נישואי תערובת בין סלב'ס – הם הכואבים ביותר • מנדי ריזל

כשמדובר בסלב שכל תנועה שלו מסוקרת, זה כואב עוד יותר משום שחתונה מעורבת כזו עלולה להוות דוגמא לאחרים. מנדי ריזל בטור כואב

זה היה באחד מימי חג הפסח 2004, בסלון צנוע וחמים בלב אוז'גורוד, בירת מחוז הקרפטים באוקראינה.

בראש השולחן ישב רב העיר ולצידו גבר מטופח בשנות ה-50 לחייו, רופא משפחה במקצועו. הם שוחחו בלבביות, ואז הד"ר פרץ בבכי.

הרגשתי נבוך. חששתי שדבר מה נורא קרה לו.

"רבי", אמר לרב כאשר התאושש, "הרסתי את החיים של ילדיי במו ידיי. אני מכה על חטא, אבל אין לי איך לתקן זאת".

והוא צדק. אבל הוא לא היה אשם, כי הוא לא ידע.

הד"ר נולד אל תוך הקומוניזם, בעיר בתי הכנסת נסגרו בה בהוראת השלטונות. לא היה שם "חיידר" ולא מלמד והילד שהפך לנער לא ידע מה המשמעות של היותו יהודי.

הוא נישא לתושבת העיר, מקסימה, שלא הייתה בת לעם היהודי.

זמן קצר אחרי שמסך הברזל קרס, נולדו לזוג בן ובת. 16 שנים אחר כך הגיע הרב מיועדנו, שנשלח בידי תנועת חב"ד, אל אוז'גורוד, והחל להפריח את השממה הרוחנית.

הד"ר התוודע לפעילות הרב באמצעות פרסום בעיתונות המקומית והגיע לליל הסדר הציבורי. הוא חש כיצד נפשו היהודית שבה לתחייה ושב הביתה עם חיוך ענק וחבילת מצות בידיו, אך כשפתח את הדלת היכה באפו ריח הלחם המיוחד שהכינה אשתו לרגל חג הפסחא הנוצרי, שחל באותה שנה במקביל לפסח היהודי. הוא הסביר לה כי יש להוציא את החמץ מהבית, אבל היא לא הסכימה – ובצדק – לוותר על האמונה והמסורת שמלווה אותה עשרות שנים. ואז נוצר הסדק הראשון. למחרת הוא רצה להביא את בנו לבית הכנסת, אבל נזכר שעל פי ההלכה היהודית יהודי הוא מי שנולד לאם יהודיה. הוא הפציר בבן ללכת לכל הפחות עם אמו לכנסיה, אך היא סירבה. "אתה יהודי ועל פי כללי הנצרות, הדת נקבעת בהתאם לדת האב". ואז נוצר הסדק השני.

וכשישב סביב שולחן החג באותו חג הפסח החגיגי והבחין בילדי החן היהודים של הרב, הוא נשבר ובכה והבין שיש דברים שאי אפשר לתקן. "הם תמיד יהיו לא פה ולא שם, סיבכנו להם את החיים בנישואי התערובת הללו, אבל אין לי דרך לסייע להם", ייבב.

הם – הנוצרים והמוסלמים והבודהיסטים ושלל בני אנוש שהצד השווה שבהם הוא שאינם יהודים – לא פחות יפים, חזקים, חכמים או מוכשרים מאיתנו, היהודים; לעיתים "הם" טובים מאיתנו. אבל לנו יש משהו שאין לאחרים: נבחרנו בידי הא-ל כדי להיות הקומנדו שלו. גם ל"הם" יש תפקיד, אבל אחר ערבוב בינינו יזיק.

האמונה בכך והשמירה על המסורת היהודית, הם שהחזיקו אותנו לאורך הדורות. כל אחד מאיתנו הוא חוליה בשרשרת ארוכה, שהחלה לפני אלפי שנים ונישואי תערובת הם שבירת החוליה וגדיעתה. והם עלולים לסמן את תחילת הסוף שלנו. ומשום שאנחנו ערבים זה לזה, כואב לנו לראות מישהו מהמשפחה מתנתק. קודח חור בספינה של כולנו.

וכשמדובר בסלב שכל תנועה שלו מסוקרת, זה כואב עוד יותר משום שחתונה מעורבת כזו עלולה להוות דוגמא לאחרים. לא עוזבים את הקומנדו, גם אם לא מבינים את הפקודה של המפקד.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. נישואי תערובת מסכנים את המזה"ת בשואה, עקב מלחמת היהודים

  עקב נשואי תערובת יתערבבו בצבור החלוני רבים שאינם יהודים לפי ההלכה, ולא יהיה שום הכר בינם לבין החלונים בני היהודיות, ואף יתוספו עליהם צאצאי התערובת, ואז כל אחד ואחד מבניו של הצבור העברי הלא-אורתודוקסי יעבור מהסטטוס הנוכחי של "בחזקת יהודי לפי ההלכה" לסטטוס של "ספק נכרי לפי ההלכה".
  השנוי במעמדם של הלא-אורתודוקסים הרה אסון:
  היהודים שומרי המסורת, בגלל התגברות פחדם מנשואי תערובת של בניהם עם עברים-ספק-נכרים, ינקטו אמצעים להתבדלות (כבר עכשיו רבנים קוראים ליסד מרשם אוכלוסין פרטי, ומשלוב תוצאות סקרי דעת קהל, לרבות זה שפורסם ב"הארץ" 22.08.14, יוצא שעמדתם של רבים מאד מהמסורתיים היא כשל הדתיים, בענין ההתבוללות). האמצעים שינקטו המסורתיים והדתיים יהיו חמורים הרבה יותר משנוקטים הם היום כדי להתרחק מהצבור הלא-אורתודוקסי, ובנוסף, יחנכו מילדות להתיחס לגויים-העברים האסורים בחיתון כאל "מוקצה", כפי שנהגו אבותינו בגולה כלפי ה"שקצים" וה"שקצות".
  |
  הבדלות ממושכת מובילה לנכור הדדי. נכור הדדי ממושך מוביל לחסר אמון הדדי וממנו לעוינות הדדית, ובתמצית, בלשונו של מרטין לותר קינג: "אנשים בד"כ שונאים אחד את השני … מפני שהם מופרדים".
  זהו מעגל שוטה. סופו הפרדה חברתית מוחלטת ללא הפרדה גיאוגרפית וללא הפרדה של מוסדות השלטון, שהיא, למעשה, הפרדה מרובת נקודות חכוך-פצוץ בין פצלי האוכלוסייה העוינים זה לזה.
  (מצבנו נפיץ בלאו הכי: ר' ידיעה מאת אמיר אורן ב"הארץ" 11.12.12 על הערכת קהילת המודיעין של ארה"ב שמביאה דעה על "עימות פנימי" בישראל לפני שנת 2030).
  האם מתון כלכלי שיתמשך ללא סוף עקב חשש המשקיעים מפני הדרדרות למלחמת אזרחים הרסנית, לא יחליש את ישראל עד כדי "ברירת שמשון"?
  האם החשש המתמשך מ"ברירת שמשון" ע"י מדינה שכבר אין לסמוך על יציבותה הפנימית לא יביא את "הקהיליה הבינ"ל" לפרקה מנשקה הגרעיני?

  דומינו ישראלי |
  הגב