר למצוא גם במסטיקים.

•  דטרגנטים – חומרים סבוניים שמטרתם לייצר אפקט כימי המפריד בקלות רבה יותר לכלוך וכתמים מהשן, ממוסס במים ועוזב את הפה. מטרה "חשובה" יותר היא יצירת מידה רבה של קצף ובועות, שבדומה למנטול, נותנים אפקט פסיכולוגי של ניקיון ומעלים את השימוש במוצר.

•  חומרים "שוחקים" – רוב משחות השיניים כיום כוללות חומרים בעלי יכולת שחיקה, המהווים את זרוע הפעולה ה"מכאנית" של משחת השיניים. חומרים אלו הם גבישים או גרגרים זעירים, שמטרתם להתחכך על פני שטח השן, לשפשף וכך להסיר לכלולך, כתמים ושכבות של רובד חיידקי.

•  חומרי הצמדה ותיווך – כדי לאחד את רכיבי המשחה, יש צורך בסביבה אחידה בה כולם יצופו. לשם כך, פותחו דבקים וג'לים שונים, המהווים את עיקר הנפח של המשחה, שבמגע עם מים מתמוססים ומשחררים את שאר החומרים.

מה יש במשחות מיוחדות?

יצרנים שמעוניינים לבדל את עצמם בשוק משחות השיניים מפתחים מוצרים שמוגדרים כייעודיים לפתרון בעיות או לטיפול במחלות מסוימות בחלל הפה. משחות אלה מכילות בנוסף לחומרים שפורטו, חומרים ייחודיים:

•  משחות שיניים נגד אבנית – אבנית היא רובד חיידקי שן שלא הוסר זמן ממושך, עד שחבר לסידן מהרוק ועבר התמצקות. משחות אלה מכילות מלחים שונים, שמנסים להקשות על החיידקים להיצמד לשן וליצור רובד עשיר ועמוק. אם כבר קיימת אבנית, היכולת של משחות אלו מוגבלת ביותר ויש לפנות לשיננית להסרה יסודית של האבנית.

•  משחות לטיפול בדלקת חניכיים – מוצרים המכילים ריכוזים גבוהים של מלח. למלח תפקיד חשוב בספיחת נוזלים מחניכיים מודלקות ונפוחות. הקטנת הנפח מצמצמת את עומק כיס החניכיים שסמוך לשן ובשילוב צחצוח נכון, יכולה לאפשר גישה טובה יותר לניקיון באזור ולשיפור מצב הדלקת.

•  משחות מיוחדות לילדים – מכילות חומרי טעם שמזכירים ממתקים המוכרים לילדים, כמו מסטיק או תות.  בנוסף, ריכוז הפלואוריד במשחות אלה לרוב נמוך מהרגיל, כדי להגן על הילדים במקרה של בליעת המשחה.

•  משחות מיוחדות לשיניים רגישות – אחד הגורמים לרגישות של שיניים לחום, קור וגורמים נוספים הוא חשיפה של אזורי צוואר השן מתחת לכותרת. חלקים אלה לא מצופים באמייל הנוקשה ובנויים כמערכת מסועפת של תעלות מיקרוסקופיות, שפתחן חשוף לחלל השן ועלול להעביר גירוי מכאיב לשורש.
המשחות המיוחדות מכילות סוגים שונים של קריסטלים שמסוגלים לחסום זמנית פתחים אלו. ישנם מחקרים בתחום שמראים שיפור בתחושה של המשתמשים בהן, אם כי יש להמשיך להשתמש במוצר כדי לשמור על השיפור.

•  משחות במרשם רופא – ישנם מוצרים המכילים ריכוזים גבוהים במיוחד של פלואוריד או חומרי חיטוי. מוצרים אלה ניתנים במקרים בהם זוהתה התחלה של תהליך עששתי באחת השיניים או דלקת חריפה. יש ללוות את השימוש בהדרכה ולפרק זמן מוגבל בלבד, לכן אין אפשרות לרכוש אותם באופן עצמאי.

•  משחות להלבנה – מכילות חומרים מחמצנים בעלי יכולת הלבנה של השן, אם יחלחלו לתוכה. לרוע המזל, חומרים אלו עלולים לגרום נזק משמעותי לשן בשימוש לא מבוקר. לכן ריכוזם במוצרים מסחריים נמוך מאוד והיעילות אינה מוכחת.  קיימים פתרונות הלבנה חזקים יותר, שניתנים במרשם ובפיקוח רופא שיניים.

לסיכום

זכרו כי תחושות הניקיון והרעננות שנלוות לשימוש במשחת שיניים לא מבטיחות להיגיינה אוראלית טובה וכי יש לוודא צחצוח נכון ויעיל כדי להשיג הסרה רבה ככל האפשר של רובד החיידקים.

בקשו מרופא השיניים או מהשיננית שלכם להדריך אתכם בטכניקת צחצוח השיניים והקפידו על שימוש יומיומי במברשת ובמשחת שיניים.

 

צילום תמונה – ויקיפדיה

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.