נס פך השמן: הסמלים של החג שהובילו את עם ישראל לניצחון מול היוונים – טורו של הרב יעקב גלויברמן

חג לדורות

עם ישראל בעולם כולו מציין בימים אלו את חג החנוכה. חג החנוכה נחוג לזכר נס פך השמן הידוע שנמצא במקדש, בזמן מרד החשמונאים, כשאת המרד הוביל יהודה המכבי. באותו הנס, טיהרו החשמונאים את המקדש ושבו להדליק נרות בקדושה כבעבר.

ישנם התוהים, מדוע עלינו לחגוג נס הצלה שהתרחש לפני שנים כה רבות? מלבד הסמלים של החג, החנוכייה, הסביבון, הלביבה והסופגניות הטעימות, מה לנו לשוב ולציין בכל שנה ושנה את אותו נס עתיק שהתרחש לפני למעלה מאלפיים ומאתיים שנים? התשובה לכך טמונה דווקא באחת הברכות שאנו מברכים בכל לילה בו אנו מדליקים את נרות החנוכה לפי סדר עולה- "בימים ההם בזמן הזה".

המילים הללו מלמדות אותנו שנס חנוכה רלוונטי יותר מתמיד גם היום. היוונים שהיו משכילים ונאורים, ניסו להעביר את היהודים על דתם בעורמה. הם לא התנגדו ללימוד, ההיפך, הם עודדו והוקירו את רכישת ההשכלה, אולם התנגדו לתפיסת התורה כערך עליון שמנחה את החיים. ואת זה היהודים לא יכלו לקבל ויצאו להגנת התורה הקדושה בחירוף נפש. חנוכה היא גם מלשון חינוך. החג הזה מחנך אותנו שבכל נקודת זמן העם היהודי ניצב בפני אתגרים כאלה ואחרים. חלקם ללא ספק קשים, אולם עלינו ללמוד כי רק עמידה איתנה עם אור התורה, אנו יכולים לגרש את החושך האפל.

חד וחלק: אל תסתכל בקנקן, אלא במה שיש בו. יש קנקן חדש מלא ישן, וישן שאפילו חדש אין בו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.