ניצחון ישראלי במועצת הביטחון

בסיום מאמץ דיפלומטי ממושך: מועצת הביטחון העבירה החלטה המחייבת את יוניפי"ל לפעול ביתר שאת נגד ההפרות של חיזבאללה

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, בירך הערב (ד') על קבלת החלטת מועצת הביטחון בנוגע למנדט כוח השלום יוניפי"ל הפועל בדרום לבנון.

על פי ההחלטה שהתקבלה עם  חידוש המנדט השנתי, מעתה והלאה יוניפי"ל יידרש להרחיב את הדיווחים שלו למועצת הביטחון ולפעול ביתר שאת נגד ההפרות של חיזבאללה. על פי ההחלטה, תפקידו של יוניפי"ל יכלול הגברה משמעותית של נוכחותו בשטח וסיור בשטחים הנשלטים על ידי חיזבאללה, דיווחים מיידים על הפרות של חיזבאללה וכן על אירועים בהם חיזבאללה מונע גישה מכוחות האו"ם.

השגריר דנון אמר כי "מדובר בהישג מדיני משמעותי שיוכל לשנות את המצב בדרום לבנון ולחשוף את מפעל הטרור שהקים חיזבאללה בגבול עם ישראל".

הוא הוסיף ש"ההחלטה מחייבת את יוניפי"ל לפקוח את העיניים ומאלצת אותו לפעול נגד ההתעצמות של חיזבאללה בשטח. נמשיך במאבק נגד חיזבאללה בזירה המדינית ונוודא שיוניפי"ל מבצע את תפקידו בשטח".

עיקרי ההחלטה כוללים שני סעיפים מרכזיים: נוכחות ודיווח. עד היום, ובעיקר בשנים האחרונות, כוחות יוניפי"ל כמעט ולא סיירו בשטחים הנשלטים על ידי חיזבאללה בדרום לבנון, נמנעו מכניסה לכפרים רבים ולשטחים הידועים כמעוזי טרור של חיזבאללה, ולא דיווחו בזמן אמת על הפרות של חיזבאללה. מעתה, כוחות האו"ם יחויבו להפגין נוכחות פיזית משמעותית יותר בשטח, להיכנס לכל כפר ולדווח בזמן אמת על ההפרות של חיזבאללה את החלטת מועצת הביטחון 1701. ההישג המשמעותי יסייע בבלימת הניסיון של חיזבאללה להצטייר כארגון לגיטימי בזירה הבינלאומית.

אישור ההחלטה מגיע לאחר חודשים רבים של פעילות אינטנסיבית של משרד החוץ בירושלים ומשלחת ישראל לאו"ם בהובלת השגריר דנון, מול חברות המועצה ומול מזכ"ל האו"ם. כזכור, בחודש יוני האחרון ביקרה השגרירה האמריקנית ניקי היילי בגבול לבנון ושמעה על הפעילות המוגבלת של יוניפי"ל ועל ההתחמשות של חיזבאללה מפי השגריר דנון וסגן הרמטכ"ל אביב כוכבי. מאז הביקור, השגרירה היילי והשגריר דנון קידמו את שינוי המנדט מול יתר חברות מועצת הביטחון. במסגרת המאמצים הללו, ישראל חשפה חומרים מסווגים בפני נציגי המדינות השונות, וגורמי מודיעין בכירים מצה"ל הגיעו לניו יורק לסקירות ביטחוניות בפני שגרירים שונים באו"ם.

"אני מודה לארה"ב על ההובלה הנחושה וההגנה על האינטרסים הביטחוניים של ישראל ולצרפת על ניהול תהליך המשא ומתן על ההחלטה." אמר דנון והוסיף: "מזכ"ל האו"ם וחברות מועצת הביטחון קיבלו החלטה נכונה וחשובה שמשרתת את עיקרון היסוד החשוב של האו"ם: מאבק בטרור ושמירה על היציבות והשקט", סיכם השגריר דנון.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.