נלחמים בחצבת – חובה והשתדלות

הרבנית חדוה לוריא בשיחה על פרשת השבוע "תולדות" ברדיו "קול ברמה", מדברת על הדבר הכי אקטואלי בחודש האחרון והוא עלייה מתמדת במחלת החצבת, בקריאה נרגשת להורים על החובה שלנו לעשות חיסון, להשתדל במניעה של התפרצות המחלה, צריך להיות מודעים שמדובר בפיקוח נפש. ואני לא חושבת שיש רשות למישהו מאתנו לסכן את הילדים שלו או לסכן חלילה אחרים // שיחה שבועית

אנחנו בפרשת תולדות, ערב ראש חודש כסלו, חודש של אור, ריח של סופגניות באויר, להריח אפשר, זה בלי קלוריות, אלא לראותם בלבד… אנחנו מתקרבים לחג החנוכה, ונלמד גם היום שמעט מן האור גובר על החושך.

כפתיח אקטואלי נדבר על החיסונים. נדבר על הבהלה, על מחלת החצבת. אתם יודעים שהחיסון של החצבת ניתן בשתי מנות. המנה הראשונה בגיל שנה והשניה בגיל שש. כך מגיעה אחות לבית הספר ומחסנת. באופן אישי אני לא חושבת שיש היום הרבה אנשים שלא מחסנים את הילדים מסיבות אידאולוגיות, אבל זה לא המקום כרגע לחנך את האנשים, אבל בהחלט צריך להיות מודעים שמדובר בפיקוח נפש. ואני לא חושבת שיש רשות למישהו מאתנו לסכן את הילדים שלו או לסכן חלילה אחרים. אז בבקשה, אני שולחת מכאן קריאה לכל אחד וכל אחת, תבדקו מי לא התחסן ובואו. בואו נבין משהו ביחד, יש ענין של ביטחון, יש ענין של השתדלות, אתם יודעים איך קוראים לזה? קוראים לזה ידיעה ובחירה. ידיעה ובחירה זה בעצם סתירה שורשית עמוקה שאנחנו מוצאים אותה לאורך התורה כולה. אז חשבתי, בואו נפתח את זה קצת ביחד. ידיעה ובחירה זה מה שתמיד אנחנו שואלים את עצמנו, מה בין הביטחון לבין ההשתדלות. אבל לפעמים זה עלול לעכב אותנו מלעשות משהו נכון בעצמנו, ואנחנו שוקעים באיזה שאננות, אני בוטחת בה', לי זה לא יקרה וכו'. אז בלי להתייחס יותר מדי עמוק לסוגיא של ידיעה ובחירה, בואו תבדקו קודם כל, תחסנו, כי אנחנו ערבים זה לזה. ובערבות הזו, כל אחד צריך לגלות אחריות וגם שותפות, כי האחריות הזו והשותפות שכל אחד מגלה, האחדות שומרת על כולנו. כל מי שלא מחסן או לא מתחסן בעצם מציב את עצמו או את ילדיו כבור ברשות הרבים, ומסכן אחרים. אז גם בשעה שאנחנו עושים השתדלות של חיסון בעוה"ז, שגם זה הקב"ה נתן, אז אנחנו צריכים להרגיש שיש לנו בחירה חופשית מוחלטת, כאילו אין ידיעה ולא הכול כתוב מראש. אנחנו צריכים להרגיש את האחריות כל אחד מאתנו במלוא הכובד שלה על הכתפיים. אסור שהידיעה והאמונה שהכול כתוב תשפיע עלינו שאנחנו נהיה שאננים ונחשוב לי זה לא יקרה, אולי מחר אולי מחרתיים, מספיק אחד לא צריך שתיים. זה גורם להרס של ערך האחריות גם האישית וגם הפרטית ובמיוחד הערבות ההדדית, ואנחנו פוגמים בבחירה החופשית, בטוב. קיבלנו את הזכות הזאת לבחור, את הזכות לפעול ולהיות שותפים בעולם הזה. אנחנו צריכים לקבל אחריות אישית שאנחנו יודעים שהקב"ה הוא הפועל היחיד בעולם, הוא עשה עושה ויעשה לכל המעשים, זה נקרא הידיעה, אמונת הידיעה, והוא מכוון אותנו ומשפיע מלמעלה, ואנחנו צריכים מלבד החובה של הידיעה גם לדעת שיש את החובה של הבחירה. כל אחד מאתנו כחלק מערבות הדדית ורפואה שלמה לחולי עמך ישראל, להרגיש חזק את האחריות האישית ולפעול בהתאם, כאילו אנחנו לא יודעים שהכול כתוב, ואנחנו משקיעים ברשות נתונה. אנחנו יודעים שה' יודע הכול מראש, ואנחנו יודעים מה הקב"ה שיודע כל מה שנעשה עוד לפני שאנחנו עושים, אז אנחנו יכולים ליפול לתוך המחשבה שכאילו אין לנו בחירה חופשית, הרי עוד לפני המעשה כבר ידוע מה נעשה, אז כאילו אנחנו לא יכולים לעשות אחרת ממה שכבר ידוע. זה נכון, האמונה בבורא עולם מחייבת אותנו לומר שהוא יודע הכול מראש, מצד שני היסוד של התורה כולה הוא דווקא הבחירה החופשית. ובלי בחירה חופשית אין לנו שום אחריות על המעשים שלנו, כי הכול ידוע מראש. אז רגע, אין משמעות לשכר ועונש, אין אחריות? אז כל התורה מיוסדת על זה שיש לנו בחירה חופשית, וגם אחריות למעשים שלנו, וזה כאילו יש סתירה, אבל באמונה אנחנו כיהודים צריכים לחיות גם את הידיעה וגם את הבחירה הזאת. בקיצור, יש חיסון נגד נגיף החצבת, גם זה הקב"ה נתן. אז תחסנו, תתחסנו, מה שצריך. שיפרחו כל החצבים רק בסתיו ולא אנחנו.

אז אנחנו לומדים מנגיף החצבת משהו מאוד חשוב. בואו נשווה אותו ליצר הרע, לא לעולם חוסן, צריך להתחסן, צריך להיזהר, גם הנגיף מתעורר כל שנה, שנתיים שלוש. לא שוקד על שמריו, דורות, כמו עמלק, מנסה להרים ראש. אבל מי שזוכה לשמוע וגם להקשיב להתחברות השבועית שלנו, שה' יתברך שולח את עמלק כדי לעורר אותנו, את הערבות, האחריות וההדדיות, וכל פעם מסיבה אחרת הוא שולח גם חצבת, וגם חצבים, גם בסתיו. תודה רבה בורא עולם על התזכורת.

רבי ישראל מסלנט אומר אם אני מבטל תורה בקובנא יהודי מפטרבורג מחלל שבת. כשהוא מחלל שבת יהודי מפריז ממיר דתו. מה שנקרא אפקט הפרפר היהודי. אז בואו נצא מהפקעת, נפרוש כנפיים, ונגיד שיהודי מתחסן בארץ ישראל, מתחסן גם באמונה וגם נגד נגיף החצבת, אז יהודי בפטרבורג, בארה"ב בכל מקום- מבריא, ומאמין יותר. תחשבו על זה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.