ניצחון לש"ס:בתי הדין יועברו למשרד הדתות, רפורמת הגיור תבוטל

הממשלה אישרה את ההעברת האחריות על בתי הדין הרבניים ממשרד המשפטים למשרד הדתות שבשליטת ש"ס. עוד החליטה הממשלה לבטל את רפורמת הגיור עליה הוחלט בממשלה הקודמת. חילוקי דעות בבית היהודי: בעוד יו"ר המפלגה, השר נפתלי בנט, הצביע נגד ביטול הרפורמה – השר אורי אריאל נעדר מההצבעה ואילו ח"כ סמוטריץ הודיע כי הוא תומך ביוזמה

הישג גדול לש"ס ולמפלגות החרדיות: הממשלה אישרה את ביטול רפורמת הגיור של חבר הכנסת לשעבר אלעזר שטרן. בנוסף לכך, אישרה הממשלה להעביר את בתי הדין הרבניים ממשרד המשפטים למשרד הדתות. השרים נפתלי בנט ואיילת שקד התנגדו למהלך.

בתוך כך, בבית היהודי נרשמים הבוקר חילוקי דעות באשר לאופן ההצבעה על ביטול רפורמת הגיור. בעוד יו"ר המפלגה נפתלי בנט הודיע כי יתנגד להצעה, חבר מפלגתו בצלאל סמוטריץ הודיע כי דווקא יתמוך בה: "הוצאת בתי הדין הרבניים ממשרד המשפטים היא רעה ופוגעת המעמדם הרשמי. לעומת זאת ביטול רפורמת הגיור היא טובה ותתרום למעמדם ואמינותם של הגיורים", צייץ סמוטריץ בטוויטר.

במקביל, שר החקלאות אורי אריאל נעדר מההצבעה.

כזכור, מוקם יותר דיווחנו כי ישיבת הממשלה שתתקיים הבוקר צפויה לאשר את העברת בתי הדין הרבניים ממשרד המשפטים, שבראשו עומדת איילת שקד מהבית היהודי, לידי משרד הדתות, שבראשו עומד דוד אזולאי מש"ס. החלטה נוספת שתובא לאישור הבוקר היא בעניין ביטול רפורמת הגיור. אם תאושר ההחלטה – אזי הרפורמה שנועדה להוציא את מערך הגיור משליטתה הבלעדית של הרבנות הראשית ולאפשר לרבני ערים לגייר באופן עצמאי תתבטל.

המשמעות של העברת בתי הדין למשרד הדתות היא קריטית עבור ש"ס משום שהיא תאפשר למפלגה להתעסק בסוגיות הנוגעות למינויים בבתי הדין הרבניים, סוגיה שמעבר ל"שווי הפוליטי" שלה בדמות מינויים וכדומה, יש לה השפעה ישירה על עמדות ואופי פסיקות בתי הדין בענייני נישואין, גירות ועוד.

גם בענין ביטול רפורמת הגיור מדובר בניצחון של המפלגה החרדית-ספרדית, היות ובבית היהודי הצהירו בעבר כי הם יילחמו על הנושא הזה "עד הסוף".

בעקבות הניצחון הכפול של ש"ס הבוקר היו מי שהזכירו לשר בנט ומפלגתו את הצהרתו במהלך המו"מ הקואליציוני. "נטילת תיק הדתות באופן חד צדדי מהציונות הדתית, ומסירתו לידי ש״ס היא סוף המשא ומתן עם הבית היהודי", הצהיר אז יו"ר הבית היהודי באופן שאינו משתמע לשתי פנים. כאמור, ההחלטות שהתקבלו בממשלה היום מעמידות את ההצהרה האמורה באור מגוחך.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.