נעים להכיר: הסופרת ליבי קליין בראיון מיוחד

השבוע במדור "נעים להכיר" – הסופרת ליבי קליין שכותבת ספר דמיוני לחלוטין אבל בעצם מוצאת את הדמות האמיתית בחיים האמיתיים לסיפור שהמציאה וכתבה. יחד עם בת חן ניזרי, הן מעלות מופע משותף על החיבור ביניהן, ועל האמונה בדרך. ויש גם מתכון – דג סלומון שליבי מכינה בקביעות

ליבי קליין היא סופרת, כותבת ומרצה. היא מריצה גם מופע משותף עם בת חן ניזרי, שנפגעה בתאונת דרכים וכתוצאה מכך היא משותקת. היא כתבה ספר על הסיפור של בת חן ניזרי, כשלא ידעה בכלל שקיים סיפור אמיתי כל כך, והחיבור נולד ביניהן לאחר צאת הספר שלה "גם כי אלך". ליבי הוציאה עוד כמה ספרים שהיו לרבי מכר.

ליבי, אמא לשישה ילדים מופלאים, ובנוסף לכל זה יש לה גם תוכנית יחידה, מעידה על עצמה שהיא חב"דניקית גאה, מאושרת שמשתדלת לעשות את רצון השם בעולם ולקרב את הגאולה בעוד רגע. סופרת בחסד, מאוד נוגעת, אוטנתית, מרגשת, מדייקת ומאפשרת להיכנס לסיפור של הדמויות ולחוות אותן בצורה ממש חיה.

ההשראה לכתיבה, היא אומרת הגיעה כ'מתנה' מתקופה בריאותית לא פשוטה שעברה. כשעברו לה הרבה מחשבות על החיים, ועל כמה כל רגע יקר ומוכרחים לנצל אותו, ועל כל החלומות שאנחנו רק חולמות ואוהבות תמיד לדחוף עמוק מתחת לכרית. להבין שיש עכשיו, ושיש את הרגע הזה, וכך התחילה לממש את חלומה והחלה לכתוב ספרים.

את הספר שכתבה על בת חן בכלל לא חשבה שיש סיפור כל כך אמיתי וקרוב לסיפור שבעצם המציאה. ואז מתברר שיש כזו מציאות והן נפגשות, מתאחדות ומעלות על זה מופע משותף שמחזק נשים בעוצמה וכוח.

האם חשבת שקיים כזה סיפור באמיתי, הכרת מישהוא או מישהוא כזה?

בכלל לא.

איזה עוד ספרים כתבת?

אחרי 'גם כי אלך' הגיעו שני ההמשכים שלו – 'כי אתה עמדי' ו'אך טוב וחסד'. ואחריהם סדרה חדשה – 'אל תסתר', שיצא לפני שנה, ו'לולי האמנתי' שייצא בעז"ה לפסח הקרוב.

על מה המופע המשותף שלך עם בת חן?

אנחנו מספרות על המפגש המופלא בינינו. איך סיפור התחבר לספר. משתדלות לרגש, אבל באמת, ממקום פנימי. לחבר להשם, לאמונה בו, לבטחון שהכל לטובה, ומתפללות לתת כוח לשמוח גם כשלא קל.

מה הזכרון ילדות שלך?

הצלה ניסית מפיגוע תופת בדיזנגוף סנטר בפורים תשנ"ו. הרגשתי איך השם שלף אותי ממש בפינצטה ברחמים ובאהבה אינסופית.

מה היא איכות חיים מבחינתך?

שלימות פנימית, בתוך עצמי, ומול בורא העולם וכל הסובבים אותי. להיות רגועה ולדעת שאני עושה את השליחות שיועדה לי ממנו יתברך.

טוקבקים, זה טוב או רע?

מחילה, לא יודעת מה זה.

מה מטריד אותך לפני השינה?

בדרך כלל כותבת עד שאני קורסת, כך שאין לי כל כך מצב של 'לפני השינה'. אבל מטריד אותי לקרוס מעייפות לפני שאמרתי קריאת שמע (;.

איזו דמות היא השראה בעיניך?

הרבי מליובאוויטש. השראה לטוב אלוקי, מהפכנות אמיתית, ומעל הכל – אהבת ישראל לכל יהודי באשר הוא, ביחד עם תביעה בלתי פוסקת להשתפר ולהתקדם עוד ועוד.

עם מי היית רוצה לשבת לקפה?

עם סבתא שלי, ע"ה. אישה פשוטה במהותה, אבל עם חוכמת חיים של פעם, חוש הומור נדיר ומתיקות שלא מוצאים בדור שלנו.

מהי הצלחה ?

לעשות את רצון השם בשמחה.

מי או מה מצחיק אותך?

הילדים שלי.

יעד בארץ ובעולם שאת משתוקתת להגיע אליו?

בית המקדש.

ובינתיים, פראג. אוהבת את העיר הזו בלב ונפש.

רגעים ביום יום שאת לא יכולה לוותר עליהם? (רגע של מנוחה כזה)

קפה של בוקר, בשקט, אחרי שכולם יוצאים ולפני שהתינוק התעורר.

שוקולד או חטיף בריאות?

גם וגם. אבל שוקולד טוב, אחרת לא שווה.

אישה היא?

עטרת בעלה. עיקר הבית.

ולסיום, מתכון לשבת!

סלמון בחצי דקה:

לסחוט חצי לימון על מנות סלמון, למלוח מעט.

לחכות חצי שעה.

לערבב פפריקה מתוקה, חריפה, כורכום, תבלין דג ו3 שיני שום כתושות. לזלף שמן זית ולפזר את התערובת. להניח על הפלטה 20 דקות לפני שבת. (בלי לבשל קודם).

דג סלומון ללא בישול //צילום: פלאש 90

 

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. ליבי

  ליבי ליבי את מדהימה אני נערה ששונאתתת לקרוא (סליחה על הזילזול?) ופעם אחת היתי משועממת אז לקחתי מאחותי שחולה על הספרים שלך את הספר ומאז אין פעם שאת מוציאה ספר ואני לא קוראת אותו וזה נכון רק על הספרים שלך
  אני אוהבת את ההשקפה שלך

  שירי |
  הגב
 2. אין על הסופרת הזו

  אחת הסדרות ספרים המדהימות והמרתקות שקראתי
  מחכה כבר לספר הבא…

  עדן |
  הגב