נכנע לבנט? הרב לאו ינהיג היתר מכירה בשנת השמיטה

הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, החליט לאפשר הסדר "היתר מכירה" כאחת מתוך שלוש שיטות שבהן יוכלו לבחור חקלאים בשנת 2014 שבה תצוין שנת שמיטה., כך חושף ישראל היום.

כידוע על פי ההלכה היהודית אסור לבצע בה פעילות חקלאית ממשית בשדה.

היתר מכירה בעצם הוא טריק שמאפשר לחקלאים למכור פורמלית את חלקות הגידול לגויים – ולהמשיך בפועל לעבדן באופן סדיר. המשמעות: מחירי הירקות והפירות לא יעלו.

בעיר מודיעין שבו כיהן כרב הנהיג הרב לאו שמיטה כחומרתה, ברשתות ובתי הקפה בעיר הקפידו לקנות רק יבול נכרי, אלא שעתה שר הדתות הוא נפתלי בנט והרב לאו מחוייב להיות כפוף לעמדת השר ולפיכך העדיף הרב להתיישר עם בנט ולא לכפות בכל הארץ לשמור שמיטה כמנהג האשכנזים.

"צוות של הרבנות הראשית יסביר לחקלאים על האפשרויות," אמר הרב לאו ל"ישראל היום," "יהיה גיבוי הלכתי אמיתי לכל שיטה."

יש לציין, כי רבנים רבים במגזר החרדי היו בטוחים כי הרב לאו ינהיג שמיטה לחומרה ברבנות, ולפיכך תמכו בו., אולם הרב לאו מעדיף שהמחירים של הירקות לא יעלו כפי שהיו בתקופת הממסד השס"י במשרד הדתות בשמיטה הקודמת, בנט במקרה כזה היה מתייצב לעימות חזיתי, לפיכך העדיף הרב לאו את האופצייה הקלה מבחינתו.

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. לפסוק כדעת מרן זו לא כניעה. היש גדול ממרן לסמוך עליו ?

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. לא להתלהם בבקשה. המשפחה – לאו – ידועה, ולא צריכים להתרגז כשאומרים זאצת, כאנשים "מקילים ומתירים" באופיים ומטבעם… הראיון היה שלא צריך להתאמץ ולפעול על לבם ש"יתירו", גם ממילא היו נוהגים כן…

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. הליטאים חולמים
  גנרטור שבת שמיטה לחומרא פאה נכרית לאשה שתראה כמו אחת מהרחוב כזה סתירה עצמית אפילו בוש ל יבושו

  לא ליטאי ב''ה |
  הגב
 4. כתבה רצופת שטויות, וכי מה חשבתם שאם הרב לאו ימנע היתר מכירה אז החקלאים החילוניים בארץ יפסיקו לעבוד? הם היו ממשיכים לעבוד ללא שום היתר והשוק היה מוצף בסחורה שלהם, ורוב האנשים יקנו. לא כל מה שנכון לגבי מסעדות במודיעין הוא נכון לגבי ניהול שנת שמיטה במדינת ישראל. היתר המכירה הוא לא טריק, הוא היתר הלכתי מובהק שנתייסד על ידי גאוני עולם, ובראשם ראש כל בני הגולה ר' יצחק אלחנן מקובנא. גם אם רבים מגדולי ישראל ערערו וצווחו, לא ניתן לכנותו "טריק". אכן, אנו מתפללים שהמצב הרוחני ישתנה, שרוב החקלאים יהיו שומרי תורה ואז נוכל להימנע מהיתרים שונים, אך כל עוד שרוב החקלאים אינם כאלה, האם יש אפשרות אחרת? האם מדינת ישראל תסכים להציף את השוק ביבול מחו"ל ותמנע מהחקלאים הישראלים להתפרנס? הרי אף אחד לא ישמע לנו. אם לציבור החרדי ניתן לסדר פתרונות מקומיים, אין בזה שום פתרון לרוב העם. מה יעשו יהודים חרדיים שגרים באיזורים מרוחקים מריכוזים חרדיים ולא יכולים להשיג יבול נכרי?, יסעו כל שבוע לירושליים ובני ברק לעשות שוק?

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 5. לא צריכים את עמדת בנט, משפחת "לאו" הם מקילים שיטתיים בהרבה תחומי היהדות!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב