ניתוחי מוז – הדרך המומלצת למלחמה בסרטן העור

אחת המחלות הנפוצות ביותר בתחילת המאה העשרים ואחת היא סרטן העור – ניתוחי מוז הם הדרך היעילה ביותר והמומלצת ביותר להסיר נגעים סרטניים מהעור, ובפרט באזורים רגישים כגון הפנים ואיברי המין.
ניתוחי מוז פותחו על ידי רופא אמריקאי בשם פרדריק מוז (שנולד ב-1910 ומת ב-2002). הסיבה העיקרית להיותם של ניתוחי מוז כה משובחים היא שהם מתנהלים תחת מיקרוסקופ, שגם מגדיל במידה ניכרת את אחוזי הריפוי (בזכות העובדה כי כל התאים הסרטניים מוסרים), וגם שומר על הרקמות הבריאות בצורה הטובה ביותר: בזכות המיקרוסקופ, השוליים של החלק של העור שנחתך הם מינימאליים – מילימטר עד שניים בלבד לעומת ארבעה עד שישה מ"מ בניתוחים אחרים. כתוצאה מכך אין צורך להסיר רקמות בריאות, וזהו יתרון חשוב גם מבחינת האסתטיקה.
ניתוחי מוז הם יקרים יותר מניתוחים "רגילים", אולם גם אם העלות נופלת על כתפי המטופל (במקרים מסוימים קופות החולים ו/או הביטוח הרפואי מממנים את הניתוח) – שווה להשקיע, שכן כאמור גם הפגיעה האסתטית מינימאלית וגם אחוזי הריפוי גבוהים יותר: כ-99% במקרים של קרצינומה ראשונית, ומעל 95% במקרים של גידולים חוזרים.
סרטן העור נחלק ל-3 סוגים: קרצינומת תאי בסיס ראשונית, קרצינומת תאי קשקש ומלנומה. הסוג הראשון, קרצינומת תאי בסיס, הוא הקל ביותר וגם הנפוץ ביותר, בעיקר בקרב בהירי עור וכתוצאה מחשיפה מרובה ולא זהירה לשמש. קרצינומת תאי בסיס אינה שולחת גרורות ולא גורמת למקרי מוות פרט למקרים נדירים, והיא צצה ברוב המקרים (כ-80%) באזור הראש והצוואר – אזורים רגישים המחייבים ניתוחי מוז. גם באזור האצבעות ובאזור איברי המין נהוג לבצע ניתוחי מוז עקב הרגישות של האזור והחובה לחתוך כמה שפחות רקמות בריאות מאזורים רגישים אלה.
קרצינומת תאי קשקש אף היא נובעת מחשיפה לא זהירה לשמש, והיא נחשבת רצינית יותר מקרצינומת תאי בסיס. מלנומה היא סוג סרטן העור האלים ביותר והיא שולחת גרורות אל איברים אחרים ובמקרים מסוימים מביאה למות החולה (אם כי הרפואה המודרנית ממציאה כל הזמן שיטות חדשות – ואפקטיביות להפליא – למלחמה במלנומה).
ניתוחי מוז אינם נחשבים ניתוחים מסובכים. הם אורכים כשעתיים עד חמש, בהתאם לגודל הנגע ולמיקומו, ומתבצעים בהרדמה מקומית בלבד. ניתוחי מוז גם לא מצריכים אשפוז לאחריהם, והמטופלים יכולים לשוב לבתיהם ולשגרת יומם כבר ביום הניתוח – אם כי אסור להרטיב את אזור הניתוח ב-24 השעות הראשונות, וכן רצוי להימנע מפעילות ספורטיבית מאומצת מדי עד להסרת התפרים (במידה וסגירת האזור המנותח התבצעה באמצעות תפרים, כמובן). ניתוחי מוז משאירים צלקת באזור הניתוח – אולם זו מינימאלית ובמקרים רבים כמעט בלתי מורגשת, הודות לדיוק המופלא של הניתוח.
וכמובן שעל אף כל היתרונות הרבים של ניתוחי מוז, עדיף להיזהר ולשמור על העור וכלל לא להגיע לחדר ניתוח – הקפידו על כללי הזהירות הידועים והימנעו מחשיפת יתר לשמש.
למידע נוסף אודות ניתוחי מוז, צרו קשר עם דוקטור שבשין – מנתח מוביל בשיטת MOHS.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.