ניתוח אורתופדי נדיר ביותר השיב את יכולת ההליכה

מומחים מתחום ניתוחי גב ונוירוכירורגיה בהדסה, השיבו את יכולת ההליכה לאישה, לאחר התגלה גידול גדול בעמוד השדרה שלה והביא לשיתוק בשתי רגליה

מומחים מתחום ניתוחי גב ונוירוכירורגיה בהדסה, השיבו את יכולת ההליכה לאישה, לאחר התגלה גידול גדול בעמוד השדרה שלה והביא לשיתוק בשתי רגליה. עם הגעתה להדסה , נזקקה לצנתור דחוף של עורקי עמוד השדרה ורק אז ניתן היה לנתחה להסרת גידול.

כאשר הגיעה צדקה להדסה, היא טופלה על ידי צוות רב תחומי שכלל בן השאר את פרופ' לאון קפלן – מנהל היחידה לניתוחי גב במרכז הרפואי הדסה יחד עם ד"ר חננאל שאר-ישוב ואת פרופ' חוסה כהן, נוירוכירורג בכיר ומנהל יחידת צנתורי מוח במרכז הרפואי הדסה.

"המטופלת הגיעה עם שיתוק של שתי הרגליים. בבדיקות שנעשו הסתבר כי על עמוד השדרה שלה יש גידול בגודל של אחת החוליות שהפעיל לחץ ניכר על חוט השדרה", מתאר פרופ' כהן. "בבדיקה נוירולוגית התגלה חוסר יכולת להניע את שתי הגפיים התחתונות. שעות ספורות לאחר הגעתה הוכנסה בוצעה צנתור של עורקי עמוד השדרה, על מנת לחסום את אספקת הדם לגידול".

לאחר הניתוחים שהכינו את האישה לניתוח הסרת הגידול, החל פרופ' ליאון קפלן וצוותו בהליך המורכב. "בניתוח כרתנו את החוליה מגבה של האמא הצעירה, עליה התיישב הגידול", מתאר פרופ' קפלן. "יצרנו למעשה גשר קיבוע שמדלג על מיקומה של החוליה.

ברווח הושתל "כלוב" במקום החוליה החסרה, ובתוכו מוקמה אף רקמת עצם, על מנת שיתאחה בדומה לשבר". הניתוח היה מורכב לכל אורכו, וכלל מאמצי הצוות לאספקת דם בכמויות גדולות. "מקרים כאלו לא קורים כל יום" מדגיש פרופ' קפלן. "בקריירה שלי ניתחתי אולי 4 מקרים עם אבחנה דומה, אבל כאן היה שיתוק והריון ודימום מאסיבי, זו פעם ראשונה בחיי שאני מנתח מקרה שכזה. אנו צריכים עוד לברר אם מדובר במקרה ראדון בספרות העולמית".

הפעולה המהירה של הצוות הרב תחומי בהדסה נשאה פרי – ימים ספורים לאחר הניתוח המורכב.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.