נכדו של הרב ברלנד מספר מהכלא: "הוא מחזיר את כל האסירים בתשובה" (הקלטה)

חיים רייכר, נכדו של מנהיג קהילת 'שובו בנים' הרב אליעזר ברלנד, שהגיע לבקר בכלא צלמון את הרב אליעזר ברלנד, מספר ב'קו הנייעס' של שובו בנים חוויות משהותו לצידו של הצדיק שחשוד כי הטריד נשים, האזינו.

נכדו של מנהיג קהילת 'שובו בנים' הרב אליעזר ברלנד, חיים רייכר, שהגיע לבקר בכלא צלמון את הרב אליעזר ברלנד, מספר בקו  הנייעס של 'שובו בנים' חוויות משהותו לצידו של הצדיק שחשוד כי הטריד נשים, "אתה יושב מול הרב שליט"א שכבר בן 80, בשיא הרעדה והפחד, אתה רואה את הקדושה שלו, את האור שהוא מקרין ושומע ממנו שהכל בסדר ללא שום תלונה: 'אני רק לומד פה, אף אחד לא מטריד אותי'., הוא מספר.

" אני מודה לרב שליט"א על שסינן הרבה מאוד אנשים שלא היו ראויים להיות בקהילה הקדושה הזו והוציא אותם החוצה.", הוא אומר.

שאלתי אותו כשהייתי איתו בארבע עיניים אם אפשר בכל זאת לעזור במשהו והרב שליט"א ענה לי שאוסיף ללמוד עוד שעה ביום, לא שום בקשה אחרת."

הנכד ממשיך ומתאר, "ישבנו עם הרב שליט"א ובמשך 25 דקות שרנו את אותו השיר בבכיות של דבקות ושמחה. מפקד הכלא אומר שהוא לא מבין מה קורה שם, איך שהרב שליט"א מתחיל להתפלל כל הכלא משתתק, 5:00 בבוקר, הרב מזמר ואף אחד לא מתלונן שמפריעים לו. שמעתי שכל בתי הכלא מבקשים שהרב שליט"א יבוא אליהם ויחזיר את האסירים בתשובה."

"היינו שם עשרה יחד עם הרב שליט"א ושאר הנכדים ואמרתי לרב שיש כאן עשרה יהודים יחדיו, אך הרב ענה לי שתמיד יש כאן עשרה – אתה לא יודע איזה נשמות יש כאן, נשמות ששנים על גבי שנים מחכות לתיקון שלהם. והדברים צריכים לעורר ולנער אותנו ששקועים כ"כ בעולם הזה, כי הרב כל כולו שקוע בעבודת ה'."

הנכד מסיק מסקנות מהביקור אצל סבו , "את הצדיק אי אפשר אף פעם לסגור, כמו יוסף הצדיק שאת כל ההשגות הגדולות שלו השיג דווקא בבית האסורים. אנו נמצאים ליד צדיק קדוש ונורא שמוכן לקבל על עצמו ביזיונות כאלה. מדברים איתי אישית גדולי הרבנים שיש בידם הוראה מפורשת שלא לצאת בעדו בריש גלי, חוץ מכמה שלהם התיר בגלל חילול ה'. את הביזיונות הללו הרב שליט"א חייב לקבל בכדי להמתיק ולקרב את כל עם ישראל."

הנכד התייחס גם לעניין ההטרדות וסיפר, "אמרתי לרב שליט"א שמדברים עליו ושאלתי אם נפעל כנגד זה, אך הרב שליט"א ענה ששום דבר, רק נתפלל, נלמד, נרקוד ונשמח. הרב שליט"א כבר סיפר לי חלק מהסודות אותם אסור לספר, מדוע דברים קראו, איך שהרב סינן את סוג המתקרבים אליו מכל אלה שחיפשו כסף, גאווה, מעמד וכבוד. לאיזה רב או אדמו"ר יש כאלה תלמידים שאחרי חמש שנים של ייסורים עדיין מוסרים נפש? רואים שיש פה אנשים שספגו ולמדו מהרב שליט"א את הדרך. וכל מי שלא היה נאה לו, וכל מי שלא יהיה נאה לו מוזמן ללכת, יש מספיק מקורבים, אלפים חדשים, וישנם דברים נסתרים שאנו לא מבינים אותם."

 

על הגאונות של הרב ברלנד שדרכה הצליח לקנות את חסידו הוא מספר, "בחצי שעה שדיברתי עם הרב שליט"א הוא ציטט שמונים מקורות שונים, תלמידי חכמים מרגישים אפס לידו. אין לי ספק שאביגדור פלדמן מגדולי העו"דינים בארץ הרגיש לידו בור ועם הארץ. הרב שליט"א שולט על הכל: איך בונים מטוסים, אפילו ישב עם הדרוזים וסיפר להם על החג שלהם. הכל מגיע מהקדושה שלו, מאהבת ישראל שלו, מזה שהוא מוחל לכולם בלב שלם."

 

על מצבו הבריאותי הוא מספר ,"יש לרב ברלנד פריצת דיסק מאוד חמורה, והרגל שלו עם פלטינות גם כן במצב חמור, אך ששרנו איתו והתחלנו לרקוד הרב, בן שמונים עשה מולנו גשר והנכדים עברו תחתיו. רואים שהוא מתחיה מהתורה והקדושה וסולד מכל דיבור על כסף וענייני העולם הזה."

 

לסיכום, הוא מספר על מידת השמחה והקדושה בה שרוי סבו הרב ברלנד, "עשרות פעמים מצאתי את הרב בפישוט ידיים ורגליים עם בכיות לה' יתברך, הייתי עומד לידו ארבע וחמש שעות ושומע את הבכיות שלו בתפילת מנחה. אי אפשר לדבר על הדברים הללו משום שזה רק מוריד מגדולתו. רואים את אנשי הרב איך מתפללים, איך מרגישים טעם בעבודת ה'. ברסלב לא רוצים להיות כמו כולם, רוצים להיות עם רבינו, עם ההשגות, להעביר את זה לדור הבא, לפחות לדבר על זה. הדבר שהכי משמח את הרב שליט"א הוא שעוד יהודי מתחזק, לומד, שומר את העיניים

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.