נכדו של מייסד תנובה: "איבדנו את עצמנו לדעת לטובת הכסף. הסינים רוצים את הידע של תנובה

עמוס יפה מבקר את מכירת תנובה לברייט פוד: "הסינים מעולם לא היו צרכני חלב כל כך. לא הגיוני שייצאו מפה קוטג' לסין. ייצאו את הידע" ■ "לא יודעים לשמור על הנכסים שיש לעם ישראל"

לאחר השלמת עסקת הענק של מכירת תנובה לברייט פוד הסינית, עמוס יפה, נכדו של מייסד תנובה אליעזר יפה, מבקר את המהלך בראיון לתחנת הרדיו "גלי ישראל" ואומר: "איבדנו את עצמנו לדעת לטובת הכסף".

"כל רעיון תנובה שסבא שלי וחבריו הגו הוא בעצם הרעיון החברתי החלוצי הראשון מהתחדשות היישוב העברי בארץ ישראל", אמר יפה. "סבא חשב שלא נכון שחקלאי יצטרך לשווק את התוצרת שהוא מגדל וללכת לשוק כפי שהיה מקובל בגולה. וכל מה שהוא רצה שהחקלאים יתמקדו בגידול ויעשו זאת על הצד הטוב ביותר ושיהיה גוף הוגן שייקנה מהם את התוצרת במחיר הוגן, ויעבד אותה וימכור אותה לצרכן במחיר הוגן".

כאמור יפה תוקף את מכירת תנובה לסינים ואמר: "כסף מעוור עיני צדיקים. כל הנושא הכספי – אנחנו איבדנו את עצמנו לדעת לטובת הכסף ושכחו מה הקימו פה בתקופה מאוד קצרה. לא יודעים לשמור על הנכסים שיש לעם ישראל. כמו שלא יודעים לשמור על דברים אחרים. כל ההתנהלות הממשלתית, הממלכתית, כשאתה מסתכל עליה בתור אזרח אתה פשוט מתבייש איך שדברים מתנהלים פה, מתנובה ועד דברים אחרים, למשל נושא נשיא המדינה".

יפה הביע חשש מהעברת תנובה לידיים סיניות ואמר: "אין שום היגיון להעביר חברה כל כך גדולה, אם מדברים על מושג ביטחון המזון… להעביר אותו לידיים של ממשלה סינית. הסינים יש להם אסטרטגיה בכל העולם – לרכוש ידע ומחצבים ואנרגיה ולהשתלט עליהם. הם אומה גדולה מאוד. אין לי התנגדות לעשות עסקים עם הסינים, אבל לעשות אותם בשכל.

"מה שהסינים רצו זה בעיקר את הידע, ואת הידע הזה יכלו למכור להם ובעזרתו יפתחו מחלבות. יש גם ישראלים שמקימים רפתות עבור ממשלת סין. צריך להבין – הסינים מעולם לא היו צרכני חלב כל כך, זה לא במסורת שלהם, גם אצלם עוברים שינויים והיום מה שמעניין אותם זה הידע. הרי לא הגיוני שייצאו מפה קוטג' לסין; ייצאו את הידע".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.