נעים להכיר: הרבנית ד"ר לאה ויזל

הרבנית ד"ר לאה ויזל, שמחה לחיות בדור של פמיניסטיות וליהנות מהברכה שהיא הביאה לעולם והרחיקה אותנו, בנות חווה, מהקללה של "ואל אישך תשוקתך והוא ימשול בך". דור שפתח כל כך הרבה אפשרויות לנשים. היא אוהבת לארח, ליהנות מימי שישי קצרים או ארוכים כשהם בשבילה ימי בילוי אחרי שמילאה את משימותיה ביום חמישי עד השעות הקטנות של הלילה

הרבנית ד"ר לאה ויזל היא ד"ר למשפטים, דיקנית במכללת אורות ישראל, מרצה ליהדות ולמשפטים במכללת שערי משפט ואוניברסיטת בר אילן, נשואה ואמא ל-6 ילדים מתוכם שניים נשואים, נשואה לרב אליאב, גרה בפתח תקווה.

היא אוהבת לארח בשבתות את הילדים והמשפחה המורחבת. לא מעט יוצא לה לארח ילד או הורה משניידר שצריך להשאר בפתח תקווה בשבת.

על נשים בדורינו יש לה מה להגיד: "פמיניזם היא תנועה שהביאה הרבה ברכה לעולם והרחיקה אותנו, בנות חווה, מהקללה של "ואל אישך תשוקתך והוא ימשול בך". שמחה שנולדתי בדור שפתח אפשרויות רבות לנשים. יחד עם זה, יש גם חלקים ו/או תפיסות בעייתיות. אסור שזה יהפוך ל"דת". מוכנה להגדיר את עצמי כאישה דתיה פמניסטית, קודם דתיה, מה שמכתיב סדרי עדיפויות במקומות של התנגשות, בחיי המעשה בעלי עושה הכל, חוץ מלבשל, הכל. בלי השותפות הזאת – אין מצב לחיים כאלה. זה ברמה הפרקטית,. לא גרנו מעוללם בסמיכות להורינו, והבית נבנה תוך כדי תנועה בשותפות עמוקה, ולא רק טכנית".

קריירה ואמהות, איך מיישמים בתפקיד כזה?

בסייעתא דשמיא ותודות לשיתוף עמוק עם בן הזוג השילוב אפשרי. נישאתי בגיל צעיר, בתחילת הדרך שעוד לא ידעתי מה אעשה כשאהיה גדולה. הכל עשינו יחד. היו תקופות לחוצות יותר ופחות אצלי וגם אצל בעלי. למשל: כשלמד ללימודי רבנות בכולל בכרם ביבנה היו שלבים שהלחץ היה פחות אצלי ויותר אצל בעלי, ולהיפך. צמחנו יחד באמצעות המון אמון וסיוע הדדי ומעל הכל- ברכת שמיים.

בעידן של היום, האם רוב הנשים בעלות תואר, יוצאות לעבוד וללמוד וכמובן להתקדם?

כן. במילה אחת: ברכה. ובפירוט:  זו זכות לחיות בדור כזה כשלפנינו, הנשים, כל כך הרבה אפשרויות. אבל אסור להסתנוור: כל אישה, בכל שלב, וכל זוג ומשפחה, צריכים לעשות את בחירותיהם- שלהם- בכנות, בהתחשב במכלול נתונים. לא ללכת אחרי "מה יגידו" ו"מה נחשב" או "נוצץ". כנות מאוד חשובה פה.

מה זכרון הילדות שלך?

גדלתי בקרית אתא, והאמת: הזיכרונות שלי מתוקים. למדתי עד כיתה ו' בבית יעקב וזכור לי שסביב כל חודש היה נושא ותערוכה והשקעות. מאוחר יותר עיקר הזיכרונות הם מתנועת נוער בבני עקיבא ופעילות שם שבכל חודש היה נושא ולמדו סביבו והעמידו תערוכה מושקעת שלא היתה מביישת שום אוצר. מאוחר יותר יש לי המון חוויות מתנועת הנוער בני עקיבא, שם ביליתי שעות רבות.

מה היא איכות חיים מבחינתך?

משפחה. התכנסות משפחתית, טיול משפחתי, שבת. זה איכות חיים במיטבה.

כיצד נראה יום שישי?

יום שישי מוקדש לבילויים ולהטענת מצברים, טרם הגיעו אלי גמדים שיתקתקו הכל במקומי. מכינה הכל בחמישי בלילה עד השעות הקטנות ואחרי הרצאה של לימודי ערב בבר-אילן.

 

מה מטריד אותך לפני השינה?

הולכת מאוד מאד מאוחר לישון. לפעמים מוטרדת ממשימות שנשארו, ממשיכה לתכנן , בעיקר כשיש באופק אירוע או כנס שארגנתי או משהו כזה. יש לי מחברת וכלי כתיבה ליד המיטה, למקרה הצורך.

איזו דמות היא השראה בעיניך?

כבר דיברנו על האמהות ומרים ודבורה וברוריה אשת רבי מאיר? גם היום יש המון נשים מרשימות. זכיתי שרבות מהן, בעיקר בתחום לימוד התורה לנשים והעשייה חברתית, הן חברות שלי. הן השראה , כל אחת בייחודיותה שלה.

עם מי היית רוצה לשבת לקפה?

אם אימי ז"ל שנפטרה פתאום לפני כ7 שנים, צעירה ויפה וכל כך חכמה ורגישה. הייתי רוצה לשתף אותה במה שקרה מאז ולשמוע מה היא חושבת.

מהי הצלחה?

תחושת סיפוק. לגמרי סובייקטיבי. נקודת זמן שבה את מרוצה ממשהו שעשית/ שיצרת / שקיבלת. כשיש לך את היכולת לראות את זה ולהודות על כך. זו הצלחה

מי או מה מצחיק אותך?

סטנד אפ טוב. לפני כמה שנים הייתי בהופעה של רותם אבוהב בערב של עיתון נשים [כנראה התאימה את עצמה לציבור דתי]. היא נורא הצחיקה אותי. מצחיקה אמיתית ומאלתרת

יעד בארץ ובעולם שאת משתוקקת להגיע אליו?

ירושלים. ה- מקום.

רגעים ביום יום שאת לא יכולה לוותר עליהם?

קפה בסוף היום עם בעלי ו/או עם מי שנמצא ער ונוכח בשעת ערב מאוחרת.

שוקולד או חטיף בריאות?

חטיף בריאות, אין ברירה.

אישה היא? 

עובדת ה' ובעלת בינה יתרה.

 

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. האשכנזים איהבים את "האני"

  גם קודם השואה החלה תקופת ההשכלה
  וחשבו לבטל את התורה.
  היא כופרת ולא משנה אורח חייה הדתיים .
  היא כופרת בהמון דברים לא רק הםסוק "ואל אישך תשוקתך"
  אלא גם בברכות השחר.
  ברבנות חזנות אט אט יבטלו גם את המקוה טהרה , ואף אשה תקדש גבר , ויאמרו גם שאשה בעלה את בעלה.
  ולגבר יאמרו והוא בעול אשה.

  ישורון |
  הגב
 2. גועל נפש רבנית עאלק בושה שצבי עמאר

  שהוא אדם דתי מממן אתר כזה שמטיף למען טרור הפמיניסטי

  חי בן טוב |
  הגב