ניצחון ל'יתד': ביה"מ דחה עתירת 'בזכותן'

בית המשפט בפתח תקווה דחה את עתירת מפלגת הנשים החרדיות על סירוב העיתונות החרדית לפרסמן. הוועדה הרוחנית מאפשרת פרסום אך ורק למפלגה המזוהה לחלוטין השקפתית כהשקפת הוועדה הרוחנית של העיתון.מפלגת יהדות התורה. {לאחר סחבת}

בית המשפט בפתח תקווה דחה את עתירת מפלגת הנשים החרדיות על סירוב העיתונות החרדית לפרסמן. יושבת-ראש מפלגת "ובזכותן", רות קוליאן, הגישה עתירה נגד היומון הליטאי "יתד נאמן" ונגד שבועון ש"ס "יום ליום". בעתירה היא קבלה על סירוב מוחלט מצידם של שני הביטאונים לאפשר מודעה מטעם מפלגת הנשים החרדיות.

לדבריה, מהווים העיתונים החרדיים במה מרכזית, ודחייתן מוחקת אותן מהשיח. מיתן נאמן נמסר בתגובה כי העיתון אינו מפרסם תכים הנוגדים את השקפת עולמם של קוראיו וכי אין בכוונתו לפגוע ברגשותיהם.

ב'יתד נאמן' הגיב לעתירת הנשים:"הוועדה הרוחנית מאפשרת פרסום אך ורק למפלגה המזוהה לחלוטין השקפתית כהשקפת הוועדה הרוחנית של העיתון.מפלגת יהדות התורה אין ולא תהיה אפשרות לכל מפלגה אחרת לפרסם במשיבה, לרבות לא למפלגות חרדיות כגון ש"ס… ודאי וודאי שלא ניתן לחייב את המשיבה לפרסם את העותרות, מפלגה שבמהותה סותרת את עקרונית המשיבה, ואת הערכים בהם היא דוגלת. העובדה שהעותרת 5 מגדירה עצמה כמפלגה חרדית לא תשנה את המציאות, את מהות הקמת המפלגה ואת הדרך הסותרת מהותית את דרכה של המשיבה".

עיתון "יום ליום" טוען כי דין העתירה להידחות. במסגרת זאת, מציין הוא כי תעריף הפרסום שנמסר לעותרות הוא תעריף פרסום אחיד, ובתעריף זה אף חויבה תנועת ש"ס. עוד מציין העיתון כי העותרת פנתה לגורמים בעיתון "אשר אינם מוסמכים לטפל בעניין מודעות הפרסום בעיתון, וייתכן כי קיבלו מהם הצעות לפרסום מסחרי רגיל ולא למודעות בחירות שלגביהן קיים מחירון שונה, כמו ברוב מדיות הפרסום בארץ".

העיתון מציין עוד כי "כעיתון לציבור החרדי, חלות עליו מגבלות הלכתיות ולכן קיימת ועדה רוחנית אשר מבקרת הלכתית את התכנים והפרסומים אשר מתפרסמים בעיתון". לבסוף, מציין עיתון "יום ליום" כי גם אילו העותרות היו מבססות את טענתן זו, לשיטתו אין סמכות ליו"ר ועדת הבחירות לחייב אותו, בשים לב להשקפת עולמו ולקו המערכתי שלו, לפרסם מודעות שאינן מותרות על פי ההלכה.

רות קוליאן, מייסדת תנועת "ובזכותן – חרדיות עושות שינוי" הגיבה: "אני מכבדת את בית המשפט אבל לדעתי הוא שגה במקרה זה, ואני שוקלת המשך צעדים משפטיים".

קוליאן הוסיפה: "החלטת בית המשפט מחזקת את המצב הבלתי נסבל שקורה היום, בו מפלגות חרדיות אינן פתוחות לנשים ונשלטות לחלוטין רק על ידי גברים. מפלגות אלו אינן משרתות כלל את ציבור הנשים החרדיות שזכויותיהן נפגעות מדי יום בכל תחומי החיים. אין לי לכן כוונה לוותר, ואני אמשיך לנהל את מאבקן של הנשים החרדיות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.